Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Nový majitel Psychiatrické nemocnice v Písku představil své záměry a nového primáře

Psychiatrická nemocnice Písek , Autor: Foto archiv

Psychiatrická nemocnice Písek     Autor: Foto archiv

PÍSEK - Zástupci nového majitele písecké Psychiatrické nemocnice - firmy Penta Hospitals CZ, dnes v Písku představili své záměry s tímto novým zdravotnickým zařízením, které je v provozu od května 2015 a letos v únoru ho Penta koupila. Má již ve svém portfoliu nemocnice ve Vrchlabí, Sokolově a také řetězec lékáren Dr. Max, psychiatrickou péči již poskytuje v Ostrově nad Ohří. Tiskové konference se zúčastnili ředitel Psychiatrické nemocnice Písek David Soukup a také nový primář Marian Koranda. Shodli se, že nové, moderní prostory a kvalitní personál, kterým nemocnice disponuje, umožňují usilovat o novou kvalitu péče formou duševního sanatoria lázeňského typu. Nemocnice má 111 lůžek a veškerá poskytovaná péče je hrazena ze zdravotního pojištění.

 

V plánu je zavést nové formy terapie a nadstandardní doplňkové zdravotnické služby pro pacienty, otevřít nemocnici nejen blízkým a příbuzným pacientů, ale celému městu například pomocí malých uměleckých festivalů či zajímavých výstav, organizovat více seminářů pro odborníky z celé republiky. Takové jsou aktuální plány Psychiatrické nemocnice Písek, shrnuté pod motto Otevřená nemocnice. Konkrétním záměrem je posílit některé formy terapie, zejména fyzioterapie, a rozvíjet i psychoterapeutické aktivity, počínaje arteterapií a ergoterapií konče. Ty jsou pro zdejší nemocnici typické. Pacienti jsou zaměstnáni, nenudí se a učí se nové věci.

„Naším cílem je odstigmatizovat psychiatrii, smazat pocit hanby, který i dnes někteří pacienti vnímají, když se na veřejnosti zmíní, že se léčí na psychiatrii." uvedl primář Koranda. „Typ péče a způsob léčby a přístupu ke klientovi je v Písku ojedinělý. Je mnoho pacientů, kteří pobyt v Písku preferují a nechtějí jinam. A to nás těší, protože k nám přicházejí dobrovolně a pro úspěch léčby je důvěra k lékařům důležitá," dodal. Marian Koranda spatřuje velkou výhodu v tom, že Písek si získal pověst moderního, přívětivého zařízení a nenese si negativní nános označení "léčí se v Dobřanech, Bohnicích nebo Beřkovicích."

V Písku se léčí pacienti s lehčími diagnózami. Lékaři tu pomáhají například pacientům s poruchami afektivního spektra - úzkostmi depresemi, postraumatickými stresovými poruchami atd., přes různé typy závislostí, až po psychotické poruchy (např. nemoci z okuhu schizofrenie) či poruchy osobnosti. Péči o agresívní jedince či pacienty akutně intoxikované alkoholem či drogou tu ale nezajišťují, na tu se zaměřují oddělení nemocnic v Táboře nebo Českých Budějovicích. Primář Koranda zmínil, že nemocnice je připravena poskytovat bezodkladně krizovou péči, protože lékařů psychiatrů je málo a čekací doba v ambulancích je také dva nebo tři měsíce. 

Momentálně zde pracuje zhruba 40 zaměstnanců, ročně projde nemocnicí kolem 400 pacientů. Průměrná doba hospitalizace je pět týdnů. Psychiatrická nemocnice Písek je výjimečná i tím, že neleží daleko od centra města a není obehnána plotem, jako jiná zařízení tohoto typu. Novému primáři ke spokojenosti ještě chybí větší parkové či lesní plochy v bezprostřední blízkosti nemocnice, kde by mohl plánovat různé terapie.

Marian Koranda před příchodem do Písku pracoval jako primář Dětského detoxikačního centra v Praze. Jednalo se o špičkové specializované centrum pro děti do 18 let se závažnými drogovými problémy. „Přicházím s velkou pokorou před psychickými problémy. Před samotnou bolestí. Před touhou lidí – pacientů i jejich blízkých – pro návrat do běžného života. Nikdo nemáme patent na zdraví a ten, kdo prošel psychickou nemocí potvrdí, že není nic horšího," říká.

Specializací primáře Mariana Korandy (47) jsou stresové nemoci, afektivní poruchy, úzkostné poruchy, závislostní problematika, psychotická onemocnění, demence a poruchy paměti a vztahová a partnerská problematika.

 

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Měřeno úrovní a chováním našich politiků a jejich voličů lze konstatovat, že s psychikou na tom moc dobře nebudou.

  Vloženo 20.9.2018 11:34:18

 • Kik 

  Reagovat

   

  Je to Vladislavova ulice - bývalé kasárny na Pražské

  Vloženo 19.9.2018 21:23:17

 • Neználek 

  Reagovat

   

  Ač písečák nevím kde, ve které ulici toto zařízení je? Můžete mi napovědět?

  Vloženo 19.9.2018 20:39:25

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace