Český startup zazářil v Linci. Soutěž překračující hranice přináší nejen nápady, ale i řešení pro každodenní život




ČESKÉ BUDĚJOVICE/ LINEC – Jihočeské nápady opět ukázaly, že mají co nabídnout i za hranicemi. Ve středu se v rakouském Linci konalo slavnostní finále soutěže Cross-Border Idea & Startup Contest 2025, kde se utkaly inovativní projekty z jižních Čech a Horního Rakouska. A Česká republika slavila velký úspěch – vítězství v kategorii Start-up si odnesl projekt Boxmaster, který by mohl změnit způsob, jakým dostáváme čerstvé potraviny na venkov.
Za jednoduchým názvem Boxmaster se skrývá chytré řešení s obrovským potenciálem: modulární, chlazená depa, která slouží jako výdejní a doručovací místa pro potraviny. Díky zónovému chlazení a automatizovanému výdeji mohou lidé pohodlně vyzvednout čerstvé potraviny i tam, kde je jinak obtížné je sehnat – například na venkově.
Ale nejde jen o pohodlí. Projekt cílí také na podporu malých regionálních farmářů, kterým nabízí kratší a efektivnější cestu k zákazníkovi. A právě tato kombinace inovace, udržitelnosti a společenského dopadu zaujala porotu i hejtmany obou regionů – Martina Kubu a Thomase Stelzera, kteří osobně předali ceny vítězům.
Oceněné projekty, které mají přesah
Kromě českého vítěze v kategorii Start-up porota ocenila i další zajímavé nápady- MindEcho (Rakousko), kategorie Idea – mobilní aplikace, která pomocí umělé inteligence pomáhá lidem s poruchami řeči. Moderní technologie zde slouží k podpoře duševního zdraví a zpřístupnění komunikace.
Diamens (Rakousko), kategorie Cross-Border – přeshraniční projekt, který přináší revoluční rychlotest na endometriózu, umožňující diagnostiku během 30 minut. Kromě přínosu pro zdravotnictví jde i o ukázku spolupráce mezi vědou a praxí.
Všechny vítězné projekty získaly finanční podporu 10 000 Eur, která jim pomůže posunout své nápady o krok dál. Soutěž, kterou koordinují Jihočeský vědeckotechnický park (JVTP) a rakouská inovační agentura tech2b, se letos konala už potřetí. Cílem není jen ocenit nejlepší nápady, ale hlavně budovat mosty mezi českými a rakouskými inovátory.
A nejde o prázdná slova. Někteří účastníci z předchozích let dnes aktivně spolupracují – například loňská finalistka Dana Kalistová navázala kontakty s rakouskými partnery jako Tabakfabrik Linz nebo Herbavita. Aktuálně se navíc připravuje nový projekt Crossborder Startup Point, který má vytvořit trvalou síť propojující inovační ekosystémy obou zemí.
Setkání hejtmanů
Před samotným slavnostním vyhlášením soutěže se uskutečnilo pracovní jednání hejtmanů Martina Kuby a Thomase Stelzera. Diskutovali o aktuální politické situaci v Rakousku i České republice, otázkách energetické bezpečnosti a vzájemných přeshraničních projektech.
V souvislosti s nedávným rozsáhlým výpadkem elektřiny na Pyrenejském poloostrově, který zasáhl velkou část Španělska i Portugalska, se věnovali otázce, jak jsou oba regiony připraveny na případný blackout.
Jedním z projednávaných témat byla také modernizace železničního spojení mezi Českými Budějovicemi a Lincem, kde obě strany sdílely aktuální informace o vývoji projektů. Martin Kuba navrhl uspořádání společného setkání hejtmanů a ministrů dopravy obou zemí, které by umožnilo hlubší koordinaci plánů a další posun v této oblasti.
Na závěr setkání pozval jihočeský hejtman Thomase Stelzera na vánoční trhy v Českých Budějovicích. Při této příležitosti by mělo dojít k podpisu prodloužení partnerské smlouvy o spolupráci mezi Jihočeským krajem a Horním Rakouskem.
David Hocke
Diskuse k článku