Příběhy pohřešovaných Jihočechů: Jak zmizel uznávaný český přírodovědec? - Jižní Čechy Teď!




Příběhy pohřešovaných Jihočechů: Jak zmizel uznávaný český přírodovědec? - Jižní Čechy Teď!
5. 2. 2017 9:22

Příběhy pohřešovaných Jihočechů: Jak zmizel uznávaný český přírodovědec?

Příběhy pohřešovaných Jihočechů: Jak zmizel uznávaný český přírodovědec?
Zobrazit galerii (3)
Příběhy pohřešovaných Jihočechů: Jak zmizel uznávaný český přírodovědec?
JIŽNÍ ČECHY - V dalším pokračování seriálu o zmizelých Jihočeších se vydáme do Třeboně. A také do daleké Indie. Právě v této zemi zmizel v srpnu roku 2007 třeboňský botanik Leoš Klimeš. Uznávaný český přírodověc, zaměstnanec Botanického ústavu akademie věd v Třeboni a otec čtyř dětí, se na svoji poslední cestu vydal v srpnu roku 2007. Tehdy mu bylo 47 let. Co se tehdy v Indii odehrálo, zůstává i po deseti letech stále nezodpovězenou záhadou.

Příběhy pohřešovaných Jihočechů: Jak zmizel uznávaný český přírodovědec? - Jižní Čechy Teď!

Na začátku srpna 2007 se Leoš Klimeš rozloučil se svojí ženou, políbil své čtyři děti a odjel na letiště. Jeho cílem byl Ladak, oblast indického státu Džammú a Kašmír mezi pohořími Karákoram a Himálaj, kde chtěl pokračovat ve svém výzkumu zdejší flóry. Zpět ke svým blízkým do České republiky se měl vrátit v říjnu 2007. Do dnešních dnů se tak ale nestalo a Leoš Klimeš je již téměř deset let pohřešovanou osobou.

Stopa končí v Panikharu
Vraťme se zpět do srpna roku 2007 a nahlédněme do oficiálních protokolů, které dokládají poslední stopy, které po sobě talentovaný botanik a zoolog zanechal. Podle dostupných záznamů přiletěl Leoš Klimeš v úterý 7. srpna 2007 do Dílí letem číslo SU-535. Na tamním letišti se prokázal svým pasem a ubytoval se v jednom z dílíjských hotelů. Hotel opustil o den později, tedy ve středu 8. srpna 2007 a už se do něj nevrátil. Podle informací české pobočky Interpolu byl Leoš Klimeš ještě kontrolován místními úřady 9. srpna 2007 na bodu Saktoo a v pátek 10. srpna 2007 na bodu Panikhar. Tady ale všechny jeho stopy končí. Co se stalo v následujících hodinách a dnech je velkou neznámou.
Policisté z jihočeského oddělení pátrání po pohřešovaných osobách se v tomto případě přiklání k názoru, že se Leoš Klimeš stal obětí nešťastné náhody. „Terén, v němž se pohyboval, je členitý a velmi obtížně přístupný, oblast nepříliš probádaná. Stát se mohlo cokoliv, mohl někam spadnout nebo se stal obětí přepadení. Bohužel s jistotou se nedá říct vůbec nic, dokud se nenajde třeba jeho tělo,“ krčí rameny vrchní komisař Petr Tousecký, který se na jihočeském policejním ředitelství zabývá pátráním po pohřešovaných osobách.

Rodině pomáhali kolegové
Policisté provedli v roce 2009 bukální stěr u syna Leoše Klimeše, aby získaly DNA pohřešovaného muže. Ani jeho porovnání s databází neztotožněných mrtvých těl ale nevedlo k žádnému výsledku. „V Indii mají ovšem poněkud jiný vztah k lidským ostatkům, než je tomu u nás. Naděje na nalezení těla proto nejspíš není příliš vysoká, ale i malá naděje je nadějí,“ dodává komisař Petr Tousecký.
Manželka zmizelého botanika Jitka Klimešová, která s ním spolupracovala na mnoha vědeckých studiích, zůstala sama nejen na další bádání, ale také na výchovu čtyř dětí. V nejtěžších časech podali pomocnou ruku rodině Leošovi kamarádi. Založili spolek Kopeček a vyhlásili sbírku na pomoc kamarádově manželce a jeho dětem.
Na začátku roku 2010 byl na žádost manželky Leoš Klimeš prohlášen soudem za mrtvého. V databázi pohřešovaných ale jeho osoba, pokud nebude nalezen nebo se sám nepřihlásí, zůstane až do roku 2027. Potom bude spis uložen do archivu a policisté se k němu vrátí už jen v případě získání nových informací či poznatků.

Co je Ladak
Ladak je oblast indického státu Džammú a Kašmír mezi pohořími Karákoram a Himálaj. Oblast Ladaku je tvořena okresy Kárgil a Léh, jejím správním střediskem je Léh. Formálně se někdy řadí ke Kašmíru, ale častější je dělení státu Džammú a Kašmír na tři oblasti, Džammú, Kašmír a Ladak. Právě Ladak je z nich největší, ale nejřidčeji osídlený. Se zbytkem Indie je Ladák spojen vysokohorskými průsmyky, které jsou ale v zimě po několik měsíců uzavřené.

 

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.