Bývalá rozhledna Hýlačka by oslavila stovku, nová rozhledna slavila pět let





Jedním z prvních byl Jaromír Zoufalý z Prahy. „Jsem tak trochu turista vlk samotář,“ charakterizoval se. „Byl jsem tu těsně po otevření nové rozhledny a když jsem na internetu zjistil, že se zde dnes koná výroční akce, tak jsem neváhal. Novou rozhlednu obdivuji, fakt se povedla.“ Zalitoval, že kvůli počasí byl shora vidět z Tábora jen kousek kostelní věže a nedaleká Babina se ztrácela v mlze.
„Když jsme se 1. ledna 2012 dozvěděli, že nám shořela Hýlačka, byl to velký šok. Myslel jsem že jde o silvestrovský žert, ale bohužel… Byl jsem na turistické chalupě na Šumavě, okamžitě jsem se zděšeně vrátil,“ vzpomíná předseda táborských turistů Radek Přílepek. „První dojem byl hrozný. Ale po počátečních rozpacích jsme se během několika hodin jednoznačně dohodli, že postavíme Hýlačku novou. Zejména, když jsme od počátku cítili obrovskou podporu lidí, kterým Hýlačka přirostla k srdci. Hned jsme vyhlásili sbírku a začali shánět finanční prostředky,“ dodává Radek Přílepek.
Dobré dílo v hodnotě sedmi milionů se podařilo. Od pojišťovny získali turisté dva miliony a zbytek dodalo město, kraj, sami turisté i sbírka. Vybíralo se ze čtyřicítky architektonických návrhů, soutěž financovalo město Tábor. Nová Hýlačka byla slavnostně otevřena 1. srpna 2015. A moderní Hýlačka se líbí. Za posledních pět let ji navštívilo na 70 000 návštěvníků od nás i ze zahraničí.
Rozhledna Svobody na Hýlačce (525 m n. m.)
Byla postavena odborem Klubu československých turistů v Táboře v roce 1920 na oslavu 500 letého založení městaTábora a na pamět vzniku Československé republiky. Na slavnostním otevření 4. června 1920, kdy se zde sešlo na 550 návštěvníků, byla pojmenována Rozhlednou svobody. Časem jí ale zůstalo jméno po kopci, na kterém stojí. Celkem pouhých 18 metrů vysoká rozhledna nabízela do roku 2012 rozhled z výšky cca 14 metrů, a protože vrch Hýlačka byl původně holý, byla tato výška pro rozhled kdysi dostatečná. Na vyhlídkový ochoz vedlo 57 schodů. Táborská rozhledna byla postavena nákladem 45 000 Kč za podpory řady mecenášů a obce Větrovy, která věnovala pozemek i kámen.
Diskuse k článku