Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Žluté busy mají brzy znovu nabírat cestující na trase Krumlov - Budějovice

ČESKÝ KRUMLOV - Na dnešním zasedání krajského zastupitelstva zaznělo upozornění zastupitele Petra Eliáše z ODS na komplikace, které nastávají pro obyvatele Krumlovska od nedělního zrušení přepravy žlutými autobusy RegioJet. "O víkendu se lidé nejsou schopni dostat do práce, například do nemocnice," řekl. Kvůli ztrátě licence nesmí žluté busy od nynější změny jízdních řádů přepravovat cestující mezi Českým Krumlovem a Budějovicemi a také obráceně. Na to reagují lidé v Českém Krumlově nesouhlasnou peticí, která má už hodně přes tisíc podpisů. Petice upozorňuje na to, že omezení spojů povede k navýšení už tak frekventované automobilové dopravy mezi Krumlovem a Budějovicemi.


Jihočeský kraj začal na této trase v červnu dotovat linky společností ČSAD Autobusy a GW Bus, což bylo důvodem, proč souběžně nemohla získat licenci komerční linka a žluté autobusy firmy RegioJet Radima Jančury nesmí od minulého víkendu zákazníky mezi Krumlovem a Budějovicemi nabírat. Lidé tak mají k dispozici o třicet spojů méně i ve všedních dnech a o víkendu jsou v potřebných časech dokonce bez spojení.
Náměstek hejtmana pro dopravu Jan Kubík (ANO) na zastupitelstvu řekl, že firma RegioJet projevila vůli klidně jezdit i o víkendu. Vše nasvědčuje tomu, že se s ní kraj nyní dohodne.

"Budu navrhovat nějaké implementace dotovaných a komerčních linek, abychom zajistili potřebnou službu,"sdělil zastupitelům náměstek Kubík s tím, že ještě dnes po zasedání zastupitelstva předloží radě kraje návrh na aktualizaci plánu dopravní obslužnosti a společnost JIKORD pak dostane za úkol řešit konflikt komerční a veřejné dopravy dílčími změnami. Busy RegioJetu by pak už od druhé poloviny ledna nebo začátku února mohly opět nabírat pasažéry z Českého Krumlova do Budějovic a také obráceně.

Majitel společnosti RegioJet Radim Jančura na webových stránkách firmy komentuje situaci následujícím způsobem:

"Více jak 20 let jezdily na této trase všechny autobusy všech dopravců bez dotací – tedy na své komerční riziko. V červnu 2016 se situace za podivných okolností změnila a spoje dopravců Jihotrans (nově GW bus) a ČSAD autobusy České Budějovice se náhle staly objednávané krajem, tedy dotované. Tímto krokem si Jihočeský kraj vytvořil možnost a právo omezit naše nedotované spoje, což také jeho úředníci nakonec bohužel udělali.

Dobrá zpráva! Po následných jednáních s vedením Jihočeského kraje a také po masivní odezvě ze strany vás – našich zákazníků, se situace začíná měnit. Vedení Jihočeského kraje má zájem společně s námi celou věc řešit – a to ku prospěchů vás občanů. Sice vás nyní nemůžeme mezi Krumlovem a Budějovicemi přepravit (s výjimkou několika spojů zejména o víkendech, kdy dotované spoje nejezdí), je ale velmi pravděpodobné, že již od ledna nebo února se budeme moci vrátit."

V případě obnovení licence pro přepravu na trase Budějovice - Krumlov slibuje RegioJet další výhody pro cestující:

Přidání dalšího spoje z Českého Krumlova do Českých Budějovic s odjezdem v 6.00 z Českého Krumlova. V opačném směru přidání spoje z Českých Budějovic do Českého Krumlova s odjezdem z Českých Budějovic ve 20.25, čímž bude během dne spojení každou hodinu.

Firma také akceptuje už nyní jízdné stejné jako v dotované dopravě JIKORD – to znamená v ceně 32 Kč. Po spuštění Integrovaného dopravního systému je připravena akceptovat týdenní a měsíční síťové jízdenky.

 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Volf Gang 

  Reagovat

   

  Ať mi nikdo neříká, že určití lidé na kraji nejsou provázáni s Jihotransem a jdou mu "na ruku". Jsem hodně zvědavý, jak se Jihotrans popasuje se železniční dopravou na šumavských tratích, kterou v závěru příštího roku začne provozovat.

  Vloženo 15.12.2016 21:49:32

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Hlavně zprudit Jančuru aby jsme si namasírovali ego, na lidi kašlem, že jo Zimolo

  Vloženo 15.12.2016 21:21:32

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace