Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Ples ZOD Čepřovice

  pátek 28.2 20:00 - Čepřovice, KD

  K tanci a poslechu hraje kapela Scéna.

 • Nathanika

  pátek 28.2 19:00 - Písek, Hospůdka U šesti strun

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Česká beseda rozzářila soběslavské náměstí

 Autor: Eva Výborná

    Autor: Eva Výborná

SOBĚSLAV – V sobotu 25. května v Soběslavi baráčníci oslavili dvě výročí. Vlastně tři. Jednak 145. výročí založení Českého baráčnictva, jednak 90 let trvání obce baráčníků Vitoraz Soběslav. A 30 let od založení Soběslavská chasy mladé. Na náměstí vyhrávala od rána dechová hudba Jižani a před kulturním domem dechový orchestr Temelín. Tam se také řadil velký krojovaný průvod, který pak slavnostně prošel centrem města na náměstí Republiky. V jeho čele nesli českou vlajku. Za ní následovali praporečníci se slavnostními krásně vyšívanými prapory jednotlivých baráčnických obcí. Podél trasy již lidé čekali na pestrou podívanou.

Na náměstí starosta Jindřich Bláha a rychtář Václav Kastner z pódia všechny přivítali. Nejprve zazněla česká hymna. Po ní vystoupili hosté jako hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská, senátor Jaroslav Větrovský a zástupci pražské veleobce baráčníků. „Je krásné, že udržujete tradice po předcích. Nejvíce mě těší, že zde vidím také mladou a nejmladší generaci. Tradice charakterizují naši zemi," sdělila Ivana Stráská.

Česká beseda, kterou jednotlivé taneční kolony na ploše náměstí tančily, lidi uchvátila. Na tóny známých lidových písní se v kole otáčeli tanečníci v krásných krojích.

Další program na náměstí obstaraly jednotlivé soubory, třeba dětský soubor Dubínek nebo Blaťácký soubor Vlastiboř, a dechové hudby.

Slavnost probíhala odpoledne v kulturním domě. Zde vystoupila Soběslavská chasa mladá. V kulturním programu před počestným právem ocenili zasloužilé členy baráčníků za jejich práci. Dostali pamětní medaili nebo čestné uznání.

Oceněných byla celá řada, třeba Jan Kolář, Petr Hejma, Vojtěch Hrůša, Zdeňka Šoberová a mnoho dalších. Čestné ocenění dostala například Věra Lukavská z OB Veteřov z bývalého okresu Kladno nebo Eliška Plocková, berní baráčnické obce Vitoraz Soběslav.

Za organizací celé slavnosti stála především syndička Růžena Kastnerová a rychtář Václav Kastner ze Soběslavi.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Vážení a milí,
  děkujeme, že jsme se mohli zúčastnit oslavy 145 let vzniku baráčníka u vás v Soběslavi. Barevný průvod praporů a krojovaných tetiček a sousedů dodal těmto oslavám nádhernou atmosféru, která vládla jihočeskou Soběslaví. Česká beseda, kterou zatančili krojovaní ze všech koutů naší krásné země potvrdila, že staré zvyky a tradice nezanikly, ale pokračují. Chtěli bychom poděkovat organizátorům za jejich nelehkou práci s přípravou těchto oslav a těšíme se na další setkání.
  Kojzarová Anna,
  org.rycht. V.župy.

  Vloženo 27.5.2019 08:32:39

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace