Kuriozní případ z Balkovy Lhoty. Opomenutá kandidátka?

Starosta Stanislav Šika uspořádal na jaře veřejné setkání, kde vyzval i další občany, aby se letos do voleb zapojili. „Nabízel pomocnou ruku s tím, aby se mu kandidátní listiny donesly na obec nejpozději začátkem července, než budou dovolené. My jsme nasbírali potřebné podpisy a prostřednictvím zmocněnce Bohumily Černé jsme 18. července předali kandidátní listiny na obec,“ popisuje Vojtěch Klecanda. Věc se zřejmě zauzlovala i proto, že Balkovka 2018 připojila ke kandidátním listinám petici, v níž kritizuje stávající vedení obce.
„Kandidátní listinu spolu s peticí a prohlášením kandidátů převzal v době dovolené starosty od Bohumily Černé místostarosta Luděk Volf. Řekl, že na registrační úřad do Tábora to ponese starosta Stanislav Šika až v posledním červencovém týdnu spolu s ostatními kandidátními listinami. Kandidátní listinu podepsal, orazítkoval razítkem obce a vrátil zmocněnkyni kopii. Měli jsme tam chybu, takže jsme listiny ještě opravovali, znovu odevzdali místostarostovi, ten nám znovu potvrdil převzetí na kopii. Zmocněnkyni ujišťoval, že po podání kandidátních listin je v srpnu ještě týden na případné opravy,“ pokračuje Vojtěch Klecanda. „V neděli 29. července pak zastupitelstvo jednalo za zavřenými dveřmi a výsledkem bylo, že namísto svých šesti kandidátních listin nezávislých kandidátů se rozhodli kandidovat jako sdružení. K našemu velkému překvapení ale na pověřený úřad v Táboře vůbec nebyla odevzdána kandidátní listina našeho sdružení Balkovka 2018,“ říká Klecanda.
To starosta Šika potvrzuje: „Když jsem se vrátil z dovolené, ležela mi od místostarosty v poště mezi jiným kandidátní listina Balkovky a také jejich hanlivý dopis. Nebyla u toho žádná žádost, abychom listinu podali na pověřeném úřadě v Táboře. Místostarosta si myslel, že nám touto listinou jen dávají svou kandidaturu na vědomí.“
Každopádně Balkovka 2018 termín podání kandidátky v Táboře promeškala, starostovo sdružení si ji tam odevzdalo včas. „Sdružení nezávislých kandidátů jsme založili proto, aby za nás mohl kandidátku v Táboře podat jeden člověk a nemusel tam každý běhat sám za sebe,“ odmítá starosta podezření, že se forma narychlo měnila, protože proti sdružení Balkovka by jednotliví kandidáti neměli příliš šanci na úspěch.
Namítá, že když chce někdo kandidovat, má znát zákon a odnést si svou kandidátku na registrační úřad sám. Lidé z Balkovky zas oponují, že v minulosti vždycky kandidáti současného zastupitelstva odevzdávali svůj dokument na obecní úřad a ten to za ně řešil. A že k tomu starosta na jarním setkání s občany i vybízel.
„Podle informací z krajského registračního úřadu to není nic tak neobvyklého a starosta nebo místostarosta mohli listiny od našeho sdružení na podatelnu úřadu v Táboře předat,“ říká Vojtěch Klecanda. Lidé z Balkovky se obrátili o právní radu i na organizaci Transparency International a dozvěděli se, že zákon s největší pravděpodobností porušil místostarosta Volf, neboť nebyl osobou s pověřením k přebírání kandidátních listin.
„Tato skutečnost by mohla být důvodem pro budoucí napadnutí výsledku voleb u příslušného krajského soudu, neboť tím, že ve finále v podstatě došlo k úplné eliminaci protikandidátů, došlo porušením zákona k hrubému ovlivnění výsledků voleb,“ píše se ve vyjádření Transparency International.
Zároveň ale organizace upozorňuje, že výsledek je nejistý, neboť i Balkovka pochybila, když si kandidátní listiny nepodala na správném registračním úřadu v Táboře. K tomu právníci protikorupční organizace připsali i možnost podat na místostarostu trestní oznámení pro podezření z maření přípravy a průběhu voleb a z poškozování cizích práv.
„Zatím nejsme rozhodnutí, jak budeme postupovat. Jako nejčištější řešení vzniklé situace nám připadá možnost, že by dva kandidáti ze starostova SNK sami odstoupili. Tím by v obci nekandidoval požadovaný počet pěti lidí a musely by se u nás konat volby v náhradním lednovém termínu. Tam by pak mohla proběhnout rovná a čestná soutěž kandidátů. Uvidíme tedy, jestli k tomu nebude u někoho vůle,“ uzavírá Vojtěch Klecanda.
Starosta Stanislav Šika totiž zároveň říká, že se nijak nedere o funkci, za kterou si nechává jako neuvolněný vyplácet nejnižší možnou mzdu 11 800 korun hrubého. „Mohl bych brát horní hranici 23 000 korun, ale snažím se svůj plat co nejvíc šetřit, aby obec mohla ročně tak 300 až 350 tisíc korun investovat,“ dodal starosta.
Diskuse k článku