Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Žebříček obliby jihočeských politiků vede podle preferenčních hlasů Jan Zahradník

Jan Zahradník z ODS dostal na jihu Čech nejvíc preferenčních hlasů.

Jan Zahradník z ODS dostal na jihu Čech nejvíc preferenčních hlasů.

JIŽNÍ ČECHY - Nejvíc preferenčních hlasů dostal od Jihočechů ve volbách do sněmovny bývalý jihočeský hejtman Jan Zahradník - celkem 5579. Přestože jeho ODS skončila až druhá, předstihl tak Radku Maxovou z vítězného hnutí ANO, která obdržela preferenčních hlasů 4539. V jejich počtu zaujala Radka Maxová třetí příčku, protože ještě víc - 4691 preferencí, nasbíral u voličů Vojtěch Filip z KSČM. Patří mu druhé místo pomyslného žebříčku jihočeské obliby politiků a Radce Maxové třetí. Čtvrtý je v preferencích prachatický Jan Bauer z ODS s 2442 preferencemi a pátý Roman Kubíček z ANO - 2149. To pokud bereme v úvahu zvolené poslance. Při započtení i nezvolených kandidátů by čtvrtá příčka patřila Lucii Kozlové z hnutí ANO, která získala 2921 preferenčních hlasů.

 

U vítězného hnutí ANO ani u ODS preference nezamíchaly pořadím a do sněmovny se kandidáti dostali podle volebního výsledku tak, jak byli zařazeni na kandidátní listině. U ANO tedy pětice Radka Maxová, Roman Kubíček, Adam Vojtěch, Karel Tureček a Jan Kubík. Prvním náhradníkem je student z Husince Ondřej Babka a druhou náhradnicí Lucie Kozlová z Českých Budějovic. Ta obdržela vysoký počet preferencí, ovšem do sněmovny se nedostala, neboť na kandidátní listině byla až sedmá.

Ani u ODS preference nezamíchaly pořadím, které bylo na kandidátní listině. První dva postoupili - tedy Jan Zahradník a Jan Bauer, první náhradnicí je ředitelka Agrární komory Hana Šťastná, která kandidovala jako trojka, a druhým náhradníkem bývalý táborský starosta František Dědič, který byl na kandidátce čtvrtý. 

Změna nastává v pořadí socdem kandidátů. Do sněmovny se dostal pouze lídr kandidátky právník a exstarosta Písku Ondřej Veselý. Místostarostka Tábora Olga Bastlová zůstává náhradnicí, přestože počtem 1165 preferencí přeskočila dvojku kandidátky - náměstka budějovického primátora Petra Podholu. Bastlová je tedy první náhradnicí, Podhola druhý a třetí náhradnicí je dosavadní poslankyně Vlasta Bohdalová, která neuspěla už v minulých volbách 2013 a do sněmovny se tehdy vrátila z pozice náhradnice až poté, kdy se zvolený Jiří Zimola rozhodl pro funkci hejtmana a z mandátu poslance odstoupil.

KSČM i na jihu Čech ztrácí. Vojtěch Filip jako lídr kandidátky osvědčil počtem preferencí velkou oblibu, ovšem komunisté získali za Jihočeský kraj jen jeden mandát a dosavadní poslankyně Alena Nohavová z Třeboně už zůstala jako první náhradnice před branami sněmovny. Druhým náhradníkem je Petr Braný.

Skokanem jihočeské kandidátky lidovců se stal ředitel hospice v Prachaticích Robert Huneš. Přestože kandidoval na šestém místě, lidé ho 1177 preferenčními hlasy katapultovali před čtyři jeho kolegy na druhé místo. To ale vlivem nízkého výsledku KDU-ČSL znamená jen pozici prvního náhradníka za zvoleným Janem Bartoškem. Poslanec Bartošek měl preferencí 1900. Druhým náhradníkem je dvojka z kandidátky, asistent poslance Bartoška Šimon Heller, třetí náhradnicí pak třeboňská starostka Terezie Jenisová. 

Voliči přehodili preferencemi pořadí i na kandidátce TOP 09. Obliba děkana Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity Františka Váchy a jeho známost v krajském městě jej díky 1567 preferencím posunula před lídra kandidátky Pavla Klímu, který ale i jako ředitel školy v Malšicích na Táborsku dokázal nasbírat 1360 preferenčních hlasů. Ve sněmovně však zůstává dosavadní poslanec František Vácha a Pavel Klíma je prvním náhradníkem. Náměstek hejtmanky a písecký místostarosta Josef Knot sice nasbíral víc preferencí než budějovický advokát Tomáš Bouzek, ale ne tolik, aby to změnilo původní pořadí na kandidátce, kde byl Bouzek trojka a Knot čtyřka. V tomto pořadí tedy zůstávají náhradníky za Pavlem Klímou.

U Pirátů voliči zachovali pořadí kandidátky - lídr Lukáš Kolářík z Katovic se dostal do sněmovny (1152 preferencí), prvním náhradníkem je pak dvojka pirátské kandidátky Oldřich Máca z Jindřichova Hrace (831 preferencí) a následuje Jana Rohová ze Strakonic (821 preferencí), která je druhou náhradnicí.

Za Stranu přímé demokracie Tomia Okamury se z jihu Čech dostal do sněmovny Miloslav Rozner z Týna nad Vltavou (642 preferencí), prvním náhradníkem je Slavomír Plojhar ze Všemyslic a za nám následuje jako druhý náhradník Luboš Machart z Milevska.

Brány Poslanecké sněmovny zůstanou zavřené jihočeským kandidátům Starostů a nezávislých, kteří v republice sice s výsledkem 5,18 procent do sněmovny s odřenýma ušima prošli a budou mít šest křesel, ale v Jihočeském kraji zaznamenali jen výsledek 4,57 procenta. Odtud tedy žádný poslanec STAN nebude.

Vše nasvědčuje tomu, že STAN na jihu Čech udělali taktickou chybu při sestavování kandidátky. Dalo se logicky dovodit, že respektovaní starostové větších měst mohou přinést víc hlasů než oblíbený starosta malé vesničky. Tak se stalo, že lídr kandidátky Jiří Švec, který je sice od jara náměstkem hejtmanky pro dopravu, ale jinak starostou nevelkého Lišova, získal 979 preferenčních hlasů a dvojka kandidátky, starosta šumavské Kvildy Václav Vostradecký 810 preferencí, zatímco starosta Tábora Jiří Fišer byl z této kandidátky s 1168 preferencemi jednoznačně nejúspěšnější, ačkoliv na kandidátce STAN zaujímal až třetí pozici. Do sněmovny se nedostal nikdo z nich.

Jihočechy bude zastupovat ve sněmovně 13 poslanců - pět z ANO, dva z ODS a po jednom z Pirátů, SPD, KSČM, ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL.  

 

Diskuse k článku - 10 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Zapomínáte 

  Reagovat

   

  Velkým nebezpečím je vzestup preferencí ODS, tedy strany která to tu po roce 89, když ne rozkrádala, tak svým nic neděláním a bezbřehým přehlížením pomáhala rozkrádat, pardón privatizovat a teď by chtěla rozkráct i ten zbytek co tu ještě leckde zůstal. Nelze volit stranu, která má v programu pro své příznivce a voliče slogan, čteno mezi řádky, že neplatit daně se vyplácí. Stranu, která má jako dvojku kandidátky člověka slibotechnu, který před volbymi kdy se naposled dostal do sněmovny sliboval hory doly a pak po svém zvolení na všechny zapomněl. P. S. komouše a socany jsem opravdu nevolil, aby si to tu někdo nepřeložil po svém.

  Vloženo 23.10.2017 07:15:25

  • nezapomínám 

   Reagovat

    

   Ale když chci volit, tak volím ODS. Věřím, že se poučila a zdá se, že ji vedou slušní lidé. Koho taky volit? Socani mají za sebou možná víc korupčních afér, poslední neomalený tah když viděli, že jdou od válu je aféra lithium. Zoufale potřebují peníze. Lidovci odjakživa jdou tam kde vidí prospěch. Z Okamury mají velkou radost v Číně, nechci když někam přijede člen vlády aby si mysleli, že přijel zástupce Asie. To není rasismus.
   A teď babo raď.

   Vloženo 23.10.2017 08:06:22

 • Entroslav 

  Reagovat

   

  ODS nemá špatný program, ale já jim zkrátka už nevěřím, a proto je nevolil. Se stejnými lidmi, byť v pozadí, to nemůže být nikdy jiné.

  Vloženo 22.10.2017 20:25:36

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Tak to vypadá, když udělaji kozla zahradníkem. Kdo TOMU mohl dát hlas.

  Vloženo 22.10.2017 19:08:01

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Já. Po zralém uvážení.

   Vloženo 22.10.2017 19:17:45

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   TOMU?
   Myslíš pana Zahradníka? Já mu ho dal taky.
   Co Ty?
   Komunistum, nebo Burešovi, co?

   Vloženo 22.10.2017 20:01:08

   •  

    Reagovat

     

    Já ho taky kroužkla.

    Vloženo 22.10.2017 21:03:25

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   sám jsi kozel

   Vloženo 22.10.2017 20:38:04

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Zřejmě jste volič Babiše

   Vloženo 22.10.2017 20:57:39

  • levý primitive 

   Reagovat

    

   Pan zahradník je slušný člověk a byl lepším hejtmanem než socan Zimola, který hleděl především na svoji kapsičku.

   Vloženo 24.10.2017 13:05:47

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace