Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Maškarní bál

  sobota 29.2 14:00 - Sedlice, Sokolovna

 • Hasičský ples

  sobota 29.2 20:00 - Radomyšl, KD

  K tanci a poslechu zahraje kapela Johny Band Písek.

Zobrazit všechny události
 

Silničáři na mírné zimě ušetřili 209 milionů

Ilustrační foto. , Autor: www.google.cz

Ilustrační foto.     Autor: www.google.cz

JIŽNÍ ČECHY – 209 milionů korun, takový je hlavní rozdíl mezi letošní a loňskou zimou. Alespoň z pohledu jihočeských silničářů. Dosavadní náklady na údržbu komunikací na jihu Čech totiž zatím v letošní zimní sezoně dosáhly 120 milionů korun, zatímco vloni se vyšplhaly až na 329 milionů. Důvodem je mírná zima. Na silnicích se navíc tvoří i méně výtluků.

„Od počátku zimy do konce února činila spotřeba posypové soli na silnicích první až třetí třídy v kraji celkem deset tisíc tun a 19,3 tisíce tun inertních posypových materiálů s celkovými náklady 120 milionů korun. V halách zatím zůstává uskladněno 23 tisíc tun soli a na skládkách téměř 35 tisíc tun inertních drtí. Naopak loňský rok patřil z tohoto pohledu k těm nejnáročnějším – bylo spotřebováno 34,3 tisíce tun soli a 70 tisíc tun inertu s celkovými náklady 329 milionů korun,“ upřesnil Antonín Krák, krajský radní pro dopravu.

Oba tyto uvedené údaje se přitom podle ředitele Správy a údržby silnic Jana Štíchy vymykají průměru. „Průměrné náklady na zimní údržbu komunikací za posledních 10 let činí 263 milionů korun při spotřebě 24,5 tisíce tun soli a 58 tisíc tun inertu,“ vyčíslil Štícha s tím, že letošní zima ovšem ještě neskončila.

Panující klimatické podmínky i intenzivní modernizace napomáhají k tomu, že se na silnicích tvoří i méně výtluků. „V krátkých časových intervalech se nestřídají teploty pod nulou s oblevami a nezamrzá voda, která se dostává porušenou svrchní vrstvou do vozovky. Což je první krok vedoucí ke vzniku výtluku. Velmi významná je i intenzivní modernizace silnic. Jenom za poslední dva roky byly vyměněny povrchy 330 kilometrů krajských komunikací, a to těch, které vzhledem k narušenému povrchu byly předurčeny k tomu, že se tam výtluky dříve, nebo později, vytvoří,“ uvedl Štícha.

Silničáři se tak zároveň mohou věnovat běžné údržbě podél komunikací - například prořezávání stromů, odstraňování náletové zeleně, hloubení a čištění příkopů, opravám svodidel či dopravních značek. „Zatím na to bylo vynaloženo 110 milionů korun,“ uzavřel Antonín Krák.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • R  | 

  Reagovat

   

  Zdravím,silničáři se vychvalují jak čistí příkopy, ale jděte se podívat co zanechají odpadků po vyčištění! Jezdím každý den na kole okolo Strakonic a všude kde jsou vyčištěni příkopy se v okolí jednoho metru povalují plasty atd. to už asi není jejich práce!

  Vloženo 13.3.2014 11:17:10

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace