Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Třídní koncert ZUŠ

    pondělí 27.1 17:00 - Vimperk, ZUŠ

    Koncert nástrojů: fagot, flétna, klarinet, saxofon.

  • Ladislav Špaček - Etiketa není věda

    pondělí 27.1 19:00 - Třeboň, Divadlo J. K. Tyla

    Etiketa není věda aneb O etiketě vážně i vesele.

Zobrazit všechny události
 

Dvouleté děti do školky, ano či ne?

 Autor: Ilustrační foto

    Autor: Ilustrační foto

STRAKONICKO – Před dvěma roky byli zřizovatelé mateřských škol postaveni před hotovou věc, že budou muset do těchto zařízení přijímat i dvouleté děti. Strakonice, aby vyhověly novému nařízení, nechaly zpracovat studii na výstavbu zbrusu nové mateřské školy na Jezárkách. Už tehdy si ale vedení města lámalo hlavu, jak to udělat, protože výstavba školky se odhadovala na cirka 160 milionů. V mezidobí se nařízení na přijímání dvouletých dětí zrušilo. Rozhodnutí, zda tak malé děti přijmout, zůstalo v kompetenci ředitelek mateřských škol. Rozhodování to však není jednoduché. Většinou mají plnou kapacitu a nedostatek učitelek, které by mohly vyčlenit do tříd s dvouletými dětmi.


Nedávno se o tomto problému bavili zastupitelé ve Vodňanech. Bylo to kvůli podání žádosti o dotaci, z níž by město zafinancovalo vybudování speciální třídy pro dvouleté v místní mateřské škole. Názory byly různé. Někdo je proti tomu, aby tak malé děti chodily do školky, jiní poukazovali na fakt, že mateřská dovolená trvá třeba jen dva roky, podle toho jak si maminka sama zvolí.

„Myslím, že není nikdo, kdo by chtěl dávat dvouleté dítě do školky, ale bohužel jsou k tomu některé rodiny nuceny kvůli práci a kvůli finanční situaci. Pak je velké štěstí, že město má důstojné zařízení, kam může maminka dvouleté dítě umístit," podotkla k tématu zastupitelka Lucie Kotlínová. Vloni se Mateřská škola ve Vodňanech starala o 33 dětí, kterým při nástupu nebyly ještě tři roky.

Mateřská škola v Katovicích aktuálně dvouleté děti přijímat nemůže, protože má zcela naplněnou kapacitu. To se v budoucnu ale může změnit, protože městys má v plánu výstavbu nové mateřské školy, kde bude kapacita samozřejmě vyšší. I učitelky z Katovic se ovšem domnívají, že pro dvouleté děti je lepší zůstat v rodinném prostředí.

Ředitelka Mateřské školy Šumavská ve Strakonicích Naďa Tesařová říká: „Rozdíl mezi dvouletým a tříletým dítětem bývá velký, i když výjimky potvrzují pravidlo. Záleží na rodině, jak se dítěti věnuje. I k nám k zápisu do školky chodí děti, kterým při nástupu v září nejsou ještě tři roky. Pak záleží na tom, kolik dětí nám odchází do prvních tříd základních škol. Podle toho pak nové děti přijímáme. Podmínkou je, že dítě nesmí mít pleny, dudlík, umí se samostatně napít, najíst a obleče se s menší dopomocí učitelky." Podle Nadi Tesařové by větší počet ještě ne tříletých dětí ve třídě znamenal přijmout chůvu se zdravotním vzděláním, změnu vybavení a technické úpravy prostor. „Rodiče si musí uvědomit a jsou s tím při zápise seznámeni, že dítě bude v kolektivu až 28 dalších dětí s jednou učitelkou do deseti hodin dopoledne a pak odpoledne. Dvě učitelky jsou pouze po dobu vycházek a oběda," dodává ředitelka strakonické MŠ Šumavská.

Jitka Hanušová strávila ve školství čtyřicet let. Od roku 1996 byla ředitelkou Mateřské školy Čtyřlístek ve Strakonicích. Před dvěma roky odešla do důchodu. „S přijímáním dvouletých dětí do školky jsem nikdy nesouhlasila. Tyto děti mají úplně jiné potřeby než děti tříleté, je jim třeba zajistit individuální přístup, bezpečí a dostatek podnětů pro rozvoj, což zajistí nejlépe maminka, která by se sama v době stanovené jako rodičovská dovolená měla o dítě starat a ne je odkládat do kolektivu v mateřské škole, kde pro vysoké počty dětí je těžké zařazování i dětí tříletých," uvedla k tématu, které je pro mnohé ředitelky mateřských škol ožehavým a citlivým. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace