Čížová hodlá pokračovat v rekonstrukci zámku

Obec koupila zámek od soukromého vlastníka na přelomu let 2013 a 2014. Tehdy se podle slov starosty Čížové Tomáše Korejse jednalo o velmi rychlé rozhodnutí. „Báli jsme se, že zámek získá do rukou nějaký spekulant,“ vzpomíná Tomáš Korejs. Ihned po odkoupení začala Čížová zámek postupně opravovat.
V první fázi byly udělány zajišťovací práce. Uskutečnila se například oprava střechy, okapů, komínů a fasády. „Prvními prostory, které jsme kompletně zrekonstruovali, byla zámecká kaple. Důležitým krokem byla i rekonstrukce části prostor na minipivovar, kterou jsme dělali v součinnosti s firmou Pivovar Čížová. Ten je současným provozovatelem minipivovaru,“ popisuje starosta Korejs. V současné době je minipivovar i kaple v provozu.
Většina prostor, včetně hlavní budovy, ale zatím na opravu čeká. „Chceme, aby zámek byl smysluplně trvale využíván a stal se opět přirozeným centrem obce. O využití hlavní budovy není definitivně rozhodnuto. V úvahu připadá hotelový či reprezentativní kancelářský komplex, nebo prostory pro kulturní akce. Důležité je pečlivě záměr připravit a najít kvalitního partnera a provozovatele tak, jak se nám to podařilo u pivovaru,“ naznačuje budoucnost starosta Čížové a dodává, že jednou z možných variant je i přesunutí obecního úřadu včetně knihovny, infocentra a ostatních služeb obce právě do zámku.
Na další rekonstrukci má již obec vydané stavební povolení, které počítá se společenskými prostorami. Nyní je ale oprava vnitřních prostor prozatím pozastavena. „Jsou pro to dva důvody. Prvním je skutečnost, že obec nyní zajišťuje vlastní finanční prostředky na výstavbu centrální čistírny odpadních vod a optimalizaci kanalizace, a proto byly opravy zámku i některé další projekty dočasně pozastaveny. Druhým důvodem je hledání kvalitního partnera pro využití zámku se kterým bychom řešili konkrétní projekt využití hlavní budovy,“ nastiňuje Tomáš Korejs. V případě optimistického scénáře by Čížová ráda měla zámek kompletně zrekonstruovaný do roku 2030. Největší důraz bude klást na jeho následné účelné využití.
Dosavadní práce na rekonstrukci zámku vyšly obec zhruba na sedm milionů korun. Kolik bude stát další část je vzhledem k současnému navyšování cen materiálu a dalších věcí těžké říct. Starosta Korejs ale odhaduje, že se suma všplhá určitě nad deset milionů korun. V plánu je totiž například ještě výtah, statické zařízení a kompletní rozvody.
Diskuse k článku