Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Závod v bahně má poprvé v historii zdolat i vozíčkář

 Autor: Vojen Smíšek - PR

    Autor: Vojen Smíšek - PR

AKTUALIZOVÁNO - 20.9.2018 09:49

LIPENSKO - Rekordní účast očekávají organizátoři závodu Lipno Spartan Trifecta víkend. Sobota 22. září a neděle 23. září bude v Lipně nad Vltavou patřit extrémním závodům jehož součástí je například plazení v bahně, šplhání po laně, házení oštěpem na terč, běhání s pískem na zádech, zdolávání překážek... Zkrátka hrozná dřina. Zajímavostí je i to, že závod chce poprvé v historii zdolat i vozíčkář.

 

Téměř osm tisíc závodníků se registrovalo, aby se o třetím zářijovém víkendu mohlo zúčastnit alespoň jednoho závodu, které zahrnuje program s názvem Lipno Spartan Trifecta víkend. Jedná se o dva dny plné adrenalinu, závodění v extrémních podmínkách, ale také překonávání svých možností. Pokud k tomu připočítáme doprovod a diváky, tak počítáme s tím, že se sem kvůli jedné akci sjede více než 10.000 lidí.

Spartan Race je jedním z nejpopulárnějších závodů překážkového běhání v extrémních podmínkách na světě. Běží se za jakéhokoliv počasí a terén bývá velmi náročný. Závodníci se brodí bahnem, šplhají, přelézají, přeskakují a překonávají překážky, které pro ně připravují i profesionální vojáci. V centrální Evropě seriál ročně čítá 15 až 17 závodů, které se připravují nejen na našem území, ale i na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a Rumunsku.

Spokojení s lipenskou epizodou jsou i samotní organizátoři. „V rámci České republiky je to nejvíce lidí, co se nám na víkendový závod přihlásilo. Zvolili jsme lokalitu podle jedinečných přírodních podmínek, vynikajícího zázemí a ubytovacích kapacit. Podle ohlasů se všichni závodníci těší na Lipno," uvedl hlavní organizátor závodů Michal Kúkola.

„V roce 2017 bylo nejvíce lidí na jednom závodě v Kutné Hoře, tehdy se přihlásilo 5700 lidí," doplnil Kúkola. Podle něj se závodů Spartan Race účastní široká, ale věrná komunita lidí ¬– od doktorů, právníků, vojáků, stolařů. „Je to opravdu pestrá škála nejrozličnějších povolání. Jsou to všichni ti, kteří se snaží vyjít ze své komfortní zóny," uvedl.

Trasy jsou navrženy tak, aby byly atraktivní, jak pro samotné závodníky, tak i pro diváky. Ti budou mít možnost vidět překážky, které budou umístěny u Mariny, spodní a horní stanice lanovky a v blízkém okolí. Extrémně náročný bude Huricane Heat 12 hour, který je připravený pro 60 nejtvrdších závodníků, aby otestoval každou stránku jejich mentálních, intelektuálních a fyzických schopností.

Součástí víkendu bude i projekt Cestazasnem. Jeho účelem je splnění velkého snu, kdy parta dobrovolníků pomůže handicapovanému sportovci absolvovat některý ze závodů. Na trať nejnáročnějšího závodu se například chystá i Martin Zikmud, který se narodil s rozštěpem páteře, nehýbe dolními končetinami a „běhá" pomocí francouzských holí. Na trati mu bude pomáhat jeho osobní trenér, který ho přes některé překážky bude muset přenést. „Hraji sledge hokej, trénuji ho, běhám a každý den sportuji. Nechci být tím, který doma brečí na gauči. Naučil jsem se se svým handicapem žít a vlastně bych ho už neměnil. Chci žít jako zdravý sportovec, překonávat překážky jako každý druhý," uvedl Zikmund.

22. září – SOBOTA

SPARTAN BEAST – minimálně 20 km a minimálně 30 překážek. Součástí bude i výběh na Stezku korunami stromů.
Start: 8:00 a každých 15-30 minut vyběhne na trasu 250 závodníků. Na start se postaví i Martin Zikmund – hendikepovaný sportovec, který se pokusí na čtvrtý pokus závod dokončit.

SPARTAN SPECIAL: závod pro děti s handicapem. Start závodu je v 11:00 hodin. Celkový počet dětí je maximálně 20. Musí zdolat pro ně navrženou speciální trasu. Cílem je, aby se děti cítily jako jejich zdraví kamarádi.

Ve 12:00 odstartuje SPARTAN KIDS – překážkový závod pro děti vevěku 4-14 let. Děti jsou rozděleny do čtyřech věkových kategorií ajsou pro ně připraveny 3 trasy.

V sobotu v 19:00 odstartuje HH12HR – je to něco jako vojenský dril na 12 hodin, kde účastníci musí zdolávat různé úkoly. Je to velký test na psychiku a fyzičku každého přihlášeného. Maximální počet účastníků je 40.

23. září – NEDĚLE

SPARTAN SUPER -závod má 13km a minimum 25 překážek. Start v 8:00 hod

SPARTAN KIDS – překážkový závod pro děti ve věku 4-14 let. Děti jsou rozděleny do čtyřech věkových kategorií a jsou pro ně připraveny tři trasy.

SPARTAN SPRINT – závod má minimálně 5km aminimum 20 překážek. Start 13 hodin.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace