Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Sabine poškodila věž kostela v Ledenicích, plánovaná oprava nevyšla

 Autor: Jiří Cukr

    Autor: Jiří Cukr

LEDENICE – V pondělí 24. února mělo dojít k provizorní opravě a zajištění kostelní věže v Ledenicích na Českobudějovicku. Věž byla poškozena bouří Sabine, silný vítr konkrétně nahnul dvoumetrový kříž na vrcholu, který po týdnu spadl. Zřítil se do prostoru bývalého hřbitova obklopeného zdí, kam se běžně nechodí, takže ke zranění osob, ani poškození majetku nedošlo. Akce však úspěchem neskončila.

 

„Domluvená technika Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje se čtyřicetimetrovým ramenem s plošinou na vrchol věže nedosáhla. Proto klempíř v součinnosti s hasiči nemohl provést přesnou kontrolu stavu báně a její případné zakrytí proti zatékání. Ledenická farnost tak nyní musí přemýšlet, jak poškození napravit jiným způsobem. Realizovány byly jen drobné pokrývačské opravy na střešní krytině," upřesnil kronikář městyse Jiří Cukr.

Zhruba 25 metrů vysoká věž byla ke kostelu sv. Vavřince přistavěna v roce 1776, plně se dokončovala o šest let později. „Už v minulosti musela být kvůli poškození větrem opravována například v roce 1808. Poslední generální rekonstrukce kostela včetně věže proběhly v letech 1970 a 1998," doplnil Jiří Cukr.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
  • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Bezpečák by měl z toho pokrývače určitě radost, určitě má dobrou pojistku a nebo se chodí pravidelně modlit do kostela.

    Vloženo 25.2.2020 14:27:34

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace