Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Odpadová krize. Lidé přestávají třídit. S odběrem vytříděného odpadu jsou problémy

Zastupitelstvo v Opařanech. , Autor: L. Kolářová

Zastupitelstvo v Opařanech.     Autor: L. Kolářová

AKTUALIZOVÁNO - 21.2.2020 09:02

OPAŘANY - Vedoucí úseku komunálních odpadů firmy Rumpold Miroslav Krch neměl ve středu pro zastupitele Opařan dobrou zprávu. Přijel jim vysvětlit, proč firma Rumpold nyní žádá po 110 obcích, ve kterých se stará o svoz směsného i tříděného odpadu, aby uzavřely dodatek ke smlouvám, které byly podepsány loni koncem roku. Na plasty, nápojové kartony a papír totiž není odbyt a nejenže za ně zpracovatelé nic neplatí, ale začínají chtít za převzetí tohoto odpadu peníze. I obce tedy není budou platit za odvoz tříděného odpadu a podle Miroslava Krcha se celá situace už začíná projevovat i u občanů. Přestávají třídit a více plastů nebo papíru se začíná objevovat ve směsném komunálním odpadu, který se vozí na skládku do Želče. Lze jen spekulovat o tom, jestli tak lidé reagují na zvýšené poplatky za odpad nebo na zprávy, že vytříděný odpad teď není kde udat.

 

"Separace je výrazně dražší, přestává se třídit, v komunálním odpadu přibývá plast a papír, kolem kontejnerů se objevuje velké množství kartonů. Naše třídící linka jede na 110 procent, abychom si to všechno nevyvezli na skládku," řekl Miroslav Krch. 

V Opařanech projednávali, že nově bude obec platit Rumpoldu za odebrání tuny vytříděných plastů a nápojových kartonů 2200 korun a za papír 0 - 2500 korun za tunu podle aktuální situace na trhu. Odběrní ceny papíru se podle Miroslava Krcha mění, situace se zhoršuje už dva roky, kdy papír přestala odebírat z Evropy Čina. Putovalo tam původně 30 procent starého papíru z Evropy. Dramaticky se situace změnila nyní na přelomu roku, protože papírny mají dost suroviny z kůrovcového dřeva. "Doufáme, že by mohlo dojít ke zlepšení, až se dostaví dvě velké papírny, jedna v Německu a druhá na Slovensku," doufá Krch. I proto Rumpold navrhuje cenu za odebraný papír v rozmezí 0 - 2500 korun za tunu s tím, že může být pohyblivá. Jenže to se zastupitelům moc nelíbilo. 

"Kde máme záruku, že z ceny 2500 korun podle aktuální situace zlevníte?," ptal se místostarosta Oldřich Sadil. Miroslav Krch řekl, že záruka je v dlouhodobém dobrém partnerství. Ale na to zastupitelé moc neslyšeli, vymohli si do usnesení, že budou od Rumpoldu dostávat čtvrtletně informace o aktuálních výkupních cenách u velkých odběratelů druhotných surovin. Protože to si mohou pak ověřit. Teprve po zaslání těchto cen se bude vystavovat na Rumpoldu faktura. Rumpold také do smluvního dodatku zakotvil, že může do faktury nově zahrnout poplatky za průjezdy vozidel po silnicích zatížených mýtným. 

Ve skutečnosti nejde o závratné částky - pro Opařany to bude navíc zhruba 9500 korun čtvrtletně. A zastupitelé nakonec na dodatek ke smlouvě kývli. Obavy budí spíš prognózy - co bude s odpadem v budoucnu. Miroslav Krch připustil, že jednání o zpoplatnění odebraného tříděného odpadu neprochází ve všech zastupitelstvech tak hladce, ale nakonec se dodatky sjednat daří. Jaký by byl katastrofický scénář, pokud by obce na nové ceny nepřistoupily, je ale jasné. Zřejmě rozvázávání smlouvy a případně hledání jiné svozové firmy, která se ale bezpochyby potýká s úplně stejnými problémy. 

Před pár dny se Jihočeské týdeníky o problém s odpady zajímaly také například v Albrechticích nad Vltavou na Písecku. Tamní starosta Miroslav Ušatý dokonce vyslovil hypotézu, že záplavy papíru z Evropy leží v přístavech a neputují dál do Číny v reakci na vyvěšování tibetských vlajek a politiku Evropské unie vůči Číně. 

Diskuse k článku - 11 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Pavel 

  Reagovat

   

  Nikdo se přeci nemůže divit Číně, že nechce již odebírat odpad z celé EU. Odpad odebírala dost dlouho za tu dobu jsme se mohli připravit a naučit recyklovat plastový odpad pro další využití. Bohužel to by naše VŠ museli být na úrovni a vychovávat odborníky. Takhle dokážou akorát vyprodukovat samé politology jiné humanitární vědce, kteří pro společnost nic neudělají a dokážou ji pouze rozvracet. S těmito odborníky nás lepší budoucnost asi nečeká.

  Vloženo 22.2.2020 11:31:50

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Starosta Ušatý slyší trávu růst. Číně je naše zemička u zadele, dovoz stopla celosvětově, protože jednak má dost vlastních zdrojů a také se tam vozil ten nejméně kvalitní odpad (tj. hlavně domácí), o který už nikdo jiný nestál, protože jeho recyklace je problematická kvůli různorodému složení.
  Ve spalovnách to pěkně hoří, tam se používá na udržení teploty v topeništi. Z plastů se pyrolýzou a následnou rafinací pyrolýzního oleje dá dělat cosi jako nafta, ale ani jedno z toho není cesta. Cesta je v omezování vzniku odpadu, vyšši výkupní ceně ( tj. stavění nových zpracovatelských kapacit tady v Evropě) a v lepším třídění.

  Vloženo 22.2.2020 07:35:27

  • Jirka 

   Reagovat

    

   Vy jste takovej odborník, tak jak si vysvětlujete, že lidi přestávají třídit?

   Vloženo 22.2.2020 07:50:54

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Do procesu trochu vidím, do lidí nikoliv. Asi díky mírným zimám blbost kvete celoročně, ale hlavně jsou lidi lemry líný. Existují určitě tisíce důvodů, proč "to nejde".

    Vloženo 22.2.2020 16:58:25

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Ano pěkně si to tridte sami!!! Zlodejsky se zarazilo, taky nrdtriim už. A to jsem tridil celý život. Odměna je zdražení?

  Vloženo 21.2.2020 11:14:24

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Nerozumím jazyku Tvého kmene.

   Vloženo 21.2.2020 11:55:07

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Bohužel situace je taková, že v současné době obce likvidaci odpadu dotují nezanedbatelnou částkou z rozpočtu, protože vybrané poplatky od občanů tuto částku nemůžou pokrýt. Obce jsou tak potlakem společností a musejí zvyšovat poplatky, aby byl dopad na rozpočet co nejmenší. Někoho to může demotivovat k tomu, že po zvýšení poplatku přestane třídit, ale to přece není cesta a situaci to nezlepší. Celé je to důsledek obalů na jedno použití, které zasírají celý svět.

   Vloženo 21.2.2020 12:48:59

   • Jirka 

    Reagovat

     

    Přesně s tím souhlasím. Proč je v marketu každá sušenka ve dvou nebo třech obalech? Nejsem zrovna příznivec toho, abych si pro rejži chodil se sklenicí, ale co je moc, to je moc.

    Vloženo 22.2.2020 07:52:14

    • Milena 

     Reagovat

      

     Souhlasím s Jirkou, dodavatelé a výrobci mají velké možnosti ke snižování odpadu. Cokoliv si v obchodě koupíte je v neúměrně velkém obalu. Když krabici otevřete zjistíte, že je tam sušenek, kakaa, krupice atd. jenom pár kousků po dně krabice. Je to samozřejmě z toho důvodu, aby ovlivnily zákazníky, že za málo peněz kupují hodně zboží.
     Chtělo by to začít u výrobců a dodavatelů, aby se chovali ohleduplně a zodpovědně.

     Vloženo 22.2.2020 11:17:34

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Taky se protáčejí panenky, když mám zaplatit 1.100 za popelnici. Obec zřejmě potřebuje také vydělat.

   Vloženo 22.2.2020 08:15:38

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    S tím musím souhlasit. Také nechápu, proč obce podporují tvorbu odpadu v popelnicích a nutí ty, kteří berou ohled na životní prostředí, vyváží popelnici jednou za tři týdny, ale musí platit zrovna jako ti občané, kteří vyváží každý týden. Socialistický přežitek doplácení na druhé!

    Vloženo 25.2.2020 13:51:47

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace