Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Členům vedení jihočeských nemocnic se škrtá 24 milionů. Zuzana Roithová začala sama u sebe

Zuzana Roithová

Zuzana Roithová

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Nejostřeji sledovaným bodem jednání čtvrtečního krajského zastupitelstva bude bezpochyby návrh na snížení odměn v orgánech celého holdingu Jihočeských nemocnic. Dochází ke snížení o 40 procent, což představuje roční úsporu 24 milionů korun. Nadstandardní odměňování v orgánech Jihočeských nemocnic se stalo letos na jaře rozbuškou, která vedla k politickému zemětřesení. Z čela Jihočeských nemocnic odstoupil předseda představenstva Martin Bláha, jemuž opozice vytýkala, že staví s bývalým hejtmanem Jiřím Zimolou společně rekreační domy na Lipně. Novou předsedkyní představenstva se stala Zuzana Roithová, která kvůli tomuto angažmá musela opustit mandát krajské zastupitelky za KDU-ČSL. Roithová úkol přijala s tím, že se zasadí o razantní úspory ve vyplácených odměnách. Ve čtvrtek bude nový systém předložen na vědomí i krajským zastupitelům.

Kde se ušetří
Jak uvedla předsedkyně představenstva holdingu Zuzana Roithová, 24 milionové roční úspory umožní nemocnicím dofinancovat zvyšování mezd zdravotnických pracovníků v tomto a příštím roce, neboť jej ani zvýšené příjmy od zdravotních pojišťoven a ministerstva zdravotnictví nepokrývají. Podle Zuzany Roithové budou úspory zárukou, že spirálovité zvyšování osobních nákladů neohrozí kladné hospodářské výsledky jihočeských nemocnic. Do projednávání byly zahrnuty i odborové organizace a ty navrhují, aby management nemocnic byl hmotně zainteresován na tom, že mzdy porostou všem zaměstnancům.
Hejtmanka Ivana Stráská, která se na vypracování nového systému rovněž podílela, zdůraznila: "Nejde jen o odměňování, jde o reformu celého systému. Pracovali na tom členové holdingu, paní doktorka Roithová a pan doktor Čarvaš, právníci nemocnic i vedoucí odboru zdravotnictví krajského úřadu. Odbory přišly i s náměty na zlepšení pracovních podmínek."

Škrtání funkcí i vlastních odměn
Zuzana Roithová dnes pro Jižní Čechy Teď uvedla, že nová koncepce obsahuje zrušení funkcí dvou místopředsedů představenstva Nemocnice České Budějovice, konkrétně jde o funkce Martina Bláhy a Petra Nováka, čímž se ročně ušetří 6,9 milionu. Zahrnuje rovněž zrušení mimořádných odměn všem statutárním zástupcům, což přinese oproti částkám vypláceným v letech 2014 a 2015 úsporu 10,2 milionu. Představenstvo holdingu Jihočeské nemocnice bude místo tříčlenného jen dvoučlenné ve složení Zuzana Roithová a Michal Čarvaš. "U obou z nás dojde k výraznému snížení roční odměny za výkon funkce v představenstvech nemocnic z 1,5 milionu na 400 tisíc korun a snížení měsíční odměny o 200 tisíc, tedy na úroveň roku 2009," sdělila Zuzana Roithová. Mimoto se rozhodla svou odměnu snížit o dalších 360 tisíc korun ročně tím, že část měsíčních odměn bude převádět do provozního fondu holdingu na projekt kvality péče v letech 2017 a 2018, a současně se vzdává poloviny měsíční odměny za výkon funkce v představenstvu Nemocnice České Budějovice ve prospěch nového fondu pro podporu projektů na zvýšení kvality a dostupnosti zdravotních služeb v Jihočeském kraji. Pro příští rok tak bude fond disponovat více než půlmilionem korun.
Dojde i k 50 procentnímu snížení odměny předsedy představenstva prachatické nemocnice Michala Čarvaše kvůli souběhu s funkcí člena představenstva holdingu. Tím se uspoří 250 tisíc ročně. Bylo rovněž rozhodnuto o vyloučení souběhu ročních odměn člena představenstva a odměny primáře nemocnice a i měsíční odměna je při tomto souběhu krácena. Toto opatření přinese úsporu 2 miliony.

Odbory chtějí garance
Nový systém odměňování byl jednomyslně 19. června schválen radou kraje, vykonávající funkci valné hromady obchodních společností jihočeských nemocnic. Byl rovněž konzultován s odbory nemocnic. "Odbory mají zájem na zavedení hmotné zainteresovanosti managementu nemocnic na zvyšování mezd zaměstnanců. Toto kritérium valná hromada plánuje zapracovat do nového návrhu pro další období. Odboráři přivítali mou nabídku na společné setkání po zpracování střednědobé strategie personální politiky jihočeských nemocnic," uzavřela výčet předsedkyně představenstva holdingu Zuzana Roithová.
Čtvrteční krajské zastupitelstvo bude seznámeno s těmito změnami a budou mu předloženy změny v orgánech jihočeských nemocnic.

Diskuse k článku - 8 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  A co na to paní hejtmanka? Byly tedy odměny adekvátní výkonu? Dle všeho asi ne. Zimola odkláněl spolu se Stránskou peníze z nemocnic na úkor pacientů a personálu. Pak se chaloupky za 5 mega dali postavit za pár šupů.

  Vloženo 22.6.2017 15:57:40

 • Miroslav 

  Reagovat

   

  Ponechání Ing. Michala Čarvaše v představenstvu holdingu Jihočeské nemocnice je důkazem pokračujícího nesystémového řešení v koncepci zdravotnictví Jihočeského kraje. Z principu odpovědnosti nelze připustit, aby stejná osoba jako člen představenstva holdingu řídil / kontroloval tutéž osobu jako předsedu představenstva řízené nemocnice. Zákonitě se to musí projevit především na kvalitě péče o pacienty takovéto nemocnice.

  Vloženo 22.6.2017 10:58:40

 • Mirek 

  Reagovat

   

  Ještě mi tu chybí kolik konkretně budou ted brat.

  Vloženo 22.6.2017 10:56:23

 • zatím relativně zdravá 

  Reagovat

   

  Je to hodně smutné, když si vzpomenu na nemocné děti, pro které nejsou peníze na léčbu a na tyto mlaskající nenažrance .....

  Vloženo 22.6.2017 07:42:35

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  velké škrty ve výši 24 milionů potvrzují, že byl systém pumpován a docházelo k vyvádění peněz ze zdravotnictví
  odpovědné osoby jsou známi, některé končí v politice i přes velké výkřiky, že se jim nechce, jiné nastupují ještě k zářivější kariéře
  společné však mají to, že z toho sami profitují a mají osobní prospěch

  Vloženo 22.6.2017 07:14:55

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace