Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Hypnotizér Jakub Kroulík

    pondělí 17.2 18:00 - Spektrum Sezimovo Ústí

    Přednáška.

  • Mentalista

    pondělí 17.2 18:00 - Spektrum Sezimovo Ústí

    Přednáška.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Na farmu Řitovíz se měla nákaza dostat s kontaminovanou slámou

 Autor: Foto Policie ČR

    Autor: Foto Policie ČR

AKTUALIZOVÁNO - 27.1.2017 10:50

ŘITOVÍZ - Na 6500 kachen z farmy Řitovíz společnosti Blatenská ryba bylo dnes utraceno uspáním kysličníkem uhličitým. Opatření nařídila veterinární správa poté, co z úterka na středu zahynulo kolem 160 kusů kachen a prokázala se ptačí chřipka. Co zůstávalo záhadou, bylo to, jak se nákaza dostala do uzavřené haly bez výběhu.

 

Během dne veterinární správa zveřejnila sdělení, že s velkou pravděpodobností došlo k porušení podmínek biologické bezpečnosti ze strany chovatele. Navečer pak bylo upřesněno, že nákaza se do haly měla dostat s kontaminovanou slámou, používanou na podestýlku. 

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád se vyjádřil, že pokud se prokáže vlastní podíl chovatele na zavlečení nákazy, náhrady nemusí být vyplaceny nebo budou kráceny. Ministerstvo zemědělství vyplácí chovatelům jako náhradu napříkad 250 korun za slepici a 1000 korun za husu. Źádost musí být podána do 42 dnů po utracení chovu. 

V případě farmy Řitovíz jde zatím o největší zasažený chov v ČR. Ve všech předchozích případech se jednalo o drobnochovy, toto je první ohnisko v komerčním chovu na území ČR v současné vlně ptačí chřipky. Škoda společnosti Blatenská ryba je tím vyšší, že šlo o kachny u konce výkrmu, které už měly jít na porážku. 

Ředitel Krajské veterinární správy František Kouba zdůraznil, že kachny z chovu byly usmrcovány 80 procentní koncentrací kysličníku uhličitého, čímž dojde k rychlému a šetrnému uspání. 

 

Mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Vendula Matějů popsala práci hasičů na místě zásahu:

Přítomny byly více než čtyři desítky hasičů. Veškerá vyslaná hasičská technika se do Blatné dostavila již v dopoledních hodinách. Následovala stavba dekontaminační linky a stanu pro týlové zabezpečení. Velitel zásahu si vytvořil štáb velitele, ve kterém byli zástupci všech zasahujících složek a organizací. Vlastní likvidace chovu nastala v 13.30. Prvořadým úkolem jednotek HZS Jihočeského kraje byl sběr a naložení všech kachen do připravených kontejnerů.

 

Vždy deset hasičů vybavených ochrannými obleky, rukavicemi a holínkami přilepenými izolačními páskami k oblekům a respirátory vstoupilo společně se stejně zajištěnými pracovníky Krajské veterinární správy do nebezpečného prostoru. Zde odebírali kachny z chovu a nakládali do velkoobjemových kontejnerů.

 

Zasahující hasiči se u sběru a nakládání střídali, ve stanech týlového zabezpečení byli stále připraveni vybavení hasiči, kteří střídali své kolegy. Každý z hasičů, který ukončil zásah v nebezpečné zóně, musel projít osobní dekontaminací, tzn. vše, co měl v zóně na sobě, musel svléknout a uložit do pytle (jednorázové ochranné obleky a filtry z masek jsou likvidovány, maska holiny a rukavice se dekontaminují) a teprve pak se mohl obléknout do svého běžného zásahového obleku a opustit zónu.

 

Krátce po 17. hodině byly kontejnery s usmrcenými kachnami naloženy na nákladní vozy. Aby vozy mohly opustit nebezpečný prostor a mohly odjet do kafilerie, musely také projít dekontaminací. Hasiči všechny vozy očistili od možné nákazy v postavené dekontaminační lin­ce.

 

Teprve poté velitel zásahu postupně odesílal zasahující jednotky zpět na jejich základny. Zde hasiči musí doplnit spotřebované ochranné prostředky a jsou znovu připraveni na případné další zásahy tohoto charakteru.

 

 

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace