Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Výprava na hvězdárnu je první poprázdninovou vycházkou s Callou

 Autor: Calla

    Autor: Calla

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Po prázdninové přestávce pokračuje v září cyklus přírodovědných vycházek, který už od roku 2008 pořádá Calla v Českých Budějovicích a jejich blízkém okolí.

 

„Od začátku září do prosince chystáme ještě šest přírodovědných vycházek s širokým tématickým záběrem. Protože letos slavíme deset let od začátku jejich pořádání, rozhodli jsme se jich připravit více, sobě i jejich účastníkům pro radost," upřesnil Jiří Řehounek, který stál v Calle u zrodu celého cyklu.

První zářijová vycházka proběhne v areálu Hnězdárny a planetária České Budějovice. Ponese proto název „Výprava na hvězdárnu" a bude zaměřená na astronomiii a noční živočichy. Uskuteční se v pátek 7. září a na jejím programu spolupracuje také hvězdárna, jejíž pracovníci seznámí návštěvníky s aktuální hvězdnou oblohou nebo astronomickou technikou.

Zoologická část zahrnuje odchyt nočních motýlů na světlo a představení živých nočních živočichů – sov, netopýrů a ježka. Jako lektoři se představí astronomové Radek Stránský a Jana Nevrklová, zooložka Lucie Pleštilová, Zuzana Štětková z ČNFV pro vydru, entomologové Otomar Adam a Zdeněk Hanč a další. Sraz účastníků bude v 18.30 hodin v areálu hvězdárny.

„Spojení astronomie s nočními živočichy nám připadalo jako zajímavé téma. Proto si myslíme, že by mohla být tato netradiční přírodovědná vycházka atraktivním začátkem víkendu. Záměrně jsme ji načasovali na pátek, aby se jí mohly zúčastnit i menší děti, které pak ráno nemusejí vstávat do školy," vysvětlil Jiří Řehounek. Ani v případě špatného počasí vycházka zrušena nebude, ale organizátoři budou nuceni její program upravit.

Druhá zářijová vycházka s názvem „Výprava do kampusu" se uskuteční v sobotu 15. září od 9 hodin. S botaniky Klárou Řehounkovou a Milanem Štechem a zoology Vojtěchem Kolářem a Jiřím Řehounkem se účastníci vydají prozkoumat fakultní zahradu Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a také areál Biologického centra AV ČR.

„Příchozí se mohou těšit na květnaté trávníky, tůňky nebo umělou písečnou dunu a také na rostliny a živočichy, kteří našli v budějovickém kampusu útočiště. A mohou si také přijít pro inspiraci, jak ve městě či na zahradě vytvořit atraktivní prostředí pro běžné i ohrožené druhy," doplnil Jiří Řehounek.

Další podzimní a zimní vycházky budou zaměřené na kroužkování ptáků, houby, hmyz nebo mechy.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace