Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Od Trosek na Hruboskalsko

  středa 26.2 16:30 - Městská knihovna Jindřichův Hradec

  Beseda.

 • Toulky za poznáním - Antarktida II.

  středa 26.2 18:00 - Dům kultury Milevsko

Zobrazit všechny události
 

Trafiky živoří, zmizí z českých měst úplně?

Ilustrační foto , Autor: Archiv

Ilustrační foto     Autor: Archiv

AKTUALIZOVÁNO - 27.3.2015 20:21

JIŽNÍ ČECHY – Trafiky mizí z českých měst, zavírají se jak na běžícím páse. Mnohde se jejich provozovatelé drží z posledních sil. Decimují je vysoké ceny, nízké marže hlavně u cigaret i rozmach internetu. A taky konkurence v podobě sítí trafik v supermarketech. Mapovali jsme situaci v píseckých ulicích.

 

„Za posledních pět let šel prodej o padesát procent dolů. Chodí spíš starší zákazníci, pořád si ještě přijdou koupit noviny, ale mladší asi využívají víc internet. A starší generace vymírá,“ řekl trafikant Stanislav Polanský. Jeho stánek je v dobré lokalitě, nedaleko centra, blízko pošty. A právě její otvírací dobu kopíruje. „Dřív byla trafika otevřená už od pěti, ale to se teď vůbec nevyplatí, začínáme v šest. Lidi z centra vymizeli, jsou tu hlavně obchody a různé provozovny, a do trafiky se zatoulalo poslední dobou v těch časných hodinách jen pár lidí vracejících se z barů a ti nás rozhodně nevytrhnou, stejně většinou chtěli kusovky,“ dodal. Za poklesem vidí nejen nástup internetu a zvýšení cen u zboží, ale i rozmach sítí trafik v supermarketech. „Já si tady vyslechnu takových nadávek kvůli cenám, ale nic s tím dělat nemůžu, ceny jsou dané.“ V trafice se střídá s manželkou, další zaměstnance by nezaplatili. „Už takhle je to dost napnuté. Já mám invalidní důchod, kdybych ho neměl, tak by to na uživení nebylo,“ podotkl.

„Pamatuju třeba u cigaret rabat kolem dvanácti procent, teď jsme na pěti. Když se začínalo, tak se třeba noviny nedaly koupit nikde jinde než v trafice, teď se dají pořídit v potravinách, v samoobsluhách, a to nemluvím o trafikách v supermarketech,“ řekla prodavačka v trafice na jednom z píseckých sídlišť.

Ceny jsou vysoké, konkurence je veliká. Mladí lidé tíhnou k internetu a zprávy sledují na webových serverech. Hodně lidí se snaží ušetřit na předplatném. K tomu jedna z oslovených trafikantek podotkla: „U předplatného si lidé často stěžují, hlavně u dražších časopisů, že jim je kradou za schránky. Nebo se poničí, když je tam doručovatel vkládá. Nové zákazníky jsme také získali tím, že k nám chodí kupovat časopisy, jejichž součástí jsou například různé modely. Ty jsou drahé, stojí i kolem dvou set, a v supermarketech se stává, že je někdo vykrade. Takže hodně lidí radši přijde do trafiky. Obecně je ale situace špatná, uvidíme, jak to bude dál.“

Ve stáncích se prodávají především cigarety, noviny a časopisy, kvůli prodeji potravin by si museli provozovatelé trafik opatřit povolení hygieny. A vzhledem k velkému počtu drobných obchůdků s potravinami a vietnamských večerek se jim to prý ani nevyplatí. Jízdenky na městskou hromadnou dopravu konkrétně v Písku neprodávají. Lidé využívají zavedeného systému čipových karet anebo se lístky kupují přímo u řidiče.

Zatímco trafikanti ve stáncích po městě přemýšlejí nad tím, co bude dál, prodavači v trafikách velkých supermarketů si nestěžují, o zákazníky nouzi nemají. Navíc můžou konkurovat různými slevovými programy. „My si opravdu nemůžeme stěžovat. Jsme velká firma, máme dvě stě šedesát prodejen po celé republice. Zákazníci mají možnost získat věrnostní kartičku, na kterou se jim načítají body a můžou si pak další zboží koupit se slevou. Využívají toho hodně, například u tabáku,“ vysvětlila trafikantka v prodejně umístěné v jednom z hojně navštěvovaných supermarketů.

Trafiky z ulic mizí, dobu jejich největší slávy mnohde připomínají už jen zažloutlé časopisy za výlohou zavřené provozovny nebo prázdné stánky. „Jen tady kousek vím tak o třech, které už zavřely. Ve městě to odhaduju tak na šedesát procent. Je to už vlastně takové živoření,“ posteskla si Milada Bryndová, která provozuje trafiku na sídlišti Portyč.

Zákazníci mění své zvyklosti, snaží se ušetřit, kde se dá. Omezují kouření nebo přecházejí na levnější tabák, četbu časopisů řeší prostřednictvím knihovny nebo si je půjčují mezi sebou. V rodině, mezi přáteli i sousedy. Co bude dál?

Diskuse k článku - 5 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Bohdan 

  Reagovat

   

  Majitelé si mohou zkusit vydělat prodejem losů. Zoolosy.cz nabízejí lepší provizi než Sazka a bez závazků. Osobní zkušenost tak mohu doporučit.

  Vloženo 27.3.2015 22:32:31

  • spamere 

   Reagovat

    

   nespamuj

   Vloženo 28.3.2015 02:51:57

 • Markéta 

  Reagovat

   

  Podnikatel se přizpůsobí tak, že "zavře krám".

  Vloženo 27.3.2015 20:37:09

  • Mili 

   Reagovat

    

   ano zavře a zkusí něco jiného...o tom je život

   Vloženo 28.3.2015 09:24:17

 • MILI 

  Reagovat

   

  To už tak bývá, že se časy mění...podnikatel se musí přizpůsobit. Dnes není doba, kdy jedno podnikání vydrží 30 let.

  Vloženo 27.3.2015 12:26:01

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace