Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Deskohraní s Michalem

    Úterý 18.2 16:00 až 18:00 - Knihovna pro děti a mládež, 1. patro, Tábor

  • Diskuzně vzdělávací večer - Setkání s chiropraktikem

    Úterý 18.2 18:00 - Milevsko, KD

Zobrazit všechny události
 

Vítězem šachového turnaje Táborská věž je domácí Zdeněk Vybíral. Vyhrál všechny partie. Mezi mládeží nejlepší Václav Měřínský a Daniel Pražák

Vpravo při partii s pardubickým Zbyňkem Šírem pozdější celkový vítěz Zdeněk Vybíral.

Vpravo při partii s pardubickým Zbyňkem Šírem pozdější celkový vítěz Zdeněk Vybíral.

TÁBOR – Ve středu 27. prosince mířili do Tábora šachisté, aby se utkali v tradičním vánočním turnaji v rapid šachu Táborská věž. Jedná se pravděpodobně o šachový podnik s nejdelší historií na světě, letos se konal už 60. ročník. V posledních letech dostal podle svého zakladatele název Memoriál JUDr. Václava Rajlicha. Tento výborný táborský šachista aktivně hrál ještě v 90 letech, zemřel na jaře roku 2005 ve věku 91 let. V sále Společenského centra Univerzita, kde se turnaj letos hrál, bylo dost těch, kteří Václava Rajlicha znali. A připomněli, že turnaj se zrodil, když si tři přátelé odskočili o Vánocích před šedesáti lety k šachovnici. Na Táborské věži se hrálo na švýcarský způsob, 7 partií tempem na 25 minut pro každého hráče. Nejvýše nasazenými ve startovním poli 83 dospělých byli Martin Cuhra (QCC České Budějovice), Zbyněk Šír (ŠK Rapid Pardubice) a FIDE mistr Štěpán Papáček (TJ Jiskra Třeboň). Vítězem hlavního turnaje se stal Zdeněk Vybíral z Tábora, nastupující za klub QCC České Budějovice. Trofej z Táborské věže si neodnášel poprvé a od začátku patřil k favoritům. Vyhrál všech sedm partií.


Druhé místo obsadil Václav Kotál z Šachového klubu VŠTE v Českých Budějovicích se šesti body a třetí zástupce pořádatelů ze Sokola Tábor Milan Borkovec s 5,5 body. Mladý Václav Kotál porazil i FIDE mistra Štěpána Papáčka a remízoval s dalším talentovaným mladíkem Janem Miesbauerem z ŠACHklubu Písek.

Do turnaje dospělých se nechal zapsat i jedenáctiletý šachista David Hák z Malšic, loňský vítěz Čech ve své kategorii a letos druhý. Nastupuje za ŠACHklub Tábor, kde ho trénuje Jaroslav Odehnal. První partie talentovaného šachisty ale skončila překvapivě a v jejím závěru stůl obklopoval hrozen zvědavých hráčů. S Davidem Hákem totiž vybojoval remízu sportovní reportér Petr Hofbauer z Tábora, který není registrovaný v žádném klubu a přišel si jen tak zahrát. David byl zklamaný, až zaleskla i slzička. „Pětadvacet minut na partii mi nesedí, měl jsem málo času na přemýšlení," přiznal sportovně.

Pořadatelé vyhlásili také vítěze kategorie dorostu, tam bral prvenství celkově druhý Václav Kotál, druhý byl Jan Miesbauer z ŠACHklubu Písek (5 bodů) a třetí David Zvolenský z TJ Jawa Brodce rovněž s pěti body.

Turnaj dětí měl i mezinárodní účast

V posluchárně o patro výš se odehrával turnaj ve dvou kategoriích mládeže – na devět kol pro děti do 4. třídy s kratším časem 15 minut na partii. Nejmladších dětí přijelo 25. Kategorie pro mládež od 5. třídy do 18 let měla 23 hráčů a zde se hrálo sedm kol po 25 minutách na partii jako u dospělých.

František Vaněk z táborského Sokola, který se spolu s Jaroslavem Alexou z Šachového spolku Bechyně staral o turnaj dětí, si chválil příjemné podmínky ve Společenském centru Univerzita. Petr Zeman, který přivezl hráče z Šachového klubu Pravonín u Vlašimi, zas chválil tento šachový podnik. „Je to moc hezký turnaj, kam rádi jezdíme. Všechno tady probíhá v klidu, jezdí sem dobří hráči i kulturní rodiče," řekl. Připustil, že to tak nebývá všude, najdou se i dětské turnaje, kde se rodiče snaží radit a dávat dětem různé signály. Pořadatelé pak mají práci s tím, aby hlídali ještě dospělé. Toho je ale podle Petra Zemana Táborská věž prostá.

Na dětském turnaji se objevili i dva účastníci ze zahraničí – David Teplý, který žije ve Španělsku, skončil celkově se 7,5 body z devíti kol druhý za vítězem Danielem Pražákem z Šachové akademie VŠTE České Budějovice. Ten měl stejně bodů, ale lepší pomocné hodnocení. Třetí místo vybojoval sedmiletý Daniel Zeman právě z Šachového klubu Pravonín, kde děti trénuje Marie Filipová a připravuje tak základnu hráčů pro Spartak Vlašim, za nějž zde Daniel Zeman startoval.

V kategorii starších dětí a mládeže se stal vítězem Václav Měřínský z ŠACHklubu Tábor s 5,5 body před dalším vlašimským hráčem Lukášem Zemanem (rovněž 5,5 bodu) a Zdeňkem Chvalem z QCC České Budějovice s pěti body. O něco horší pomocné hodnocení zařadilo s pěti body na čtvrtou příčku loňského vítěze Tadeáše Hanzla, který přijel z Belgie. Jeho rodiče pracují v Bruselu a Tadeáš tam navštěvuje sedmou třídu v české škole. „V Čechách hraje víc dětí šachy a jsou tu silnější soupeři," zmínil chlapec, který tráví s rodinou vánoční svátky u příbuzných v Mladé Vožici. Zatímco v Belgii je registrováno kolem tisíce dětských šachistů, v České republice je to několikanásobek. „V Belgii se hraje spíš fotbal a basketbal," poznamenal mladý šachista z Bruselu, který si ani letos nenechal Táborskou věž ujít, i když prý byl turnaj těžší než loni.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace