Občané Sedlice se bouří proti spalovně živočišných tkání. Bojí se zápachu - Jižní Čechy Teď!




Občané Sedlice se bouří proti spalovně živočišných tkání. Bojí se zápachu - Jižní Čechy Teď!
7. 1. 2020 8:59

Občané Sedlice se bouří proti spalovně živočišných tkání. Bojí se zápachu

Občané Sedlice se bouří proti spalovně živočišných tkání. Bojí se zápachu
Občané Sedlice se bouří proti spalovně živočišných tkání. Bojí se zápachu
Zobrazit galerii (4)
Občané Sedlice se bouří proti spalovně živočišných tkání. Bojí se zápachu
SEDLICE – Zápachu ze spalování živočišného odpadu se bojí obyvatelé Sedlice na Strakonicku. Na protest proti záměru firmy Animo Žatec, a.s. (spadající do skupiny Agrofert, a.s.) vybudovat v jím provozovaném vepříně – vzdáleného přibližně kilometr od města – spalovací pec už vznikly dvě petice. Stojí za nimi místní obyvatel Zdeněk Baloušek. Tu první ze začátku července podepsalo podle něj 316 lidí, druhou z listopadu ještě více, a to 479 lidí. Momentálně se čeká na rozhodnutí příslušných úřadů o povolení výstavby pece.

Občané Sedlice se bouří proti spalovně živočišných tkání. Bojí se zápachu - Jižní Čechy Teď!

 

„Díky první petici a nesouhlasnému stanovisku města firma Animo Žatec zastavila jednání na krajském úřadě a snažila se dle svého tvrzení lidem situaci vysvětlit. Nyní jednání obnovila,“ upřesnil starosta města Vladimír Klíma. Zdeněk Baloušek je přesvědčen, že obě petice měly smysl. „Máme možnost, tak proč bychom se neozvali. Jako mladý kluk jsem zažil spalovnu (kafilerii) v Brusech, což mě nastartovalo. Proto jsem to udělal, po těchto zkušenostech. Nepřeji si, aby se v Sedlici něco pálilo,“ prohlásil.

Tiskový mluvčí skupiny Agrofert, a.s. Karel Hanzelka uvedl, že postoj obyvatel firmu mrzí. „Domníváme se, že jejich obavy jsou naprosto zbytečné. Spalovna splňuje nejmodernější technologické i hygienické normy a standardy. Obyvatele její provoz nijak nebude rušit a ani jej nezaznamenají. Spalování probíhá bez zápachu. Nabízeli jsme obyvatelům, aby se jeli podívat na jinou naši farmu, kde obdobná spalovna funguje. Nabídky bohužel nevyužili,“ uvedl mluvčí.

K záměru výstavby spalovací pece dále poznamenal, že každý chov hospodářských zvířat má určitou přirozenou úmrtnost chovaných zvířat a tato těla je potřeba nějakým způsobem zlikvidovat. „Dosud to v Sedlici probíhalo formou odvozu do kafilerie. Soudobé trendy však vedou k likvidaci těl přímo v místě úhynu. Důvodem je takzvaná biosecurita, tedy snaha o snížení rizika šíření potenciálních nákaz. V Sedlici máme svoji poslední reprodukční farmu, která ještě vlastní spalovací pec nemá.“

Výkon pece se oproti původnímu záměru zvýšil

Začátek celé kauzy se datuje do konce června. „To jsem se dozvěděl, že firma Animo Žatec chce v Sedlici zřídit pec na spalování živočišných tkání. Po zmíněných zkušenostech z Brus jsem na začátku července inicioval první petici, obešel Sedlici a získal 316 podpisů. Poslal jsem ji na krajský úřad do Českých Budějovic, odkud mi přišla koncem července odpověď, že bylo ukončeno řízení na schvalování. Víc jsem nedostal, takže jsem si myslel, že to úřad zarazil a stavět se nebude,“ popsal Zdeněk Baloušek.

Město iniciovalo schůzku vedení firmy s obyvateli v místním kině, poté zaslalo na krajský úřad nesouhlasné vyjádření ke stavbě. „A to z důvodu nemožnosti kontroly množství a původu spalovaných tkání ze strany města. Souběžně vznikala petice iniciovaná občany,“ doplnil starosta Vladimír Klíma. Panovala totiž obava, že pec bude využívána i jinými farmami Anima Žatec a že se živočišné tkáně budou svážet a pálit v sedlické provozovně. „Tím došlo k větším obavám ze zápachu a rozšiřování spalovacích kapacit budováním dalších pecí v budoucnosti,“ poznamenal.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka to však jednoznačně odmítl. „Zcela kategoricky můžeme vyloučit, že by docházelo k likvidaci čehokoli jiného než těl uhynulých zvířat z místního chovu v Sedlici. Byli bychom sami proti sobě, kdybychom pálili těla zvířat odjinud. Hrozilo by reálné zavlečení nákaz, které by mohly ohrozit samotná zvířata na farmě,“ vysvětlil.

Z čeho tyto obavy Sedlických tedy plynou? „V první polovině listopadu jsem zjistil, že firma posílá znovu oznámení a že chce opět stavět spalovací zařízení. To mě nastartovalo znovu, 13. listopadu byla nová petice. Animo Žatec navýšilo výkon pece a výkon roční kapacity odpadu. V červnu to byla pec Volkan 500 a 182,5 tuny spálených živočišných tkání ročně. Teď byl výkon pece navýšen na 750 a spalování 273,8 tuny živočišných tkání ročně. Denní výkon pece by měl být 750 kilogramů,“ upřesnil autor petice Zdeněk Baloušek.

Proč se tedy firma rozhodla zakoupit větší pec, než bylo původně plánováno? „Není to tak, že bychom chtěli spalovat více zvířat. Důvodem je fakt, že nám dodavatel technologie nabídl za příznivou cenu větší zařízení. Navíc tato větší pec má na rozdíl od původně zamýšlené verze horní plnění, což je z hlediska manipulace s těly zvířat praktičtější,“ upřesnil Karel Hanzelka.

Město bude kontrolovat množství spalovaných tkání

Nyní tedy běží druhá petice. „Město dojednalo dohodu o kontrole množství spalovaných tkání. Firma Animo Žatec se v dohodě dále zavazuje, že spalovací pec bude využívat pouze pro potřeby sedlické farmy. Dohodu kontrolují právníci obou stran a ještě se dojednává výše postihu při nedodržení,“ konstatoval starosta Vladimír Klíma.

Ani to však Zdeněk Baloušek nebere jako záruku. „Že by to měl podle smlouvy být jen vlastní odpad, to jsou jen řeči. A i když je to na papíře, dá se to obejít. Jde nám o to, že chceme mít čistý vzduch. Animo Žatec nám nevysvětlilo nic, jen prodejce a výrobce pece, ale ten má zájem prodat. Tvrdil, že kde stavěl, nic nesmrdělo. Jenže pokud se udělá jedna pec a začne se sem vozit materiál i z jiného podniku, postaví se i druhá pec,“ myslí si autor peticí.

Jde mu o to, aby bylo pohlíženo na občany a životní prostředí. „O nic jiného mi nešlo. Jsem ochoten jít ještě do třetí petice a projít i přilehlé obce,“ zdůraznil. Karel Hanzelka vyloučil, že by firma od vybudování pece ustoupila. „Spalovací pec přímo v místě úhynu zvířat je z veterinárního pohledu nejlepší možné řešení,“ zdůvodnil.

Vepřín podle sedlického starosty leží lidem v žaludku již od svého vybudování, tedy z dob minulého režimu. „Hlavně kvůli odéru, který každý chov vepřů doprovází,“ doplnil. Zdeněk Baloušek k tomu dodal: „Jsou tam teď čtyři velké věže na odvětrání kejdy, odvětrává se to podle mých informací dva až tři měsíce. To, co se odpařuje, je cítit, nejvíc v létě. A jak je v současnosti cítit vepřín? Asi jsme si už zvykli, není to nejhorší. Ale když se začne hýbat s kejdou, je to hrozné,“ popsal.

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.