Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Pravěké mohyly na Budějovicku zničí stavba dálnice

ČESKÉ BUDĚJOVICE - V letošním roce provádí Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou záchranný archeologický výzkum tří pravěkých mohyl u obce Plav na Budějovicku, které budou zničeny plánovanou stavbou dálnice D3. Díky tomu však mají odborníci nyní unikátní příležitost kompletně odkrýt a zdokumentovat tři mohyly s pohřby z doby bronzové a starší doby železné. Lokalita patří k nejvýznamnějším mohylovým pohřebištím v jižních Čechách, všechny dosavadní poznatky o ní však pocházely z výkopů v 19. století. Na archeologickém výzkumu v Plavu dále spolupracují i archeologové a studenti z Univerzity v německém Hamburku, kteří provádějí geofyzikální měření v okolí zkoumaného mohylníku. Nyní poprvé probíhá na této památce moderní odkryv, jehož dosavadní výsledky budou prezentovány v úterý 8.srpna od 10.00 přímo na místě výzkumu.

Trasa na mohylové pohřebiště:

Z Českých Budějovic přes Roudné na kraj obce Plav. Na samém začátku obce je malá křižovatka (na přiložené mapce modrý bod), na níž je třeba odbočit doprava, na malou neznačenou asfaltovou cestu (směr Kamenný Újezd). Po ní se jede cca 500 metrů až na kraj lesa. Po pravé ruce je poté žlutě značená turistická cesta, po níž se dá dojet až k místu výzkumu (červený bod). Pokud by si někdo netroufal jet po kamenité lesní cestě, je možné nechat auto na plácku hned při křížení asfaltové cesty a lesní cesty a dojít kus pěšky.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Mojmír 

  Reagovat

   

  Dík moc za informaci, toto mne zajímá. Jenom, zda by nebyl vhodnější, méně poplašný název tohoto příspěvku. Třeba- odborníci měli možnost před stavbou území prozkoumat....
  Vše nové stojí na starém. Dálnice musela něco "zničit". Ale archeologové a celej státní systém snad v tomto případě zafungoval. Nebo ne?
  Jenom populistické názvy příspěvků, nemohou fumgovat dlouho. Tedy v seriozních MN.
  Ale dík za správu, po čem budeme jezdit. LB

  Vloženo 4.8.2017 13:47:19

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace