Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Holubářský ples

    pátek 21.2 20:00 - V sále Řepečské hospůdky

    K tanci a poslechu zahraje kapela Doubravanka.

  • Ples sportovců 2020

    pátek 21.2 19:00 - Písek, KD

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Návštěvníci Slavností mrkve ve Zlivi pomohli Kaňce Tábor a Farní charitě z Týna

ZLIV - Mrkev stokrát jinak. Mrkev jako pochoutka, mrkev jako lék, mrkev jako herní motiv, mrkev jako symbol nadhledu a sebeironie, mrkev jako pomocník. Ve všech těchto podobách se s touto kořenovou zeleninou setkali návštěvníci sobotního devátého ročníku Slavností mrkve ve Zlivi na Českobudějovicku.

 

Slavnosti mrkve jsou inspirovány historickou legendou o zelenině omylem vypěstované u kostela místo ozdobných květin. Zlivi se proto mezi Jihočechy přezdívá Mrkvanov, jeho obyvatelům pak Mrkvani, což mnozí neradi slyší. Existuje řada variant tohoto příběhu, nicméně základ mají všechny společný. A to, že u zlivského kostela kdysi vyrostla mrkev. Jakým způsobem se ale do země dostala, v tom už se legendy liší. Nejčastější, i když nikdy nepotvrzenou, teorií je, že sedláci z Hluboké nad Vltavou dodali zlivským sedlákům místo semínek květin, které měly zkrášlit okolí zdejšího kostela, semínka mrkve. Kolem kostela pak vyrostla zelenina a obyvatelé Zlivi se stali předmětem posměchu. To ale dokázali Slavnostmi mrkve přetavit v oblíbenou akci.


To, že Slavnosti mrkve nejsou jen ledajakou lokální záležitostí, potvrdil i jejich letošní ročník. K mání byly mrkvové koláče, mrkvové šťávy, mrkvová zmrzlina a řada dalších pochutin z mrkve. Její použití v klasické kuchyni předvedl i kuchařský mistr Petr Stupka. Palačinky s mrkvovou marmeládou osobně vyráběl Jan Koudelka, někdejší zlivský starosta a zakladatel slavností.

Akci, která byla součástí programu Oranžového roku v okolí temelínské elektrárny, zahájil ve 13 hodin starosta Radek Rothschedl. Následný doprovodný kulturní program, který trval až do pozdních nočních hodin a vrcholil ohňostrojem, odstartovala na zaplněném prostranství pod kostelem dechová hudba Sedmikráska. Ve 14 hodin se rozjely také Oranžové handbiky Nadace ČEZ. V průběhu následujících čtyř hodin se na těchto cyklotrenažérech, čili rotopedech, pro tělesně postižené, vystřídaly desítky účastníků slavností všech věkových kategorií. Od dětí po seniory. Ti svou energií vydanou na trenažérech získali pro dvě jihočeské organizace pečující o tělesně či sociálně postižené bezmála 101 tisíc korun. Šek na 50 086 korun si ze Zlivi v sobotu odvezli zástupci Kaňky Tábor, která získané prostředky použije na pobyt Rané péče pro rodiny dětí s postižením. Farní charita Týn nad Vltavou, poskytující sociální služby pro děti, mládež, seniory a osoby v krizi, využije vysportovaných 50 897 korun na provoz charity a její fungování.

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace