22. 3. 2021 11:04

Budějovický Majáles dostane od města 400 tisíc korun. Počítá i s covidovou variantou programu

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Na dnešním jednání dostali českobudějovičtí zastupitelé mimo jiné na stůl i žádost od pořadatelů Budějovického Majálesu o dotaci z programu, který od roku 2013 podporuje významné akce uskutečněné v Českých Budějovicích. Jedná se o sportovní a kulturně společenské akce, které přesahují rámec krajské metropole, osloví velké množství obyvatel a jsou i turisticky atraktivní.

V letošním roce jsou na tyto akce v rozpočtu vyčleněny tři miliony korun. „Vzhledem k současné situaci ohledně koronavirové pandemie a s tím souvisejícími opatřeními, která jsou vydávána, budou v letošním roce žádosti na významné akce předkládány radě města a následně zastupitelstvu města ke schválení postupně, podle termínu konání akce,“ uvedl primátor Jiří Svoboda.

Budějovický Majáles požádal o 400 tisíc korun na uspořádání 18. ročníku multižánrového festivalu. Ten se má letos konat od 24. do 28. května. „Od prvního ročníku jednovečerního hudebního festivalu pořádaného primárně pro studenty Budějovický Majáles změnil svou podobu na týden plný kulturních zážitků pro celé město. Festival zaujímá návštěvníky bohatým programem, který obsahuje hudbu, divadlo, přednášky, projekce i tradiční volbu majálesového krále,“ zmínila za pořadatele Bianka Machová, která se jednání zastupitelstva osobně účastnila.

Převážnou část návštěvníků Budějovického Majálesu stále tvoří studenti, v bohatém programu si ale vybere každý, bez ohledu na věk. „Letošní ročník festivalu chceme uskutečnit i během tvrdých mimořádných opatření, se kterými počítáme. Připraveni jsme ale i na jejich rozvolnění. Přednášky, divadla, filmová promítání i filmovou produkci přizpůsobíme pro realizaci v jakékoliv situaci. Styl, jakým divákům program zprostředkujeme, bude různorodý. Například online streamy, živá produkce odpovídající aktuálním opatřením, například s omezením počtu diváků nebo využitím balkonů, výloh nebo teras. Plánujeme i autokino nebo autokoncerty. Bohužel zatím nemáme místo, protože na náplavce se staví,“ poznamenala Bianka Machová. Na dotaz zastupitele Petra Braného (KSČM) odpověděla, že během letošního majálesu se nebudu konat besedy studentů se seniory, a to kvůli omezení přenosu nákazy.

Ve smlouvě o dotaci, kterou zastupitelé schvalovali, se píše, že pokud se akce vůbec konat nebude, musí pořadatelé příspěvek vrátit. Padl ale návrh, aby jim byla ponechána částka, kterou účelně vynaloží na přípravy, i když pak kvůli mimořádným opatřením nebude moci festival proběhnout. Primátor Jiří Svoboda potvrdil, že v tomto případě si pořadatelé akcí mohou individuálně o příspěvek požádat a doložit, kolik peněz je konkrétní přípravy stály.

Pro přidělení dotace nakonec hlasovalo 44 zastupitelů, jeden se hlasování zdržel. Letos tak může Budějovický Majáles čerpat 400 tisíc korun. V loňském roce to bylo pouze 50 tisíc na online program, v letech 2019, 2018 a 2015 podpořilo město akci také částkou 400 tisíc korun, 300 tisíc majáles získal v letech 2017, 2014, 2013 a v roce 2016 to bylo 250 tisíc. Celkem tak od roku 2013, kdy město dotace na významné akce poskytuje, to dělá pro Budějovický Majáles celkem 2,8 milionu korun.

Pořadatelé Budějovického Majálesu chtějí letos více rozvinout spolupráci s vysokými školami a galeriemi. Na základě této spolupráce pak lidem přinesou především pouliční umění a street art instalace. V letošním rozpočtu festivalu se počítá s celkovou částkou 521 tisíc korun. Nejvíce, 150 tisíc, má padnout na technickou produkci, na 73 tisíc vyjdou honoráře umělců, šedesát tisíc bude stát pouliční dramaturgie a čtyřicet tisíc scénografie. Celý program je návštěvníkům a divákům přístupný zdarma.

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.