Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Chtějí Budějovičáci na Mariánském náměstí nové divadlo? O strategii města se rozhodne až v září

Ivo Moravec svolal ranní brifing, aby sdělil znepokojení, že přijetí dokumentu se odkládá.

Ivo Moravec svolal ranní brifing, aby sdělil znepokojení, že přijetí dokumentu se odkládá.

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Na dlouhé desítky minut se rozpoutala na pondělním budějovickém zastupitelstvu debata o chystaném strategickém plánu dalšího směřování města do roku 2027. Nakonec zastupitelé ani nestihli projednat svůj program, před osmou večer už absentovali členové radniční koalice, takže neměla dost hlasů, aby procházely navržené body. Opozice se rozhodla, že "užitečné idioty" koalici dělat nebude, vytáhla karty z hlasovacího zařízení a zastupitelstvo bylo rozpuštěno. Pokračování nastane zase příští pondělí.

 

Ivo Moravec z Hnutí Občané pro Budějovice svolal už ráno brifíng před zastupitelstvem, aby sdělil své znepokojení, že se schválení strategického plánu oddaluje, protože rada města neschválila návrh, na kterém se od podzimu loňského roku intenzivně pracovalo v komisi pro strategický rozvoj a do přípravného procesu bylo vtaženo na 130 zástupců veřejné i státní správy, akademické i podnikatelské sféry či neziskového sektoru. Radní návrh posunuli k další diskusi, která má trvat do podzimu. 

Ivo Moravec se dotazoval, kdo má vlastně k návrhu strategie připomínky, když radní z ANO, náměstci František Konečný, Petr Holický a primátor Jiří Svoboda, podle jeho informací nemají nic proti nynějšímu znění návrhu strategického plánu. Podle něj tedy jinou představu má zřejmě radní Michal Šebek z ODS, který se přitom komise nezúčastňoval, ačkoliv byl zapsaný v prezenci. Ivo Moravec se obává, že partnery, zainteresované do tvorby návrhu strategického směřování města ve spolupráci s vybraným zhotovitelem, tyto průtahy s přijetím dokumentu demotivují. Rada se rozhodla přijetí odložit a věnovat ještě čas do podzimu debatě s veřejností o navržených prioritách. Ty jsou formulovány ve třech oblastech - první je zaměřen na podnikatelské prostředí a vzdělávání, druhá na mobilitu a třetí na atraktivitu města. Každá ze tří oblastí obsahuje 18 navržených opatření. 

Z další diskuse ale vyplynulo, že nejasnosti skutečně existují. Michal Šebek řekl, že klub ODS nepovažuje za prioritu myšlenku postavit nové divadlo na Mariánském náměstí. "To se přece musí diskutovat s veřejností, jestli chceme Mariánské náměstí zastavět a co tam chceme. My chceme širší diskusi než se 130 lidmi, protože nám připadá jako hlavní problém doprava. Ať řeknou občané, jestli 100 milionový výdaj na nové divadlo je priorita," řekl Šebek. A dodal, že nebyl jediný, kdo měl výhrady, aby byla strategie nyní a v této podobě už schválena. 

S tím souhlasila i Eva Hajerová (ČSSD). Podotkla, že se v minulých letech investovalo hodně peněz do stávajících budov divadla a teď jsou před městem zase jiné úkoly. I Petra Šebestíková z TOP 09 si myslí, že rozšíření divadla stálo budějovickou městskou pokladnu v minulých letech dost peněz. Zeptala se, zda nelze využívat kulturní dům Slavie, pokud jsou třeba další prostory. Na vysvětlenou zaznělo, že jde hlavně o absenci koncertního sálu pro větší počet diváků, neboť někdejší záměr na stavbu koncertní síně Rejnok je evidentně u ledu. Pro koncerty se musí využívat pavilon na výstavišti a to nepovažuje vedení města za ideální. 

Jan Zahradník (ODS) dodal, že formulovaný záměr vybudovat společně s krajem divadlo, mu přijde na vodě. "Nevím, jak se domoci spolupráce s krajem," naznačil, že nyní má kraj jen částečně shodný politický půdorys vlády s Českými Budějovicemi. Rezervovaný postoj k dosavadní podobě strategického dokumentu vyjádřil pro Jižní Čechy Teď i radní Miroslav Joch, který v pondělí na zastupitelstvu nebyl a odpovídal e-mailem: "Napsat do dokumentu, že město na Mariánském náměstí postaví divadlo, je docela odvážné. A to je jen jeden příklad. Mně osobně přijde dokument nevyvážený, hodně se točí kolem kultury, o sportu je tam jedna stránka. Myslím, že je ještě co doplňovat a bude jedině dobře, když se nyní vyjádří zastupitelé i občané a připomínky se zapracují. Jde o dokument na hodně dlouhou dobu." 

Ivo Moravec nicméně za Hnutí Občané pro Budějovice trvá na nespokojenosti s tím, že nejsou dodrženy nastavené termíny, že nebyl strategický dokument v červnu schválen a nadále si myslí, že bude obtížné někdy příště tak širokou skupinu partnerů získat pro spolupráci, jestliže nyní dokument, na němž se v komisi shodli, nahradí tvořivost jednotlivých zastupitelů nebo zájmových skupin. 

Občané tak nyní mají prostor, aby se s návrhem seznámili a dali svůj názor na dlouhodobé priority města na vědomí. Naleznou jej na www.spcb2017.cz.

 
Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace