Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Senátor Karel Kratochvíle o ČSSD a vnitrostranickém referendu

Karel Kratochvíle

Karel Kratochvíle

PÍSEK – Hned první den vnitrostranického referenda o tom, zda má sociální demokracie vstoupit do vlády jako koaliční partner hnutí ANO, o tom hlasovali členové písecké místní organizace, jejímž členem je i senátor Karel Kratochvíle. Do sociální demokracie vstoupil v roce 1996, od roku 2002 do roku 2010 byl poslancem sněmovny, v roce 2014 vyhrál senátní volby v obvodu Strakonice – Písek. Jeho mandát trvá do roku 2020, nedávno byl zvolen místopředsedou senátního výboru pro hospodářství, zemědělství, energetiku a dopravu. Senátor Kratochvíle je současně ředitelem státního podniku Zemský hřebčinec v Písku.

 

Vybavíte si, co vás v roce 1996 přimělo vstoupit do sociální demokracie?

To si vybavím přesně. Byl jsem tenkrát tajemníkem Asociace svazů chovatelů koní a uvažovalo se o privatizaci hřebčince. Tenkrát vládla ODS s lidovci, mně se myšlenka privatizace nelíbila. Řekl jsem si, že nemůžu jít za nikým jiným než za opozicí a přes sociální demokraty jsem se dostal k tehdejšímu ministru zemědělství Josefu Luxovi. Ten situaci velmi rychle pochopil a privatizaci zamítl. Podnik, který slouží chovatelům a specializuje se na plemenitbu, má zůstat ve státních rukou. V rukou soukromníka by neměl šanci žít, bez státních dotací se tato činnost neobejde.

Proč by tedy někdo usiloval o privatizaci hřebčince? Nebyla to jen fáma?

Kdepak, tady už byl naplánovaný hotel a kulečníkové dráhy, je to nádherný historický objekt, zařazený dnes mezi národní kulturní památky.

To ale stále nejsme u motivu pro vstup do ČSSD...

Poté, co se podařilo zvrátit privatizaci hřebčince, mě ČSSD oslovila, tak jsem do strany vstoupil. Pomohli mi, když bylo potřeba, to rozhodlo. Kolem roku 2000 jsem se pak stal předsedou okresního výkonného výboru v Písku a dnes jsem nejdéle sloužícím předsedou okresní organizace v republice. Jako senátor jsem zván i na jednání krajského a ústředního výkonného výboru. Já jsem ale pro to, aby se zapojovalo co nejvíc lidí z našeho regionu a kumulaci funkcí nemám rád. V krajském výkonném výboru je tedy Ondra Veselý a v ústředním Jindřiška Kudrlová.

 Na kterých zákonech jste se v Senátu aktivně podílel?

Mým tématem jsou zemědělské problémy. Podílel jsem se například na zákonu o plemenitbě, taky jsem se zabýval návrhem zákona, který se týkal malých vodních elektráren. Byla tam snaha, aby kvůli rekreačním plavbám na řekách musely malé vodní elektrárny vypouštět vodu. Ta by jim ale pak chyběla na výrobu elektřiny. Přitom jde o nejekologičtější energii, myslím, že má mít přednost před zájmy vodáků. Letos je problém nedostatku vody zrovna aktuální. Návrh na omezení malých vodních elektráren v hospodaření s vodou neprošel a ani já jsem pro něj nebyl.

Čím si vysvětlujete propad ČSSD v posledních parlamentních volbách?

Vláda poměrně dobře v minulém období fungovala, ale udělalo se několik chyb, kterých hnutí ANO mistrně využilo. My jsme ve své strnulosti ani nedokázali prezentovat to dobré, co se nám podařilo prosadit. Na druhé straně je tu celosvětová konjunktura, lidé se po krizi začínají mít lépe a dobře a nepotřebují záchranný systém, který je principem sociálně demokratické politiky. To se projevuje v celé Evropě.

Co ty chyby, které jste zmínil?

Z mého pohledu se postupovalo vůči panu Babišovi nevhodně. Jako příklad bych uvedl třeba kauzu lithium. Rozšířilo se to v podání, jakoby se sociální demokracie na tom chtěla obohatit. To lidi nemají rádi. Pan Havlíček si myslel, že udělal výhodný obchod pro republiku, ale bylo to nešťastně prezentováno a protistrana toho využila.

A protistrana se teď má stát partnerem.... Jaký by podle vás byl pro ČSSD dobrý postup?

Já bych řekl – babo, raď. Podpořil jsem názor sociálnědemokratických senátorů, od něhož se odchýlila jen jedna naše senátorka, že bychom se měli držet zpátky, zkonsolidovat se, zamést si před vlastním prahem. Slyším lidi kolem sebe, názory občanů, kteří snahu o vstup do vlády vnímají tak, že se ženeme na ministerskými posty. Přitom ale chápu, že když budeme stát úplně stranou a jiné strany budou používat myšlenky z našeho volebního programu, je to taky špatně. Jsou tu dvě varianty a obě nestojí za nic.

V pondělí proběhlo vnitrostranické referendum v písecké organizaci, kde jste členem. Prozradíte, jaký je váš postoj?

Já když něco řeknu, tak to platí, ale ať se každý rozhodne sám. Hlavně si myslím, že ať vyhraje ta či ona strana, pak to musí ti druzí přijmout a táhnout od té chvíle za jeden provaz. Kdo prohraje, musí to skousnout, o tom je demokracie. A tak to budu brát i já. Cením si toho a je to ke cti předsedy strany pana Hamáčka, že o vstupu do vlády nerozhodl ústřední výbor nebo sjezd, ale když slíbil celostranické referendum, tak to také splnil. 

Diskuse k článku - 7 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Asi myslel kuželkové není to jedno? prostě nějaká herna. Tu tam teda fakt nechcem

  Vloženo 22.5.2018 20:44:44

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  co jsou kulečníkové dráhy?

  Vloženo 22.5.2018 19:16:36

 • Jana 

  Reagovat

   

  Jak říká pan senátor. Zametení před vlastním prahem a pauza v opozici neuškodí, vyčistí kariéristy od těch co to myslí dobře.

  Vloženo 22.5.2018 11:29:54

  • bohoušek 

   Reagovat

    

   Oni to všichni myslí dobře, ale pro sebe.

   Vloženo 22.5.2018 19:51:27

 • "ale udělalo se několik chyb" 

  Reagovat

   

  Zásadní chybou byla tolerovaná hamižnost, chamtivost vašeho korunního princátka - Jirky Zimolů z Nové Bystřice. Když se socdemák začne chovat k nerozeznání stejně, jako odeesák, tak vždy klesají preference. Navíc toho Jirkovy čachry a machinace na kraji dost nabořily - vzpomeňme téměř dokonané zničení veřejné dopravy (úbytek jejích uživatelů nejhorší z celé ČR, plošné zrušení 20% vlaků v kraji, aby mohla na několika linkách fungovat soukromá společnost, která má za půl rok již několik nehod na triku), vyhazování peněz na letiště, heliport, centralizace důchoďáků.... Nebudete mít jednoduchou pozici při získávání jednou ztracené důvěry. 100 dobrých činů zhatí jeden švindlík, na to je třeba neustále myslet.

  Vloženo 22.5.2018 11:16:13

  • ono se moc chyb neudělalo 

   Reagovat

    

   Rozlišovat mezi odesáky, socany, komunisty a členy ostatníchpartají nelze. Všechno je to jedna komunistická sebranka. Pokud se mezi tou bandou tahounů socialistické káry objevil skutečně antikomunista a antilevičák, dlouho se mezi komunistickou, svazáckou a levičáckou verbeží neudržel. Vykousali ho než se stačil rozkoukat. Zkažený levičácký národ. Jak se říká, kde nic není ani smrt nebere.

   Vloženo 22.5.2018 19:48:55

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Češi jsou většinou levičáci, proto se tady komunistům a levici v pohodě vládne. Ironií je, že právě oni nejvíce kritizují vyšší životní úroveň kapitalistického Západu, aníž by si uvědomili, že je to právě jejich vinou. Množství podpor státu, rovnostářské odměňování za práci a různé úlevy vedou k ubíjení osobní iniciativy a úpadku společnosti. Fašismus i komunismus byly stejně zločinecké režimy. jediný rozdíl byl v německém pořádku a ruském bordelu, kterého my jsme byli součástí. jen tak se mohlo stát, že nás totálně nasazené dokázali Němci po mnoha letech od války odškodnit, zatímco bordelářští bolševici v mnoha případech nedokázali odškodnit lidi ani dosud.

  Vloženo 22.5.2018 10:34:45

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace