Chýnovská jeskyně pořádá v pátek mezinárodní noc pro netopýry

Chýnovská jeskyně je jednou ze čtrnácti zpřístupněných jeskyní provozovaných Správou jeskyní České republiky. Objevena byla v roce 1863 při práci v lomu. Po nejnutnějších úpravách se na konci 19. století stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Dodnes jsou zachována původní kamenná schodiště a prohlídka je malou romantickou exkurzí do historie.
Jeskyně vznikla rozšiřováním puklin korozí, přičemž na charakteru chodeb se zároveň podílela i mechanická činnost vod. Chýnovské podzemí vyniká barevností stěn a stropů, kde bílé, žluté a hnědé polohy mramorů střídají tmavé vrstvy amfibolitů. Tyto dvě horniny se podílely i na vzniku pozoruhodných stropních útvarů, nazývaných oka. Ta jsou typická právě pro Chýnovský kras. Zatím známá délka jeskynního systému, který ještě zdaleka není zcela prozkoumán, je více než 1400 metrů. Po 260 metrů dlouhé turistické trase sestoupí návštěvníci do hloubky 51 metrů pod povrch, až na hladinu podzemního toku.
U vstupu do jeskyně se v současnosti staví nové návštěvnické centrum, které bude veřejnosti k dispozici již v příští sezoně. Návštěvníkům by kromě potřebného zázemí mělo nabídnout i ucelenou expozici o Chýnovském krasu, včetně unikátní virtuální prohlídky trvale zatopených prostor.
Chýnovská netopýří noc je součástí akcí, kterými si tuzemské zpřístupněné jeskyně připomínají letošní Mezinárodní rok jeskyní a krasu. Správa jeskyní ČR v jeho rámci připravila v celé republice řadu akcí s mottem Pečujeme o jeskyně, abyste je mohli poznávat, porozumět jim a společně s námi chránit.
Diskuse k článku