Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Ptačí chřipka trvá měsíc. Škody už jsou obrovské. Výjimku v pásmu dozoru dostal státní podnik v Ústrašicích

JIŽNÍ ČECHY - Včera uběhl měsíc od potvrzení prvního případu vysocepatogenní ptačí chřipky v České republice. V současné době tu je 15 ohnisek v chovech, z toho 13 drobnochovech a ve dvou případech v komerčních chovech. Nákaza byla dosud prokázána u 36 volně žijících ptáků v devíti krajích. Utraceno v ohniscích a v některých odůvodněných případech i v ochranných pásmech, bylo dosud na 37 000 ptáků. Od začátku roku 2017 bylo nahlášeno již více než 150 podezření v chovech drůbeže, bylo provedeno místní šetření s odběrem vzorků, které byly poslány k laboratornímu vyšetření. Nahlášeno bylo také více než 140 případů nalezených uhynulých ptáků, kteří byli posláni k laboratornímu vyšetření. Mezi nejvíce zastoupené uhynulé volně žijící ptáky patří labutě, kachny a volavky. Vzhledem k nepříznivé nákazové situaci platí pro celou ČR nadále nařízení, které mimo jiné zakazuje pořádání svodů drůbeže a ostatního ptactva a v komerčních chovech zakazuje (až na odůvodněné výjimky) chov ve volném výběhu.

 

V Jihočeském kraji se ohniska nákazy objevila v Chotčinách u Chýnova na Táborsku, v Sedlečku u Soběslavě, v Libějovicích na Strakonicku, na farmě Řitovíz na Blatensku, v Ledenicích na Budějovicku a ve Vlachově Březí na Prachaticku. 

Z opatření proti ptačí chřipce dostal výjimku státní podnik Mezinárodní testování drůbeže v Ústrašicích na Táborsku, který produkuje jednodenní kuřata a násadová i konzumní vejce. Státní podnik požádal, aby svoje produkty mohl prodávat. "Problémem je, že my se nacházíme v pásmu dozoru  v tom není nárok na náhradu škody," uvedl ředitel podniku Vlastislav Machander. Státní podnik Mezinárodní testování drůbeže v Ústrašicích ročně dodává 1,8 milionu jednodenních kuřat, zhruba stejné množství konzumních vajec a kolem 400 tisíc násadových.

Státní veterinární správa výjimku povolila s tím, že tento provoz je pod neustálým veterinárním dozorem. 

Další výskyt uhynulých ptáků ve volné přírodě byl hlášen ve čtvrtek 2. února na Zlaté stoce a na Opatovické stoce na Třeboňsku. Na obou místech po dvou kusech, které byly předány k laboratornímu vyšetření. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace