Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Jarní keramická dílna

  Čtvrtek 27.2 17:00 - Dům dětí a mládeže - Domeček, Dačice

  S sebou starší oblečení, které si můžete ušpinit a přezůvky.

 • Malta - opomíjený klenot Středomoří

  Čtvrtek 27.2 19:00 - Divadlo Oskara Nedbala Tábor

  Beseda s promítáním.

Zobrazit všechny události
 

Polemika. Tomáš Bouzek: Šumava neumírá. Nejvíc jí pomůžeme tím, že ji necháme na pokoji

Mezi jihočeskými politiky je dlouhodobě zakořeněna představa, že čím víc budeme zasahovat do národního parku v tzv. „boji proti kůrovci", tím lépe. Motivace jsou různé, řada politiků tomu dokonce věří. Často vypomáhají nejrůznější zájmové kliky. Pokud by měla tato teorie reálný základ, byl by na tom dnes Šumavský národní park mnohem hůře než hospodářské lesy, kde se kácet může.

 

Jenže ono to tak není, jak můžeme vidět na Vysočině i jinde po celém území státu. A to ponechávám stranou odborná stanoviska, která tento pravěký výklad nepotvrzují. Proti takové politice zasahování jsem na krajském zastupitelstvu vždy hlasoval.

Do nedávna se kraj zašťiťoval ochranou zájmů šumavských obcí. V okamžiku, kdy se obce se Správou NP dohodly, připojil se i plzeňský kraj a názor jihočeského kraje se stal menšinovým, je podávána správní žaloba.

Dnešní vývoj potvrzuje, že problémem byly a jsou monokultury smrků, které byly v minulosti uměle vytvořeny namísto původních smíšených lesů v touze po rychlém nárůstu dřevní hmoty. V hospodářských lesech se už dnes k rozmanitosti lesa jeho správci vrací, v národním parku to prokazatelně zvládá příroda. A tomu žádnou kampaní ani žalobami nezabráníme.

Tomáš Bouzek, krajský zastupitelDiskuse k článku - 11 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Občan 

  Reagovat

   

  Bouzek, dobře ty.

  Vloženo 25.8.2019 00:19:26

 • Pro 

  Reagovat

   

  Soudruh zastupitel by si měl u svého příjmení vypustit písmeno O, pak by to sedělo. Nechat kůrovce řádit ve stromech jak naležato či nastojato je nebetyčná pitomost. Kam asi tak přesídlí až zpustoší Šumavu. Smrků má v ČR na výběr až, až. Holt bez chemie to není ono, když přirozený nepřítel neexistuje, nebo vyhnat rádoby ochránce na galeje ať do konce života brouka sbírají samozřejmě zadarmo a za vodu s chlebem.

  Vloženo 24.8.2019 08:11:10

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Příroda si samozřejmě pomůže, ale jak dlouho bude trvat obnova lesa???

  Vloženo 23.8.2019 17:55:25

 • jan 

  Reagovat

   

  Šumava a vůbec lesy v ČR jsou vesměs monokultury smrku, který je bohužel náchylný. Skladba lesa se musí změnit, a to může udělat jen člověk. Malé zelené listnáče do lesa z lesní školky sami nedoběhnou. A především. Nechte o lesích rozhodovat odborníky, kteří znají teorii i praxi, znají zákonitosti přírody. Úředník nebo zelený aktivista v Praze viděli les tak maximálně z letadla při návratu z dovolené v Karibiku.

  Vloženo 23.8.2019 17:15:50

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Kvůli takovému zvrhlému a zvrácenému názoru můžeme dlouhodobě negativně ovlivnit životní prostředí. Kouli na řetěz uvázat na nohu a poslat ho na galeje vysazovat soukromé lesy, které kůrovec v okolí NP zničil. A za své.

  Vloženo 23.8.2019 12:42:03

  • mojmír 

   Reagovat

    

   Tak, "zvrhlé a zvrácené" jsou pojmy spíše z oblasti např.- sexuální deviace. Bydlím asi 100km od Šumavy, a kůrovec zde řádí stejně, jako v sousedství NP Šumava.
   Bacha na to anonymní čtenáři, planeta Země je také koule! Třeba si ji zkuste uvázat na nohu vy sám. Zda by jste pochopil, jak je vše složitější, než si myslíte.

   Vloženo 23.8.2019 15:27:05

   • PP 

    Reagovat

     

    Já také bydlím kus od Šumavy, v Táboře, ale kůrovec zde naštěstí zatím moc neřádí. Pořád tu jsou relativně zdravé lesy a doufám, že to tak zůstane. Vy jste přesvědčen, že se kůrovcová kalamita vyřeší sama, jiní zas o tom, že je třeba zasáhnout.
    Pakliže by Šumava byla odjakživa "prales" tvořený smíšeným porostem, určitě by si příroda dokázala poradit a byl bych pro, aby se do toho člověk příliš neangažoval. Ale snažit se udělat divočinu z monokulturního hospodářského lesa mi nepřijde zrovna rozumné.
    Přečtěte si ještě jednou rozhovor s lesníkem panem Kantorem z 20. září (na který jste mimochodem také ve svém duchu reagoval), ten ví o čem mluví a je vidět, že problematice rozumí.
    A to, že bydlíte 100 kilometrů od Šumavy a kůrovec u Vás řádí stejně? Asi to bude tím, že kalamita zasáhla poměrně velkou část republiky. My si totiž kůrovce tak trochu rozvážíme sami. Porazíme napadený strom, naložíme ho a vezeme třeba těch 100 kilometrů někam na pilu. Copak nám asi udělá ten milý brouček na té pile, než se strom začne řezat? Vylétne a napadne strom opodál. A není jeden, takže z jednoho stromu ležícího na pile je za pár týdnů napadená půlka lesa poblíž...

    Vloženo 26.9.2019 16:00:35

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace