Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Holubářský ples

  pátek 21.2 20:00 - V sále Řepečské hospůdky

  K tanci a poslechu zahraje kapela Doubravanka.

 • Ples sportovců 2020

  pátek 21.2 19:00 - Písek, KD

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Zvířata léčí tělo i duši. Soužití se zvířaty prodlužuje život

Mladý kříženec labradora Brit hledá domov. Info na tel. 604 518 626. , Autor: Happy Dogs

Mladý kříženec labradora Brit hledá domov. Info na tel. 604 518 626.     Autor: Happy Dogs

Mnohé výzkumy prokázaly, že přítomnost zvířat uklidňuje a kladně ovlivňuje naši psychiku. Při mazlení se zvířaty stoupá lidem hladina endorfinů a dalších látek ovlivňujících pocit spokojenosti. Hladina těchto hormonů však nestoupá pouze lidem, ale i zvířatům, což dokazuje, že je jim mazlení s námi příjemné. Dále kontakt se zvířaty snižuje lidem krevní tlak a puls. Majitelé psů mají navíc díky venčení lepší fyzickou kondici a tím se u nich snižuje riziko infarktů a problémů s nadváhou.

Statistiky ukázaly, že majitelé psů a koček se dožívají zhruba o 15 procent vyššího věku než ostatní lidé. Obzvláště staří lidé získávají díky svým čtyřnohým přátelům novou chuť do života a díky venčení a péči o zvíře si udržují i fyzickou kondici. Často jsou také zvířata jejich jedinými společníky, když přijdou o životního druha a děti si založí vlastní rodiny. Psi jsou rovněž nepostradatelnými pomocníky nevidomých či tělesně postižených lidí. Zvířata však nepomáhají jen starším nebo postiženým lidem – naši chlupatí přátelé mají kladný vliv na život každého z nás po celou dobu jeho trvání.

Říká se, že členové rodin, které vlastní psa, se méně hádají a v případě nějakého konfliktu se dříve usmiřují. Navíc v rodinách, kde oba rodiče do večera pracují, představuje pes pro dítě teplo domova a navozuje u něj pocit jistoty. Dítě ví, že na něj doma vždy čeká někdo, kdo ho bude s láskou vítat, těšit se na procházku a dělat mu společnost, než přijdou rodiče. I rodiče můžou být klidnější, neboť je dokázáno, že pokud by dítě domů sledoval nějaký deviant, tak psí štěkot u dveří jej ve většině případů odradí a to samé platí i v případě zlodějů. Zvíře je také jeden z prvních vjemů, které je dítě krátce po narození schopné registrovat, a má velký význam pro jeho zdravý psychický vývoj a vytváření lásky k přírodě a zvířatům. Jedináčkům pejsek mnohdy nahradí absenci sourozence.

Co znamená canisterapie

Název canisterapie se vžil jako označení způsobu terapie, který využívá pozitivního působení psa na zdraví člověka. Napomáhá při práci s mentálně a smyslově postiženými, s autistickými dětmi, s emocionálně poškozenými a citově deprimovanými dětmi, také u psychiatrických diagnóz jakými jsou např. deprese, úzkost, fóbie. Využívá se v logopedické a rehabilitační praxi, jako socioterapie a psychoterapie tělesně postižených i při výskytu apatie a pocitu bezmocnosti. Canisterapie bývá součástí komplexní terapie v geriatrii, v péči o pacienty s demencí, Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou, se ztrátou důvodu k žití. Výjimkou nejsou ani návštěvy psů u nemocných dětí na onkologických odděleních. Zvířata přináší dětem radost a odvrací jejich myšlenky od nemoci. Mezi zooterapie a zoorehabilitace patří rovněž felinoterapie (zde léčí kočky) a hipoterapie (pomáhají koně).

V každém případě jsou ale zvířata hlavně našimi přáteli, kteří nám každý den dávají najevo svou lásku a oddanost. A my bychom jim to měli oplácet vzornou a láskyplnou péčí. Jak kdysi napsal George Bernard Shaw: „Jediný způsob, jak si za peníze lze koupit lásku, je koupit si psa." Ale nemusíte utrácet. Když se ujmete opuštěného pejska z útulku, tak nejen, že získáte toho nejoddanějšího přítele, ale uděláte navíc dobrý skutek. V naší domácí smečce máme útulkové pejsky čtyři a za nic bychom je nevyměnili.

 

 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Jana 

  Reagovat

   

  Je to tak, co mám psa, nebyla jsem nemocná.Předtím pořád.

  Vloženo 16.5.2019 14:32:57

 • jitkach 

  Reagovat

   

  se zájmem jsem si přečetla. svatá pravda. sice pejskové znamenají radost i starost, ale té radosti je víc

  Vloženo 16.5.2019 12:42:06

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace