16. 11. 2020 8:15

Budějovický Majáles nezastavila ani korona. Dnes nabízí stream o Sametové revoluci

ČESKÉ BUDĚJOVICE - V roce 2020 se úspěšně uskutečnil další ročník festivalu Budějovický Majáles, který se z části přenesl i do onlinového prostředí. Studenti se nyní kromě přípravy na následující rok zaměřují na další projekty jako jsou streamované rozhovory nebo dobročinné akce spojené s Vánocemi. Budějovický Majáles probíhá každoročně od roku 2004, letos reaguje na koronavirovou situaci i novými formami.

Každoroční budějovický festival se stejně jako ostatní kulturní akce neobešel letos beze změn. Překážky způsobené epidemií se však většinou povedlo překonat a na konci května jsme tak s velkou radostí mohli návštěvníkům a divákům přinést 17. ročník Budějovického Majálesu. Jediného majálesu v republice toho roku, pro zajímavost. „I přes některá trvající opatření na konci května se nám v jejich mezích podařilo uspořádat mnoho z původního programu. V Žižkovských kasárnách jsme zrealizovali již tradiční autokino i klasické koncerty na pódiu. Premiéru měli streamované programy, které se živě přenášely z horních pater domu Perla,“ dodává k tomu letošní hlavní organizátorka Bianka Machová. Projekt Budějovického Majálesu tak nepříznivou dobu korony překonal a spolu s novými tvářemi v čele spolku pokračuje dál.

A jak to bude s majálesovým týdnem v roce 2021? Organizátoři se už teď schází formou online schůzek, vymýšlí koncept a připravují se na různé varianty programu – na klasickou, dešťovou a distanční. V posledních dvou případech by se část programu mohla přenést právě do „znovu objeveného“ virtuálního prostředí. „Díky zkušenostem z jara se nám podařilo sestavit skupinu lidí, která dokáže kvalitně streamovat na různé platformy, například Facebook, Youtube nebo Instagram. Právě toho chceme využít během týdne, když třeba bude špatné počasí a program by se tak nemohl uskutečnit venku. Potenciální využití vysílání na internet je tu ale daleko větší a nabízí se i během roku,“ říká Bianka Machová. Konkrétní program celého týdne se začne připravovat až na začátku příštího roku. Studenti ale už teď ví, že by rádi zachovali tradiční a oblíbené části programu, jako je páteční open-air na Sokolském ostrově, královská soutěž nebo autokino.

Budějovický majáles je ale dokonce víc než týdenní oživení celých Českých Budějovic. Aktivitu vyvíjí spolek během celého roku, v minulých letech například skrze Krvebraní nebo vánoční jamování na Lannovce. „Tento podzim jsme se zaměřili na projekt tzv. edukativních streamů. Rádi bychom vás na tomto místě proto pozvali ke sledování dnešního rozhovoru na téma Sametové revoluce. V prostorách klubu Tempo bude od 16.30 diskutovat tehdejší člen studentského stávkového výboru Martin Ehrlich a historik a odborník na bigbeat František Oldřich Forman. Dále, na Instagramu festivalu běží kampaň Histories, kde přibližujeme, jak se festival vyvíjel v čase a jaké zajímavé i vtipné věci ho při tom provázely. A chystáme se i na Vánoce, které pojmeme v dobročinném duchu jako minulý rok, například skrz spolupráci s projektem Krabice od bot,“ dodává za organizátory Lukáš Hypša. 

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.