Zamyšlení k nedělní kávě: Některá čísla se nedají okecat - Jižní Čechy Teď!




Zamyšlení k nedělní kávě: Některá čísla se nedají okecat - Jižní Čechy Teď!
7. 5. 2017 9:14

Zamyšlení k nedělní kávě: Některá čísla se nedají okecat

Tentokrát nedělní komentář na trochu vážnější notečku. V normálním světě se dá leccos omlouvat a na leccos se vymlouvat. Třeba student se neučí, ale má tisíc jedna důvodů proč. Látka nezajímavá, spousta jiné zábavy, učitel je nudný … Ale pak přijde moment, kdy ho ze školy vyhodí. Nedokončí ji. To bude jeho maminka v krámu i u kadeřnice spíše tajit – nedá se to moc okecat. Neúspěch. Nebo fotbalové mužstvo. Je už přestárlé, moc netrénuje, není tam zdravá atmosféra. Dá se to rozebírat zleva zprava. Občas se vyhraje a dají pěkný gól. Starším hráčům se to líbí. Ale nakonec se podíváte na tabulku, jsou druzí od konce a sestup.




Podobně můžeme hodnotit Evropskou unii. Někdo jí má radši než samotnou Českou republiku, někdo zase vidí v Bruselu analogii vládnoucí Moskvy. Podívejme se na čísla.
V roce 2000 ještě země EU vyprodukovaly jednu čtvrtinu světového bohatství, v roce 2015 již jen o něco málo víc než šestinu. Z 24,9% na 17,1% světového HDP. Pokles vlivu na světové hospodářství o 30%.
Eurozóna byla od roku 2000 ekonomicky nejpomaleji rostoucí oblast z celého světa.
Oba údaje: Mezinárodní měnový fond; World Economic Outlook

Desetileté vládní dluhopisy mají v Evropě záporný reálný úrok. Tj. věří se na stagnaci a pokles. Zchudnete. Pokud chcete chudnout s vládním dluhopisem – o 0,64%.
Pramen: Summers, L.H., 2015

Růst produktivity práce vyspělého světa se zpomaluje již několik desetiletí, v Evropě od roku 2008 klesá.
Růst reálných příjmů dvou třetin domácností vyspělých zemí se mezi lety 2005-2014 zcela zastavil.
McKinsey Global Institute; Poorer than their Parents, 2016

Svět ovládly nadnárodní korporace, které využívají svou velikost a sílu a nejsou závislé na prosperitě své původní mateřské země. Obrat těchto firem je často vyšší než rozpočty jednotlivých států.
Roste nerovnoměrnost bohatství. Nejbohatší procento obyvatel USA i Evropy vlastní čím dál větší část celkového bohatství. Jediným světadílem, kde došlo k zmírnění příjmové nerovnosti a k nárůstu bohatství střední třídy je od roku 2000 – Asie. V Asii se počet lidí spadajících do střední třídy od roku 2000 zdesetinásobil a je to také ekonomicky nejrychleji se rozvíjející kontinent.
Allianz Global Wealth Report

V posledních letech si na současný blahobytný život v Evropě půjčujeme na dluh. Narůstá závislost lidí na státu. Vytrácí se pocit sounáležitosti a vůle bránit svou kulturu, relativizují se morální hodnoty. Evropa ztrácí svou dřívější vitalitu.
Inovační proces se v Evropě začal z ochabujícího průmyslu přesouvat do služeb. Z oblasti výroby do oblasti oddechu a zábavy.
Stále pestřejším a zábavnějším trávením volného času však evropské země své postavení ve světové ekonomice nezachrání!

Celý komentář je krátké shrnutí odborné publikace Ekonomický úpadek Evropy; Janáček, Janáčková; 2017

Václav Klaus ml. 

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.