Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Minipárty s Karlem Šípem

  Čtvrtek 20.2 19:00 - Milevsko, KD

 • Senioři v bezpečí i v dopravě

  Čtvrtek 20.2 16:00 - Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec

  Beseda s Mgr. Hanou Millerovou a Václavem Kovářem.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Starosta Kvildy reaguje na senátní návrh novely zákona o národních parcích

Václav Vostradovský

Václav Vostradovský

Národní park Šumava je územím s významnými přírodními hodnotami, divočinou, ale zároveň kulturní krajinou, po dlouhá staletí osídlenou člověkem. V divočině jsou ochraňovány pouze přírodní procesy, v národních parcích divočina, okolní příroda, krajina a potřeby domorodých obyvatel. Vládní návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny byl návrhem zákona o divočině, nikoliv o národním parku. Poslanecká sněmovna PČR se s touto vládní koncepci, i za pomocí demagogické kampaně aktivistů, ztotožnila. Krajský výbor STANu odmítá kritiku, že by Senát Parlamentu České republiky schválil svými návrhy likvidaci českých národních parků.


Veškeré ochranné podmínky národních parků, tak jak je navrhla vláda a schválila Poslanecká sněmovna, zůstaly zachovány. Senátní návrhy nemění ani žádné jiné ustanovení zákona a souvisejících zákonů a předpisů, které svým znění ochraňují českou přírodu.
KV STANu se ztotožňuje se senátními návrhy preambule novely, kdy jsou vágní, deklaratorní a nesplnitelné cíle nahrazeny jasnými účely, pro které jsou národní parky vyhlašovány. Vnímáme, že ze senátních návrhů nejvíce vadí statut udržitelného rozvoje obcí, pokud jsou zastavěné a zastavitelné části součástí území národního parku.
Ministr Brabec, jako žádný jiný předchozí ministr životního prostředí, nepřišel s řešením co s obcemi uvnitř národního parku na Šumavě.
KV STANu se plně ztotožňuje s návrhem senátorů zakotvit do zákona udržitelný rozvoj obcí na jasně definovaném území. Udržitelný rozvoj obcí je nejenom jejím základním právem, ale pro obce zákonem danou povinností.
Udržitelný rozvoj neumožní stavbu aquaparků, jak se snaží nečestně veřejnosti namluvit sám ministr životního prostředí, ale zajistí prostor pro přiměřený rozvoj obcí a tím i prostor pro kvalitní infrastrukturu návštěvníkům národních parků.
Vládní i sněmovní verze okleštila ústavní právo obecních i krajských samospráv spolurozhodovat o důležitých koncepčních dokumentech.
KV STANu plně podporuje návrh Senátu navrátit dotčeným obecním a krajským samosprávným celkům původní pravomoc v plném rozsahu.

Václav Vostradovský,

2. místopředseda Krajského výboru STAN - Jihočeský kraj, starosta obce Kvilda

 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Blebla 

  Reagovat

   

  Bohatým je nutno pomáhat k dalším prachům, že.

  Vloženo 13.2.2017 17:17:08

  • Franta Uhlíř 

   Reagovat

    

   Ne, bohatým není nutno pomáhat k dalším prachům, naopak, je třeba řádně vydělané a zdaněné peníze, které se obracejí - investují do projektů, a těmito investicemi je dávána práce dalším "nemajetným" a tím jim umožňují stát se majetnými, podporovat!!!!!!
   Finančně bohatí bývají i bohatí na duchu, nebo naopak. Vizionáři (tedy majetní na duchu) bývají při zvládnutí svého projektu, vynálezu i bohatí. To chudý na duši nepochopí, a tomu se říká závist.

   Vloženo 7.4.2017 02:14:41

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace