Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Z Písku až na Kamčatku II.

  pondělí 24.2 10:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Povídání a promítání s Ing. Václavou Altschmiedovou.

 • Dokonalá svatba

  pondělí 24.2 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Zamyšlení k nedělní kávě: Některá čísla se nedají okecat

Tentokrát nedělní komentář na trochu vážnější notečku. V normálním světě se dá leccos omlouvat a na leccos se vymlouvat. Třeba student se neučí, ale má tisíc jedna důvodů proč. Látka nezajímavá, spousta jiné zábavy, učitel je nudný … Ale pak přijde moment, kdy ho ze školy vyhodí. Nedokončí ji. To bude jeho maminka v krámu i u kadeřnice spíše tajit – nedá se to moc okecat. Neúspěch. Nebo fotbalové mužstvo. Je už přestárlé, moc netrénuje, není tam zdravá atmosféra. Dá se to rozebírat zleva zprava. Občas se vyhraje a dají pěkný gól. Starším hráčům se to líbí. Ale nakonec se podíváte na tabulku, jsou druzí od konce a sestup.

Podobně můžeme hodnotit Evropskou unii. Někdo jí má radši než samotnou Českou republiku, někdo zase vidí v Bruselu analogii vládnoucí Moskvy. Podívejme se na čísla.
V roce 2000 ještě země EU vyprodukovaly jednu čtvrtinu světového bohatství, v roce 2015 již jen o něco málo víc než šestinu. Z 24,9% na 17,1% světového HDP. Pokles vlivu na světové hospodářství o 30%.
Eurozóna byla od roku 2000 ekonomicky nejpomaleji rostoucí oblast z celého světa.
Oba údaje: Mezinárodní měnový fond; World Economic Outlook

Desetileté vládní dluhopisy mají v Evropě záporný reálný úrok. Tj. věří se na stagnaci a pokles. Zchudnete. Pokud chcete chudnout s vládním dluhopisem – o 0,64%.
Pramen: Summers, L.H., 2015

Růst produktivity práce vyspělého světa se zpomaluje již několik desetiletí, v Evropě od roku 2008 klesá.
Růst reálných příjmů dvou třetin domácností vyspělých zemí se mezi lety 2005-2014 zcela zastavil.
McKinsey Global Institute; Poorer than their Parents, 2016

Svět ovládly nadnárodní korporace, které využívají svou velikost a sílu a nejsou závislé na prosperitě své původní mateřské země. Obrat těchto firem je často vyšší než rozpočty jednotlivých států.
Roste nerovnoměrnost bohatství. Nejbohatší procento obyvatel USA i Evropy vlastní čím dál větší část celkového bohatství. Jediným světadílem, kde došlo k zmírnění příjmové nerovnosti a k nárůstu bohatství střední třídy je od roku 2000 – Asie. V Asii se počet lidí spadajících do střední třídy od roku 2000 zdesetinásobil a je to také ekonomicky nejrychleji se rozvíjející kontinent.
Allianz Global Wealth Report

V posledních letech si na současný blahobytný život v Evropě půjčujeme na dluh. Narůstá závislost lidí na státu. Vytrácí se pocit sounáležitosti a vůle bránit svou kulturu, relativizují se morální hodnoty. Evropa ztrácí svou dřívější vitalitu.
Inovační proces se v Evropě začal z ochabujícího průmyslu přesouvat do služeb. Z oblasti výroby do oblasti oddechu a zábavy.
Stále pestřejším a zábavnějším trávením volného času však evropské země své postavení ve světové ekonomice nezachrání!

Celý komentář je krátké shrnutí odborné publikace Ekonomický úpadek Evropy; Janáček, Janáčková; 2017

Václav Klaus ml. 

Diskuse k článku - 12 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • široko 

  Reagovat

   

  To je ale přece cíl , oslabit evropu,rozvrátit starý kontinent, zničit německo ,zničit suverenitu , zničit ekonomický růst,zaplevelit evropu uprchlíky,tisknout peníze tak dlouho až nebudou mít žádnou cenu, rozvrátit rodinu , zvedat daně, svázat vše předpisy a nařízeními , prodat státní poklad, vymyslet ekologické daně na cokoliv, mohl bych pokračovat do nekonečna ...A komu to prospěje a kdo to řídí? To je přece jasné...

  Vloženo 16.5.2017 00:05:31

 • U nás ve vsi 

  Reagovat

   

  Bydlela jedna famílie. Starej chlastal v putyce, pral se, mlátil starou. Jaký myslíte, že byl jeho mladej? To jen pro příměr.

  Vloženo 10.5.2017 09:32:10

 • pamětník 

  Reagovat

   

  No jo no, po rozpadu říše zla, socialistického bloku, došlo k devastaci původní EU. Vlády se tam ujail komunisté a levičáci, jak ze západu tak z východu, a na průšvih bylo zaděláno. V plné míře vyplulo na povrch pokrytectví komunistů a levičáků odsuzující kapitalisty z touhy po bohatství a nestřídmosti. Soudruzi levičáci se ukázali jako ještě více nestřídmí a s touhou po bohatsvtí větší než kapitalisté. Ovšem s tím rozdílem, že peníze vybrané na daních přerozdělují flákačům a nemakačenkům (jejich voličům). Proto ten hospodářský úpadek. Řady příživníku ve světě rostou, takže vyhlídky pro mladou generaci radostné nejsou. Václavův tatíček a lidé kolem něj se také nazchovali férově, když, aby se lépe rozkrádalo, zhasli.

  Vloženo 7.5.2017 11:03:59

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Ještě že existují komunisti. Veškeré lumpárny a zlodějny hodíme na ně a jede se vesele dál. Máte ten život jednoduchý.

   Vloženo 7.5.2017 12:46:09

   • hnouch 

    Reagovat

     

    A je to snad vina někoho jiného než těch zlodějů, podvodníků a vrahů, že je na ně takto nahlíženo? Copak se jejich mladí nástupci, kteří dnes vládnou, kromě vraždění nevinných lidí, chovají jinak. Ty budeš jistě jedním z nich, když se jich tak zastáváš.

    Vloženo 7.5.2017 19:49:25

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Máte pravdu, někteří mladí nástupci jsou po roce 89 horší. Kde jsou ty ideály revoluce ? Vaše tykání a urážení nechám bez povšimnutí, komentovat to je pod moji úroveň.

     Vloženo 7.5.2017 23:14:20

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      Tak to jí moc vysokou nemáš, egoisto.

      Vloženo 8.5.2017 08:56:53

   • široko 

    Reagovat

     

    Ano , prapůvod všeho zla je v komunismu , takže otevřete si wikipedii a podívejte se kdo a kdy vymyslel komunismus a kdo dnes vládne Evropě a kdo sedí v české vládě.

    Vloženo 16.5.2017 00:12:59

  • Entroslav 

   Reagovat

    

   Na západ od nás průšvihy existovaly i před rozpadem soc. bloku, ale o to se u nás nikdo z běžných lidí nezajímal. Všichni viděli jen vyšší životní úroveň. A za průšvihy dnešních dnů mohou loutky, které řídící EU dle "kýmsi" vytvořeného scénáře. S rozpadem soc. bloku toto nemá nic společného. Viníkem a hrobařem všech dobrých myšlenek je nenažraný a zesilující globální kapitalismus do kterého jsme po roce 89 vstoupili. Nikdo jiný.

   Vloženo 7.5.2017 15:38:44

   • jindra 

    Reagovat

     

    To jsme od vás soudruzi slýchali léta, že za vše mohou kapitalisti. Nemohou, neboť ti příživníky nepodporují. Za komunistů měl každý práci, to je pravda, ale výdělek byl býdný a kvalita výrobků také nic moc. Proč by si soudruzi asi otevřeli Tuzex se západním zbožím a potravinami, kdyby naše výrobky a potaviny byly tak kvalitní, že. Rudým pokrytcům smrděli kapitalisté, ale jejich výrobky ne. Dnes, kdy odpadla stranická disciplina, vidíme jak jsou všichni nena*raní. Většina má na kontech miliony a miliardy.

    Vloženo 7.5.2017 19:57:52

    • Entroslav 

     Reagovat

      

     Soudruha si nechte od cesty Jindro, to už teď nezabírá. :-) Napíšu vám k tomu jediné. Pravdu máte v tom, že kapitalisté příživníky nepodporují. Oni je mnozí totiž vytvářejí. Jistě si vyvodíte čím.

     Vloženo 7.5.2017 22:40:09

     • jindra 

      Reagovat

       

      Kapitalisté vytvářejí příživníky? Tak tomu nerozumín. Jedině, že máte na mysli naše současné, komunistické, "kapitalisty", kteří, aby se udrželi u moci, příživníky státními úplatky vytvářejí. Pokud máte toto na mysli, v tom s vámi vřele souhlasím.

      Vloženo 8.5.2017 11:05:18

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace