Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Z Písku až na Kamčatku II.

  pondělí 24.2 10:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Povídání a promítání s Ing. Václavou Altschmiedovou.

 • Dokonalá svatba

  pondělí 24.2 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Kapele Fantom je 45 let. Oslava narozenin se blíží

Fantom v současném složení. , Autor: Foto archiv Fantomu

Fantom v současném složení.     Autor: Foto archiv Fantomu

Když na jaře roku 1973 založili milevští muzikanti Bohdan Dolinský, Jiří Máchal, František Filipín, Jan Anděl a Jaroslav Pejša Fantom, kdo mohl tušit, že se kapela tohoto jména dožije 45. narozenin. Skupina vznikla z iniciativy zpěváka Bohdana Dolinského a ten vymyslel i její název. František Filipín hrál na kytaru, Jan Anděl na baskytaru, Jaroslav Pejša na bicí a Jiří Máchal na klávesy. Výročí sice připadlo na jaro, ale Fantom ho oslaví až teď, koncertem, který se uskuteční v sobotu 29. září od 21 hodin v milevském domě kultury.

 

"Všude kolem nás se teď připomíná půlstoletí od vpádu spojeneckých vojsk Varšavské smlouvy do naší země. Legenda na jihočeském hudebním poli, kapela Fantom, vznikla jen pět let po této události. Já osobně jsem rád, že jsme si prosadili to, co jsme chtěli a dělali jsme muziku, kterou jsme v té době svým způsobem protestovali proti tehdejšímu režimu. Hráli jsme v tehdejším Klubu mládeže i skladby Karla Kryla. Naším narozeninovým koncertem bychom chtěli přispět také k letošním oslavám stého výročí samostatného Československa. Kolem nás se tvoří historie a i naše kapela je jejím malým střípkem," říká frontman kapely Jindřich Müller. Je jediným členem dnešního Fantomu, který byl u jeho zrodu, ale protože musel splnit brannou povinnost, tak hned v roce 1973 do toho dlouhého hudebního vlaku ještě nenastoupil. Aktivním členem kapely se stal hned po návratu z vojny v roce 1975, kdy na místě zpěváka vystřídal Bohdana Dolinského. Ten u kapely zůstal jako její vedoucí a manažer.

"Já jsem sice v roce roce 1986 Fantom opustil, ale v roce 2009 jsem se zase vrátil. Moje kariéra zpěváka však trvá od roku 1970 vyjma vojny dodnes. Byl jsem v různých kapelách - Vis Vitalis, KM Systém, Super Trend, RM band a znovu ve Fantomu," dodává současný zpěvák.

"Na začátku byly naším vzorem kapely jako Led Zeppelin, Deep Purple, Uriah Heep, samozřejmě se zpívalo takzvanou svahilštinou. Já jsem pak začal psát i české texty, protože jsme chtěli, aby nám lidé rozuměli. Také se o nás začal zajímat Československý rozhlas a tam byl český text podmínkou," pokračuje Jindra Müller. "Každý člověk dělá to, co umí, a já jsem zpíval a chtěl rozdávat lidem radost. Abych přiblížil to, co cítím, začal jsem psát a skládat vlastní písně. Ten skvělý pocit, když zpívají všichni společně s vámi váš text, vaši píseň, bych přál každému," přidal své vyznání Jindřich Müller. "Moje prvotiny byly třeba písně Bílá růže, Kamenné srdce, Pyšný král, Mejdan, Tajemný tón, z novějších to jsou Ani náhodou, Tisíc slov, Doufám, Tak jsem se vrátil, Něco tu schází nebo Blázen sen či Hajnej Jíra," dodal.

Momentálně jsou přípravy na narozeninový koncert v plném proudu a současní členové kapely doufají, že se vše podaří připravit tak, aby oslavy byly opravdu povedené.

Oproti dřívějším kulatým narozeninám kapela tentokrát neoslovila žádného hosta. Takže ti, kdo přijdou s Fantomáky slavit, se mohou těšit na večer plný fantomáckých hitů. Kapelou Fantom prošla za 45 let téměř padesátka různých hudebníků, z těch nejznámějších vzpomeňme Vendulu Kašpárkovou (později Stromboli), Jiřího Zelenku (ETC, bratří Ebenové, Žlutý pes), Mirka Kudrnu, Luboše Lívance (Precedens), Jaroslava Javornického, Jiřího Koláře, Jaromíra Kabáta, Rudu Svatka, Martina Kostohryze, Václava Molíka, Petru Sedláčkovou a mnoho dalších. "Chci připomenout, že s kapelou jako mistr zvuku jezdil v 70. a začátkem 80. let dnes velmi dobře známý a uznávaný Jiří Krampera, majitel firmy KV2 Audio, která díky němu má sídlo v bývalé budově Jitexu v Milevsku. Jeho firma je známá po celém světě. I na našem koncertu nebude chybět zvuková aparatura této světoznámé značky," zmínil Müller. "Kdo z bývalých členů si bude chtít na tomto koncertu zahrát, dostane příležitost. Jde jen o to, aby si vybral některou z věcí ze současného repertoáru a připravil se na ni," pokračuje Jindřich Müller. Moderátorem celého večera bude známý DJ ze Strakonic František Mareš.

"Fanoušci, kteří přijdou na náš koncert, dostanou jako dárek vzpomínkové CD Kouzelník Elemon, které bylo vydáno před 25 lety a nyní dostalo novou remasterovanou podobu a placku s emblémem právě kouzelníka Elemona. Obal na cédéčko pro nás tenkrát nakreslil jeden z nejznámějších kreslířů komiksů Kája Saudek, takže to bude i krásný dárek pro sběratele suvenýrů. Starší posluchači si určitě připomenou křest této desky, kdy se role křestního otce ujal Olda Říha s Katapultem a byl u toho i dýdžej František Mareš," dodává zpěvák. Na desce jsou z devadesáti procent skladby vlastní tvorby Fantomu s texty Jindřicha Müllera, Venduly Kašpárkové a Václava Molíka.

"Naše příznivce co nejsrdečněji zveme. Mohou to být také poslední narozeniny Fantomu. Tak přijďte a užijte si koncert s námi," uzavírá Jindra Müller.

Vstupenky stojí v předprodeji 260 korun a prodávají se v Domě kultury Milevsko, v infocentru a na čerpací stanici Benzina na Píseckém předměstí.

-pr-

 

Diskuse k článku - 9 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Naším narozeninovým koncertem bychom chtěli přispět také k letošním oslavám stého výročí samostatného Československa - taky trochu politiky a hlavně předvolební polívčička - Müller na radnici hahahaha.

  Vloženo 24.9.2018 06:33:06

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Nebude to třeba tím, že mají Jihočeši na kandidátce úspěšné a aktivní lidi? Myslíte si, že si jako kapela nemůžou v době svého výročí udělat narozeninovou akci? Pokud Vás Fantom a pan Müller uráží, tak na koncerty nechoďte a hlavně ho nevolte...!

   Vloženo 24.9.2018 06:59:26

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    No vo tom, to je samo sebou jistý.

    Vloženo 25.9.2018 07:12:59

  • váš 

   Reagovat

    

   Jindra je dobrý zpěvák , ale politik , ani náhodou . Již je tam jeden umělec , hudebník.Divím se panu Mullerovi , že ser cpe do politiky , nikdy se neangažoval, možná tak v SSM.

   Vloženo 25.9.2018 18:26:29

 • jan 

  Reagovat

   

  Tak je dobře, že se kluci sejdou a občas si zahrajou. Mladý dneska chodí spíš na fesťáky, a tancovačky známé z doby před sametem už tolik netáhnou. My dříve narození ale rádi nostalgicky zavzpomínáme na dobu dávno minulou. Ať se daří a hlavně hodně zdraví !

  Vloženo 23.9.2018 11:03:42

 • vejdy 

  Reagovat

   

  Ať se kapele daří a hrají spolu dál a dál...

  Vloženo 23.9.2018 08:57:20

 • martina 

  Reagovat

   

  No to je nápad! Kapele se daří, jede jednu akci za druhou, lidi na ni chodí. Nejvyšší čas toho nechat, viděno očima někoho, kdo se užírá vzteky.

  Vloženo 23.9.2018 08:33:13

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Ve Fantomu už není mnoho let ani jeden ze zakládajících členů. Už by toho měli nechat.

  Vloženo 23.9.2018 08:26:01

  • Jan 

   Reagovat

    

   Samo. Milevsko promluvilo! Fakt už mě nepřekvapujete vy z Milevska. To vypadá už na diagnózu.

   Vloženo 23.9.2018 08:34:28

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace