Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Kambodža

  Úterý 25.2 19:00 - Hrad Strakonice - Rytířský sál

  Přednáška cestovatele Dalibora Kalčíka.

 • Třídní koncert ZUŠ

  Úterý 25.2 16:30 - ZUŠ, Vimperk

  Koncert nástrojů: trubka, zobcová flétna, EKN.

Zobrazit všechny události
 

Nejkurioznější zásahy jihočeských hasičů v roce 2016

Odstraňování odpadové mřížky z nohy pejska v Třeboni. , Autor: Archiv HZS Jihočeského kraje

Odstraňování odpadové mřížky z nohy pejska v Třeboni.     Autor: Archiv HZS Jihočeského kraje

JIŽNÍ ČECHY - V těžké službě hasičských záchranářů se naštěstí najdou i kuriozní nebo dokonce veselé příhody, které se pak tradují. S přicházejícím koncem roku připravila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů výběr z těch letošních.

Pejsek jel k veterináři i s mřížkou

Posledního února byla jednota v Třeboni vyslána do Klofáčovy ulice, kde podle oznámení na tísňovou linku uvízl pes v odtoku ve sprchovém koutě. Noha pejska uvízla v mřížce odtokové vpusti sprchového koutu, když ho majitelka myla. Hasiči se nejprve opatrně pokusili nohu vynadat, ale to se nepodařilo. Proto vypáčili celou část odtoku, ve které byla pejskova noha zaklíněna. Mezitím majitelka psa kontaktovala veterináře a společně s hasiči psa odvezli na veterinární kliniku. Zde musel být pejsek nejprve uspán a teprve pak mu hasiči malým rozbrusem a kleštěmi nerezovou mřížku z nohy sundali.

Efektní kouř

Profesionální hasiči ze stanice Křemže a jednotky SDH obcí Holubov a Třísov vyjeli 9. dubna do Třísova, protože se tam z komína linul červený kouř. Na místě hasiči zjistili, že zčervenání kouře způsobuje osvětlení nasměrované na komín.

Želva na zádech

Kuriózní zásah řešili jindřichohradečtí profesionální hasiči v Belgické ulici v Jindřichově Hradci 6. května. Majitelka volala hasiče k záchraně želvy, která zalezla pod dřevěnou podlahu pergoly. A jelikož se jí ještě podařilo se převrátit na krunýř, nemohla se sama dostat ven. Hasiči nejprve zjistili, pod kterým přesně prknem želva je. Pak prkno odtrhli páčidlem a želvu vyndali.

Rybář spadl z loďky

Hned 7. května profesionální jednotka z jindřichohradecké stanice vyjela k rybníku Vajgar, kde měl podle ohlášení na tísňovou linku 112 spadnout do vody člověk. Ukázalo se, že šlo o rybáře, který spadl z loďky do vody. Když hasiči dorazili, byl už muž na břehu a pokojně pokračoval v chytání ryb.Pomoc hasičů vůbec nepotřeboval.

Záchrana koně

Téměř dvě hodiny trval červnový zásah táborské profesionální jednotky, která v Záhosticích zachránila koně propadlého do sklepa. Průzkum na místě ukázal, že kobyla jménem Shanghai se propadla podlahovým vstupem o rozměrech přibližně 1 x 1,5 m do sklepa domu určeného k demolici. Aby se hasiči ke kobylce dostali a mohli ji vyprostit, bylo potřeba odstranit část střešní krytiny a dřevěného podbití nad místem pádu. Velitel zásahu si jako posilovou jednotku vyžádal automobilový jeřáb, pomocí kterého hasiči následně rozebrali krov střechy. Dále zbavili ostrých hran i vstup do sklepa, kudy kobyla propadla. Odstranili odsud ocelové zárubně, které by mohly kobylu při vyproštění poranit. Poté veterinářka podala kobyle sedativa a po jejím zklidnění hasiči kobylu podvázali nosnými popruhy a jeřábem opatrně vyprostili ze sklepa ven. Zachráněnou kobylu si převzala majitelka.

Další zvířecí příhody a zběhlá morčata

Písečtí profesionální hasiči odchytli v neděli 3. července krátce po půl čtvrté odpolední v Oslově hada, který se schovával v kuchyni za ledničkou v jedné z místních chalup. Jednalo se o užovku, hasiči ji vypustili do přírody. K zásahům na pomoc zvířatům přispěli v červenci také profesionální hasiči ze stanice Suché Vrbné, kteří v ranních hodinách na fotbalovém hřišti ve Srubci vymotávali ze sítě srnku. Srnka měla zlomenou zadní nohu. Policisté proto na hřiště přivolali myslivce, který si srnku převzal. Profesionální hasiči z jindřichohradecké stanice zasahovali rovněž o prvním prázdninovém měsíci v ulici Ruských legií, kde v brance plotu uvízlo štěně. Hasiči ručně roztáhli části branky, které psa svíraly, a štěně uvolnili. Z automobilové plošiny zachránili 12. července strakoničtí profesionální hasiči vlaštovku, která uvízla těsně pod střechou hlavní budovy vlakového nádraží ve Strakonicích. Vlaštovka byla v pořádku, hasiči ji vypustili do volné přírody. Na vyžádání obyvatel Šindlových Dvorů zahnala českobudějovická profesionální jednotka  labuť s mladými, které ohrožovaly obyvatele místních vilek. Hasiči labutě zahnali z obytné zóny do přírody. V srpnu pak byli hasiči ze stanice Suché Vrbné přivoláni do Třebotovic, kde při pasení na zahradě bytového domu uteklo majitelce pět morčat. Hasiči všechna morčata pochytali a vrátili majitelce.

Pečení buřtů zaktivovalo hasiče

Do obce Vyšný vyjeli 12. července večer profesionální hasiči z českokrumlovské stanice kvůli stoupajícímu bílému kouři. Na místě s ukázalo, že jde o pečení buřtů.

Kuriozní nález v zemi

Na tísňovou linku 112 volal 1. září muž z Chřešťovic, že při výkopových pracích našel v zemi kovový předmět, ve kterém začalo prskat a syčet. Operátor tísňové linky mu doporučil, aby se předmětu nedotýkal a udržoval od něj odstup. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanice Písek a policisté. Průzkum ukázal, že se jedná o absolutně bezpečnou starou kovovou konvičku.

Otrava se nekonala

Profesionální hasiči ze stanice Týn nad Vltavou vyjeli na konci října společně se zdravotníky a policisty do Vodňanské ulice v Týně nad Vltavou, kde bylo nahlášeno podezření na otravu plynem. Hasiči průzkumem zjistili, že do bytu není plyn zaveden.

Vykuřovali štěnice

Hlášení na tísňovou linku vyslalo 23. listopadu profesionální hasiče do Blahoslavovy ulice, kde se  z jednoho z pokojů ubytovny valil kouř. Hasiči do zamčeného pokoje vnikli násilně. Uvnitř nalezli zapálenou dýmovničku sloužící k vykuřování štěnic.

 

 

 

 

 

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace