Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Pohár Memoriálu Jana Papouška jen těsně unikl jeho synům

Vladimír Tretera a Caesar 3, při čestném kole vítězů , Autor: Ivo Bukač

Vladimír Tretera a Caesar 3, při čestném kole vítězů     Autor: Ivo Bukač

MARTINICE – Jihočeští parkuroví jezdci i na letošním Memoriálu Jana Papouška v Martinicích dokázali, že patří mezi českou elitu. Memoriál jihočeského propagátora jezdeckého sportu, trenéra a chovatele Jana Papouška se konal letos osmým rokem. Z toho popáté v Martinicích na rozhraní píseckého, strakonického a příbramského okresu. Jan Papoušek vybudoval ve vesničce Srnín na Krumlovsku známou Stáj Papoušek. Zemřel předčasně v roce 2006 teprve šestapadesátiletý.

Martinicím předcházely tři ročníky memoriálu ve Strakonicích. V posledních pěti letech tento závod zdomácněl v martinickém areálu, kam rádi jezdí závodníci i diváci. Těch byly opět stovky. K memoriálu se váže víc než dvacítka nižších soutěží, které v Martinicích probíhaly už od úterka.

Trenér Jan Papoušek vychoval tři syny – Jana, který se věnuje dostihovému sportu, a parkurové jezdce Jiřího a Kamila. Každý ročník memoriálu tak provází emotivní očekávání, jestli závod s tátovým jménem Jiří nebo Kamil vyhrají. Oba se řadí k republikové špičce. Zatím trofej vyhrál jednou Kamil Papoušek na druhém strakonickém ročníku. Loni Jiří Papoušek udělal chybičku až v samém závěru v souboji s Jiřím Lužou z Plzně. Letošní klání v neděli 30. června bylo ještě dramatičtější.

Na technicky náročném parkuru ST s překážkami vysokými 140 centimetrů z 38 jezdců postoupili do patnáctičlenného finále s čistým kontem jen čtyři závodníci. Ve finále na překážkách zvednutých o dalších pět centimetrů bylo však hned několik Jihočechů, kteří postoupili s jednou či maximálně dvěma chybami - Zdeněk Hruška z Jezdeckého klubu profesorky Magdaleny Hrabánkové s Calatou, Hana Pokorná z JK Zemědělské služby Dynín s Chanellem. Také Rudolf Fiala ze Stáje Leon Blatná se svým neodmyslitelným parťákem, kterým je už spoustu let hřebec Cassini´s Son-T. V „čisté čtveřici“, která se pak rozeskakuje o vítězství absolvováním dalšího parkuru, byli oba bratři Papouškové – Kamil ze srnínského klubu na koni Bel Canto Hradiště, i Jiří, který startuje za středočeské Všetice na koni Cornada-K.

Jelikož jeden z konečné čtveřice – Ondřej Zvára pro kulhání koně účast v rozeskakování vzdal, viděli diváci dechberoucí souboj tří jezdců. Jako první startoval Vladimír Tretera z Vysočiny na Caesarovi. Jel čistě, ale nabral jeden trestný bod za čas. Druhý startující Kamil Papoušel proto tempo zrychlil. Když po skvělém výkonu shodil těsně před tribunou poslední překážku, zašuměla vlna zklamání. Jeho bratr Jiří zajel jako poslední jezdec s velkou pečlivostí čistý parkur. U stolu rodiny Papouškových na čestné tribuně tentokrát vybuchla radost. Jenže vzápětí světelná tabule i Jiřímu Papouškovi ukázala jeden trestný bodík za překročený časový limit. Elektronická časomíra byla neúprosná, Tretera byl o jedinou desetinu vteřiny rychlejší než Jiří Papoušek.

Jiřina Papoušková tak putovní pohár memoriálu a gratulaci také letos předala soupeři svých synů, kteří opět sportovně bojovali a dělali jménu svého táty čest.

O úspěších Jihočechů v dalších martinických soutěžích přineseme informace ve středečních Jihočeských týdenících.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace