„Sedíte vysoko, od lidí daleko a my vypadáme jako blbci,“ vzkázal krajským institucím starosta obce Malonty

Co vzkázal krajským institucím starosta obce Malonty?
„My starostové a starostky zodpovídáme úplně za všechno. Staréme se o nákuy seniorům či lidem v karanténě a spoustu dalšího. Všichni to děláme bez mrknutí oka, bez ohledu na denní či noční dobu včetně sobot a nedělí a bereme to v této krizové situaci jako samozřejmost, a to bez ohledu na to, že jsme do dnešního dne neobdrželi od státu nebo krizového štábu jakéhokoliv stupně jedinou ochrannou pomůcku!
Je celkem jasné a samozřejmé, že nejdříve těmito pomůckami musejí být vybaveni lékaři, nemocnice a složky tohoto druhu. A my, zástupci obcí, kteří jsme rovněž v každodenním styku s našimi občany, jsme si pomohli sami nebo lépe řečeno, jsme byli nuceni si pomoci sami! Díky našim ochotným spoluobčanům, kteří šijí doma ochranné roušky, které my následně distribuujeme mezi ostatní, jsme schopni tuto krizovou a velice nebezpečnou situaci zvládat. Potud je to dobré! Ale abychom dostávali informace o počtu nakažených či karanténních osob v našich správních územích, tak to už NE!!! To zřejmě smějí vědět jenom naši „vyvolení.“ A já se ptám, jakým právem odmítáte sdělovat samosprávám tyto informace? Jde o věci tajné? Důvěrné?
Sedíte příliš vysoko a hlavně daleko od běžných občanů a jejich názorů, každodenních dotazů, či problémů! Vždyť vypadáme jako blbci, když se nás občané na toto dotazují a my odpovídáme – nevím, nebo neodpovídáme vůbec!“
Vladimír Malý dále vyjadřuje nesouhlas s tím, že by poskytnutí těchto informací mělo bránit GDPR. Podle něj číslo nemocných nebo nakažených v obci není žádný osobní údaj.
Starostové informace nezbytně potřebují
Arnošt Novák, starosta Nadějkova na Táborsku, kde se nákaza koronavirem u jednoho z obyvatel objevila, ale uvedl, že ve chvíli, kdy byla infekce potvrzena, obdržel od Krajské hygienické stanice přesné informace a hygienici s ním byli v každodenním kontaktu. Nicméně například tajemník krizového štábu v Kaplici Milan Kadič si umí představit situace, pro které by starostové měli mít i konkrétní jména rodin nejen s infekcí, ale i v karanténě.
„Já bych byl pro, aby starostové všech obcí informace dostávali, ale nikoliv, aby je zveřejňovali. Chápu, že postiženým rodinám starostové pomáhají a tudíž potřebují vědět o koho jde, a to i při karanténě – nejen kvůli zajištění nákupů, ale u takové rodiny je třeba i speciálním způsobem nakládat s jejími odpady,“ připomíná Milan Kadič.
Příslib hejtmanky – informace budou
K problému se vyjadřuje hejtmanka Ivana Stráská, kterou portál JčTEĎ oslovil:
„Od začátku jsem prosazovala informovanost starostů. Ale z důvodu ochrany osobních dat byly od začátku rozdílné názory, jak tyto informace poskytovat. Nakonec jsme informace jednou poskytli ve struktuře až do obcí a jeden starosta je vyhlásil obecním rozhlasem. Hygienické služby tedy dostaly pokyn zveřejňovat tyto informace pouze do úrovně okresu. V úterý jsme se domluvili, že to na sebe vezme krizový štáb kraje a uložíme poskytovat informace až do úrovně obcí.“
Jihočeské týdeníky a portál JčTEĎ se budou zajímat o to, zda nyní už starostové potřebné informace mají.
Diskuse k článku