Cehnická starostka: Největší odměna? Vidět výsledky své práce - Jižní Čechy Teď!




Cehnická starostka: Největší odměna? Vidět výsledky své práce - Jižní Čechy Teď!
1. 6. 2022 9:22

Cehnická starostka: Největší odměna? Vidět výsledky své práce

CEHNICE – S ohledem na počet dokončených akcí za sebou mají Cehnice úspěšné čtyři roky. V obci panoval čilý stavební ruch, dočkala se dalšího rozvoje. Starostka Helena Sosnová, která je ve funkci už dvacet let, se tak může za končícím volebním obdobím ohlížet s hrdostí. „Stála za tím spousta příprav, které se nám podařilo zúročit,“ konstatovala.

Cehnická starostka: Největší odměna? Vidět výsledky své práce - Jižní Čechy Teď!

 

Jaké čtyři roky za sebou mají Cehnice, když byte měla bilancovat končící volební období?
V programu, s nímž jsme šli do voleb v roce 2018, jsme předložili hlavní témata pro nadcházející čtyři roky. Z těch, která jsme splnili nebo částečně splnili, je jich velká převaha. Z patnácti jsme splnili deset věcí a částečně další dvě. Což si myslím, že je velký úspěch a nedávali jsme plané sliby. Program se vždy snažím nastavit reálně podle toho, co je možné vzhledem k finančním prostředkům, které má obec k dispozici, i na základě možností různých povolení, co lze udělat.

Co konkrétně se vám tedy povedlo?
Dokončili jsme opravu hráze a odbahnění rybníku Třtí. Bylo to poslední protipovodňové opatření, které čekalo na dokončení, aby obec byla kompletně ochráněna před velkou vodou. Akce vyšla na přibližně 16 milionů korun. Dále jsme zasíťovali parcely Pod Kostelíkem a všech dvanáct se nám jich podařilo prodat. Aktuálně jsou na pořadu poslední dokončovací práce, což je přivedení kapliček s elektrickou energií plus povrchy komunikací a chodníky. Jinak by už z naší strany mělo být vše hotovo, někteří z lidí tam už v této fázi dokonce začínají stavět. Zahájili jsme také stavbu čističky odpadních vod, ta by měla být dokončena na podzim. To je momentálně naše největší akce a priorita. Zajistit chceme také pozemky pro přírodní čističku v osadě Dunovice. Daří se nám také držet výhodnou cenu vody pro občany, nezvyšovali jsme ji. Po uvedení čističky do provozu stoupne akorát cena o stočné.

Loni jste také otevírali novou mateřskou školu, která vyšla na 25 milionů.
Aniž bychom chtěli, vybudovali jsme dvě třídy mateřské školy a také třetí třídu, která je v provozu. V letošním roce máme ve školce 60 zapsaných dětí, příští rok jich bude dokonce 72. Kapacita tak bude naplněna. Naší prioritou je i škola, takže jsme chtěli podporovat a zlepšovat její chod, zajistit moderní vybavení učeben, což se nám podařilo. Byly to také několikamilionové částky. Dále bych zmínila, že jsme v rámci odpadového hospodářství vybudovali sběrný dvůr a centrum pro zpětný odběr výrobků, obě tato zařízení už fungují. Myslím, že dobře a lidé jsou spokojení. Rekonstrukce se dočkal areál fotbalového hřiště a vybudovali jsme tréninkovou plochu pro hasiče. V Cehnicích jsme ještě částečně obnovili osvětlení. V Dunovicích jsme dostali dotaci na osvětlení k zastávkám, ale poměrně malou částku, takže uvidíme, jak se rozhodneme. Podařilo se nám také udělat pozemkové úpravy výstavbou cest na Mladějovice, nyní pokračují pozemkové úpravy výstavbou polních cest na Třešovice. U Cehnic vzniká, jak my říkáme, malý obchvat. Na konci července by cesty měly být zkolaudované a provozuschopné.

Zvládli jste dost akcí. Bylo to tím, že se vám všechno sešlo?
Je za tím hodně hledání a příprav. Řekla bych, že přípravy se podařilo zúročit. Co se týká financí, museli jsme vždy čekat, jestli se podaří získat dotaci. Všechno to byly a jsou náročné akce, které si malá obec jako Cehnice nemůže dovolit financovat plně ze svého rozpočtu.

Zmínila jste, že jste prodali všechny parcely. Znamená to, že tady budou stavět mladé rodiny a obec má tedy zajištěno, že nebude jen dožívat, ale naopak se rozvíjet?
Je to tak. Je to i díky tomu, že je tady základní a mateřská škola. Kromě toho jsou v obci dostupné služby – prodejna Jednoty, pošta, kosmetička, kadeřnice, masérka. Mám radost z toho, že mladí mají zájem se sem vracet, to už je vidět teď. Až na jednu byly všechny parcely prodány mladým párům.

Řekla byste, že obyvatelé Cehnic žijí pospolu a společenským životem?
Vždycky jsme se o to snažili. Připravovali jsme tady spoustu akcí právě proto, aby se lidé sdružovali. I původní myšlenka vybudovat tady společenský a kulturní areál Devět králů vycházela z toho, že když obec žije komunitně, žije se v ní lépe. Lidé se scházejí za jiným účelem, než aby se o něčem dohadovali. Protože společenský život na dva roky poznamenal covid, je docela těžké ho teď znovu nastartovat. Ale snažíme se ze všech sil, aby se komunitní život v obci obnovil. Je to podle mě jeden ze základních stavebních kamenů, který doplňuje život na vsi.

Pravidelně se účastníte také soutěže Vesnice roku. S čím jste se přihlásili do letošního ročníku?
Přihlásili jsme se, protože jsem cítila, že když jsme soutěžili před šesti lety a pak v dalších letech, lidi to bavilo. Povedlo se nám vždy naplnit myšlenku soutěže, kterou je sdružování lidí. To byl jeden důvod. Druhým důvodem byla výstavba mateřské školy, s kterou jsme se přihlásili do kategorie Zlatá cihla. V ní se prezentuje stavba, která odpovídá vesnické zástavbě a hodí se do místního prostředí. Myslíme, že toto naše školka splňuje.

Jaký je váš výhled pro Cehnice do nadcházejících let?
Vzhledem k tomu, co se teď děje – válka na Ukrajině, pocovidový stav, zdražování, inflace, přijde podle mě těžká doba. Pro mnoho lidí nebude snadné se se vším tím vypořádat. A dotkne se to nejspíš i příjmů obcí z rozpočtového určení daní. Právě proto si myslím, že to bude především o lidech, aby si v obci dovedli vzájemně pomáhat a co bude možné, aby si zajistili sami. Peněz v rozpočtu a ani těch dotačních podle mě nebude tolik. Hlavně si myslím, že je třeba občany udržovat v určité pospolitosti. Když se bude společnost hádat, nepřinese to nic dobrého. S ohledem na to je potřeba přemýšlet i nad sestavením zastupitelstva, aby tam nebyly nějaké osobní třenice. Je třeba přemýšlet spíše dopředu.

Budete se ucházet i v dalším období o funkci starostky?
Zatím to vypadá, že kandidátku sestavím. Ale uvidím, jak dál, jaké bude zastupitelstvo. Jedno funkční období bych ale ještě dala. To už by bylo moje šesté. Začala jsem v roce 2002, kdy bylo po povodních, které tady zastupitelé neřešili podle představ. Spadla jsem do toho a museli jsme pracovat na obnově obce a pomáhat zasaženým domácnostem.

S čím se ohlížíte za těmi dvěma dekádami, kdy stojíte v čele obce?
Dostala jsem se díky své funkci, o které jsem nikdy ani neuvažovala, že bych ji mohla dělat, k zajímavé práci. Ale zjistila jsem, že mě baví. Můžu propojovat své nápady s investiční činností a pak vidět výsledky své práce. To je na tomto povolání výjimečné. Jinak máte spoustu starostí a řešíte mezilidské vztahy. Ale vidět výsledky své práce je pro mě největší odměna.

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.