Čím žije Sezimovo Ústí? - Jižní Čechy Teď!
22. 8. 2021 15:22

Čím žije Sezimovo Ústí?

SEZIMOVO ÚSTÍ – I prostřední ze sousedů táborského trojměstí má co řešit. O tom, čím momentálně žije sedmitisícové Sezimovo Ústí, je rozhovor se starostou Martinem Doležalem. Ve městě reprezentuje hnutí Zelená pro město, krajským zastupitelem je za Jihočechy 2012. V čele města stojí právník, ekonom a také skautský vůdce už třetí volební období.

Řada měst se obávala kvůli covidu poklesu daňových příjmů od státu. Nakonec to ale zatím dramatické nebylo. Museli jste škrtat některé naplánované akce?

Nemuseli. Máme dostatečné finanční rezervy, abych mohli naplánované akce realizovat. Letos máme v rozpočtu plánované investice za 110 milionů korun, v tom je i 20 milionová půjčka, kterou jsme poskytli Vodárenské společnosti Táborsko. Některé akce přesto musíme přesunovat do příštího roku, je to ale kvůli úplně jiným problémům než finančním. Například proto, že se významně zdržely projekční práce jako u budování šikmých parkovacích stání v Lipové ulici. Nebo se vůbec nepodařilo vysoutěžit zhotovitele pro zateplování domu 490. Ozval se jen jeden zájemce, který se vyjádřil, že při rostoucích cenách materiálu není schopen garantovat cenu ani termín. Takže budeme soutěžit znovu.

Proč jste půjčovali 20 milionů Vodárenské společnosti Táborsko?
Ty peníze jsme nabídli sami, když se ukázalo, že ve VST je nesoulad ve financování a nemohly by se realizovat akce podle požadavků obcí nebo by si společnost musela brát úvěr. VST má na investice ročně 50 milionů korun, ale požadavků od měst, která ji zřizují, za podstatně víc. My jsme peníze poskytli bezúročně s tím, že nám je VST do roku 2023 vrátí. Tím se urychlí i akce v našem městě, konkrétně rekonstrukce odlehčovací stoky ze Zahradní ulice do Kozského potoka nebo rekonstrukce vodovodu a kanalizace v ulici Pod Vrbou. Nechtěli jsme, aby VST tyto akce kvůli nedostatku peněz odkládala.

Finanční problémy tedy město nemá, jak jste na tom s počtem obyvatel?
Bohužel tady máme stálý pokles. Sezimovo Ústí není generačně kompaktní, je tu početná skupina dnešních osmdesátníků, kteří přišli osídlit Baťovo město a ti nyní pomalu odcházejí. V roce 2020 jsme měli poměrně vysokou úmrtnost a nebyl za tím jen covid.

U sousedů v Plané naopak obyvatel přibývá. Také chystáte parcely, které by mohly přilákat mladé obyvatele?
My na rozdíl od Plané nebo Soběslavi nevlastníme žádné parcely. Snažíme se proto napomoci výstavbě na soukromých pozemcích. Teď se připravuje k zasíťování lokalita Nechyba I, územní studie se chystá na Nechybu IV, v lokalitě Nechyba III, kterou vlastní společnost Envipur, vznikne také dvacet parcel. V přípravě je i lokalita Kociánka nad Soukeníkem. Tam by mohlo vyrůst 85 rodinných domů a sedm bytových čtyřpatrových domů. Celkem pro zhruba tři sta lidí. Město tam je připraveno budovat sítě a chtěli bychom sami stavět i některý ze zmíněných bytových domů, jenže ta lokalita má 56 vlastníků.

Dokážete za takové situace odhadnout, kdy se na Kociánce bude stavět?
Doufám, že v letech 2023 až 2024. Podle původního plánu už se mělo stavět, když se ale postup na Kociánce protahoval, pustili jsme se napřed do stavby domu s pečovatelskou službou. Mělo to být původně obráceně.

Dům s pečovatelskou službou je hotový, jsou tam ještě volné byty?
V novém DPS je 50 bytů a pár jich ještě volných je. Jedná se ale o podporované bezbariérové byty v prvním podlaží, kde jsou přesně stanovené podmínky týkající se zdravotního stavu, žadatel také nesmí vlastnit žádný byt. Obsazení je ale jen otázkou času.

Původně se v Sezimově Ústí mluvilo o stavbě domova důchodců, pak jste jednali s Táborem, že si zaplatíte vyčlenění určité kapacity v tamní novostavbě seniorského centra, z toho také sešlo. Plánujete i domov důchodců?
Uvažujeme o tom. Když kraj nebyl úspěšný se svou vizí dostavby domova důchodců v Chýnově, obrátil jsem se na vedení kraje s tím, že Sezimovo Ústí stále nabízí veškerou podporu pro výstavbu krajského domova důchodců u nás. Trochu si kladu otázku, když kraj opustí prostory v Budislavi a Tučapech, kde ta místa nahradí. My jsme připraveni tomu jít naproti. Poptávka po domově důchodců je u nás enormní, rádi bychom našim obyvatelům umožnili, aby zůstali i ve stáří ve městě, kde jsou zvyklí.

Nové byty mají vzniknout také v centru přímo na náměstí Tomáše Bati. Investorovi jste vyhradili 20 parkovacích míst na parkovišti v ulici Rudé armády. Co tedy na náměstí vyroste?
Momentálně tam probíhají převody mezi společností Artex Group a Terminal Group a Spilka a Říha, cílem je stavba bytového domu Astra, který vznikne nástavbou na bývalý obchodní dům na náměstí. Když jsme stavěli parkoviště v ulici Rudé armády, investor domu se na parkovišti finančně podílel, aby tu získal 20 parkovacích míst pro budoucí obyvatele domu. Další místa vzniknou místo nákladních ramp za objektem a zbytek potřebných parkovacích míst, které musí k bytům vzniknout, si pronajme na parkovišti Centra odborné přípravy v ulici Pionýrů. V novostavbě má vzniknout do 50 bytů, letos společnost usiluje o vydání stavebního povolení a se stavbou chce začít příští rok. Naší podmínkou bylo, aby tam nevznikla nějaká ubytovna nebo sociální byty, ale skutečně standardní bytové jednotky.

Není v tomto objektu Jump aréna? Co s ní bude?
Ano, je tam a má od začátku dočasnou nájemní smlouvu.

Jednou z městských investičních akcí má být i přístavba hvězdárny. Je to tak?
Ano, objekt Hvězdárny Františka Pešty patří městu, tamní hvězdáři se specializují na zkoumání Slunce, podařilo se jim získat velký archiv a chybí jim zázemí. Loni se na nás zástupci hvězdárny obrátili se žádostí, že by si přáli objekt rozšířit a přistavět i novou kopuli. Byly by tam pak dvě. My jsme přání vyslyšeli, přístavba už se projektuje a stavět by se mělo příští rok. Snažíme se tak podporovat činnost našich spolků. Zahrádkářům jsme koupili objekt moštárny, tak proč bychom hvězdářům nevylepšili hvězdárnu.

Když jste ale v radě města nedávno jednali o daru movitých věcí pro výjezd táborského Hasičského záchranného sboru na pomoc moravským obcím zasaženým tornádem, tak byl jeden z radních proti. Proč?
Nevybavuji si zrovna, kdo z radních byl proti, ale tuším, co za tím nesouhlasem bylo. Fakt je, že Hasičský záchranný sbor je státní organizace a kdykoliv máme na stole nějakou žádost hasičů o finanční nebo v tomto případě materiální pomoc, objeví se argumenty, jestli tu nesuplujeme stát. My jako město žádáme o státní a krajské dotace a pak z druhé strany podporujeme státní nebo krajské subjekty jako jsou hasiči, základní umělecká škola nebo Klíček. Je to vlastně nelogický kruh. Jinak jsme ale samozřejmě i tentokrát nakoupili za 20 tisíc korun nářadí, rukavice a další potřebné věci, aby hasiči mohli na Moravě pomáhat.

Opakovaně se na zastupitelstvu mluví také o změně dopravního řešení v ulici Rudé armády, kde si chcete s krajem směnit komunikace tak, aby městu patřila ta u Zdravexu a kraji ta podél Kovosvitu, která by se měla zobousměrnit. Jak jste daleko?
Ano, cílem je, aby kolem Zdravexu nejezdila nákladní doprava a nastalo tu zklidnění. Máme hotovou dopravní studii a jednáme s firmou Servis park, což je nástupce společnosti VSP Data, o výkupu potřebných pozemků. Potřebujeme také upravit místo vjezdu do Kovosvitu, takže oslovujeme i tento podnik, a potřebujeme s ním koordinovat náš plán, protože Kovosvit avizoval záměr odprodat část parkoviště před administrativní budovou pro stavbu Penny marketu. Kraj začíná rekonstruovat průtah Průmyslovou ulicí od Plané a my se potřebujeme dostat s naší komunikací u Kovosvitu na stejnou úroveň. Kraj si řekl, jaké parametry pro budoucí obousměrnou komunikaci tu před výměnou chce, musíme odkanalizovat i dešťové vody. Když to dobře půjde, doprava se tu změní nejdřív v roce 2023.

Ani radě města Sezimovo Ústí se nevyhýbají petice občanů. Jak je řešíte?
Naposledy přišly dvě petice, které shodou okolností požadovaly naprosto protichůdné věci. Obyvatelé Šafaříkovy ulice žádali při rekonstrukci zvýšení počtu parkovacích míst, tak jsme udělali modifikaci projektu. Obyvatelé Hromádkovy ulice naopak žádali snížení počtu parkovacích stání. My jsme tu při rekonstrukci legalizovali stání na pásech před domy a lidé měli obavy, že po znovuotevření Apolla jim tam budou stát taxikáři a túrovat auta. Dohodli jsme se, že tato věc se dá řešit dopravním značením a jednáním o fungování Apolla. Pokud by tu byl provoz pro okolní obyvatele neúnosný, tak se město vrátí k úvahám o omezení provozní doby restaurací obecně závaznou vyhláškou. O tom jsme debatovali před covidem, pak nastal během covidového lockdownu klid. Uvidíme, jak to bude vypadat teď. Parkovací místa v Hromádkově jsme tedy dokončili podle plánu a jsou teď před kolaudací.

Prý se ozvaly i hlasy proti kácení zeleně v ulici Boženy Němcové?
Doslechl jsem se, že tam kácíme, aby si tam někdo z radních postavil dům. Tak to určitě ne. Objednali jsme revitalizaci zeleně u táborské firmy A-zeleň za 245 tisíc korun a dojde tady k vysázení nových keřů a stromů za ty, které už dožily. Výsadba proběhne na podzim.

Chybí Sezimovu Ústí něco důležitého?
Město nemá svůj hřbitov. Naši obyvatelé pohřbívají své blízké v Táboře nebo v Plané. Zřízení hřbitova je mimořádně těžký úkol, ale místo bych si představit uměl. Park v okolí Benešovy a Fierlingerovy vily je rozlehlý a nevyužívaný, nějaká podoba lesního hřbitova by tam být mohla. Zkusil jsem oslovit Úřad vlády, ale narazil jsem zatím na nezájem se na tohle téma bavit. Tak třeba někdy v budoucnu bude situace příznivější.

 

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.