Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Strakonice a jejich další prvenství. Nemají už dva roky tajemníka

Ilustrační foto. , Autor: Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Jižní Čechy Teď

STRAKONICE - Městský úřad ve Strakonicích nemá už dva roky tajemníka. Proběhly dva konkursy a ani z jednoho nevzešel vhodný uchazeč. Do posledního výběrového řízení se přihlásil pouze jeden zájemce, ale svou žádost těsně před ústním pohovorem stáhl.

 

Absence této důležité funkce se přetřásala i při hlavním líčení u Krajského soudu v Českých Budějovicích, který po volbách řešil stížnost na neférové podmínky během volební kampaně ve Strakonicích. Mimochodem, Strakonice stále nemají ani usnášeníschopné zastupitelstvo, protože kauza zrušených voleb se dostala až k Ústavnímu soudu, který dosud nevynesl verdikt.

"Ano, krajský soud nás kritizoval, že stále nemáme tajemníka, ale na městském úřadě čerstvě proběhla ministerská kontrola a ta neshledala sebemenší problém," podotkl místostarosta Rudolf Oberfalcer s dodatkem, že audit z ministerstva byl podle jeho názoru na udání. „Troufnu si říci, že z 95 procent dopadl dobře. Kontroloři nám vytkli pouze tři věci. Že nebyla včas zveřejněna jedna vyhláška městské policie, že na zápise z rady města chybí datum, dle kterého lze ověřit, zda byl do sedmi dnů zveřejněn, a že jsme včas nedodali požadované informace žadateli podle zákona o informacích," řekl místostarosta.

Co na to krajský úřad?

V souvislosti s funkcí tajemníka bude vyhlášen další konkurs. Tajemníka do funkce jmenuje a z funkce odvolává starosta města poté, co dostane souhlas od ředitele Krajského úřadu Jihočeského kraje. Ředitel krajského úřadu Milan Kučera k věci říká: „Skutečnost, že městský úřad obce s rozšířenou působností již dva roky nemá obsazenou funkci tajemníka městského úřadu, není v Jihočeském kraji obvyklá a pokud je nám známo, za celou dobu existence krajů nebyla v Jihočeském kraji taková situace řešena. Město Strakonice jako obec s rozšířenou působností je povinno funkci tajemníka dle zákona o obcích zřídit. V tomto případě je funkce zřízena, není však obsazena. Bohužel došlo k situaci, kdy po odvolání tajemníka Vladimíra Stronera nedošlo v průběhu necelých dvou let ke jmenování tajemníka nového.

Krajský úřad Jihočeského kraje však nemá zákonné možnosti k dosažení nápravy tohoto stavu, neboť se jedná ve své podstatě o personální záležitost, která spadá do pravomoci starosty města Břetislava Hrdličky, který je jako jediný odpovědný za obsazení této funkce. Krajský úřad v celém procesu jmenování tajemníka městského úřadu dohlíží na zákonnost průběhu výběrového řízení, nicméně žádné další kompetence ve smyslu příkazu provést výběrové řízení v určitém čase nebo opakovaně, pokud se nepodaří vybrat vhodného uchazeče o tuto funkci, nemá.

Na druhou stranu je nutné říci, že situace na trhu práce je taková, že o nabízená místa ve veřejné správě není ze strany uchazečů momentálně velký zájem a výběrová řízení musejí být často vypisována opakovaně, protože se žádný zájemce nepřihlásí. Je rovněž pravdou, že s problémem najít kvalitní vedoucí zaměstnance se potýkají zejména menší obce, méně pak obce s rozšířenou působností s většími úřady, které jsou schopny vhodného kandidáta vygenerovat ze svých řad nebo jsou schopny najít kvalitní uchazeče na trhu práce. V době, kdy funkce tajemníka městského úřadu obsazena není, plní jeho úkoly podle zákona starosta města."

Určitou obdobou by mohla být jen situace z Milevska, kde se po volbách v roce 2014 vedení města také rozešlo s tajemníkem Františkem Trojákem a městský úřad byl bez tajemníka víc než rok a čtvrt. 

Tajemník Vladimír Stroner ve Strakonicích byl předloni v únoru po názorových rozkolech s vedením města nařčen z toho, že jeho jméno figuruje na seznamech StB. Ministerstvo vnitra vydalo téhož roku v červnu nové lustrační osvědčení, kterým potvrdilo, že byl evidován ve svazcích bezpečnostních složek StB – třiadvacet let poté, co bylo jeho osvědčení po celou dobu negativní. Vladimír Stroner se bránil. Podal žalobu a soud vloni na podzim jeho jméno očistil. Podle verdiktu soudu byl ve svazcích vojenské kontrarozvědky evidován neoprávněně. Bývalý tajemník se však k celé kauze zatím vyjadřovat nechce. 

Diskuse k článku - 22 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • narozen před 68 rokem 

  Reagovat

   

  hnusná reklama na okupantský vojsko na mě leze z tohoto webu, nechci vidět ruský vojáky už nikdy na našem území i když si u toho zpívají

  Vloženo 27.3.2019 20:39:45

 • Zoch J. 

  Reagovat

   

  Janský zereagoval na jeho webu způsobem jemu vlastní a to nenávistnými a lživými plivanci a překroucením pravdivých faktů. Protože jsem nikdy nebyl členem pomocné stráže VB, vyzývám Janského, aby o jeho vymyšleném členství předložil písemný důkaz. Druhá lež: Poviností Janského bylo, pokud (jak tvrdí) Strakonická Veřejnost porušovala zákon, tak přípravu trestného činu nebo jeho páchání nebo skutečnost, že byl spáchán, tak jeho povinností bylo, oznámit Policii ČR (§367 a 368 trest. zákoníku). To Janský nikdy neudělal. Naopak řada jím podaných trestní oznámení v jiných věcích byla Policií odkládána. Třetí lež: Strakonická Veřejnost není Zochova, neboť nejsem členem SV. Pouze jsem za ní kandidoval jako nezávislý. Čtvrtá lež: nikde v příspěvku není uvedeno, že Janský "blokoval" jmenování tajemníka. V článku je uvedeno, že spolu s Vondrysem zablokovali rozvoj Strakonic. To je obecně známá skutečnost, že zásluhou jmenovaných došlo ke zrušení voleb a tím k zablokování rozvoje města a dále, že Janský činil kroky, aby Kraj. úřed nejmenoval tajemníka, což je pravdivá skutečnost. Takže krásná ukázka toho, jaký je Janský lhář a jak dokáže překroutit fakta. A tak bych mohl pokračovat dál

  Vloženo 27.3.2019 07:08:03

  • Koubová 

   Reagovat

    

   Když o vás Jánský tvrdí, že jste byl členem pomocné stráže VB a není to pravda, můžete na něj podat trestní oznámení. Udělal jste to?

   Vloženo 27.3.2019 09:50:37

   • Zoch J. 

    Reagovat

     

    Byť nemám v povaze podávat trestní oznámení, tak tuto právní obranu připravuji

    Vloženo 27.3.2019 15:02:22

 • nene 

  Reagovat

   

  Ne, ne paní Kolářová. Při redigování diskuze nepostupujete podle pravidel, ale podle svého levicového smýšlení.

  Vloženo 27.3.2019 06:22:58

 • Libuše Kolářová, JčTeď 

  Reagovat

   

  Dobrý den, při redigování diskuse postupujeme podle pravidel, která jsou veřejná a přečíst si je může každý. Nepřípustné jsou vulgární urážky nebo například odkazy na jiné webové stránky.

  Vloženo 27.3.2019 06:11:39

 • Zoch J. 

  Reagovat

   

  Je zapotřebí také čtenářům říci, jaké "aktivity" ohledně výběru nového tajemníka dělal K. Janský. Dne 25.6.18 zaslal "prosbu" řediteli kraj. úřadu, kterou zjevně "poníženě" prosil, aby nedal souhlas se jmenováním nového tajemníka (vzešlého z výběr. řízení), ale aby se souhlasem počkal až po volbách 2018. Prosbu odůvodnil tím, že po těchto volbách (2018) "usedne" na radnici nová koalice (byť ji nejmenoval, tak je zjevné, že podle něho to měla být koalice Vondrys a Janský) a ta si vybere tajemníka podle svého gusta. Jak vyplývá ze současné situace, tak Janský s Vondrysem svým mocenským zájmem nejen zablokovali rozvoj Strakonic, ale navíc K. Janský dělal vše pro to, aby Strakonice byly i bez tajemníka. A tito pánové to následně použili jako jeden z argumentů u kraj. soudu (byť to nemělo žádnou souvislost s volbami). Vážení čtenáři, o charakteru těchto dvou pánů si udělejte obrázek sami.

  Vloženo 26.3.2019 13:12:52

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace