Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Sociální sítě

  Úterý 12.11 9:00 - Milevsko, KD

  Přednáška.

 • Zdravotní pojišťovna MV ČR

  Úterý 12.11 13:00 až 16:00 - Milevsko, KD

  Mobilní pracoviště.

Zobrazit všechny události
 

Co dělat pro zdraví našich psů

Pro našeho psa i pěněženku je lepší zdravotním komplikacím předcházet, než řešit následky špatné péče či přehlížených příznaků nemoci. Zde je několik základních pravidel, které by měl každý pejskař dodržovat:

 

- Nenechávejte psa v teplých dnech zavřeného v autě, nestříhejte ho příliš nakrátko (až na kůži) a rozhodně ho nevenčete v době, kdy je venku největší horko. Maximálně s ním vyjděte na nezbytně nutnou dobu, aby vykonal potřebu. Pes se může v horkých dnech přehřát, což by mohlo skončit i smrtí. Pes jako všechna zvířata by měl mít neustále k dispozici pitnou vodu.

- Ochraňte své psy a kočky proti vnějším parazitům (klíšťata, blechy, všenky). Na trhu je k dispozici spousta vhodných přípravků. Osobně preferuji spot – on (tzv. kapku za krk). Je však nutno obměňovat, aby se parazité nestali proti jedné značce odolní. Toto jaro jsem rovněž vyzkoušela přírodní recept proti klíšťatům, který se v rodině mé kamarádky dědí již po generace, a zdá se, že funguje. Smíchejte cca půl litru vody, levanduli, 40 ks aromatického hřebíčku a malou lahvičku francovky Alpa. Vše vařte asi minutu. Poté přidejte lžíci dětského olejíčku a nechte alespoň 24 hodin louhovat. Tento odvar dejte do rozprašovače a postříkejte tím psovi čo kočce srst. Nezapomeňte hlavně na srst na nohou a břichu. Stříkejte pouze na srst, ne na kůži (obsažený alkohol by mohl podráždit).

- Pravidelně kontrolujte svému čtyřnohému příteli chrup. I pro psa může být velice bolestivé ulomení kousku zubu. V případě jakýchkoli dentálních problémů navštivte specializovaného veterináře. Jako prevence zubního kamene jsou vhodné různé dentální kosti, ale největší význam má čištění zubů kartáčkem. Můžete čistit bez pasty nebo použít speciální gel pro psy a kočky Orozyme, případně trošku dětské pasty bez fluoru. Pokud pejska od štěněte zvykáte na čištění zubů, máte vyhráno.

- Nepodceňujte péči o tlapky a drápy. Drápy mohou ošklivě přerůst či dokonce zarůst do bříška tlapky a způsobovat bolest při chůzi. Pejskovi drápky ostříhají v každém psím salonu nebo na veterině. Polštářky na tlapkách je třeba ošetřovat především v zimních měsících, kdy jsou na silnicích a chodníkách posypy - tlapky je třeba po procházce omýt vodou a namazat vhodným mastným krémem. V lété naopak pozor na rozpálené chodníky – snažte se jim se psem vyhnout. Venčete, pokud možno, když už není takové horko a nebo na trávě.

- Kontrolujte pravidelně uši. Někteří psi trpí na zárůstání zvukovodu drobnými chloupky, které je třeba čas od času vytrhat (raději navštivte odborníka v psím salonu) a uši vyčistit. Občasné čištění uší je vhodné u všech plemen psů. Na čištění se používají speciální přípravky, např. ušní roztok Otifree.

- Nedávejte psovi kosti (nikdy drůbeží, králičí či dokonce rybí!). Přijatelné jsou pouze velké hovězí či vepřové kosti, které se neštěpí a pes je může okusovat, nikoli však požřít celé či jejich odštěpky. Vhodné jsou rovněž speciální kosti, které se prodávají v obchodech pro zvířata. Někdo možná namítne, že dává svému psovi kosti z kuřete a zatím se nic nestalo, ale zde platí zákon schválnosti - desetkrát se nemusí stát nic a pojedenácté kost proděraví zvířeti střevo nebo způsobí vážné zažívací potíže. Rozhodně bych tedy neriskovala. Jiná kapitola jsou drcené syrové kosti při tzv. barfování.

- Snažte se udržet po krmení psa v klidu, aby mohl potravu bez problémů strávit. Nejlépe 2 hodiny. Především u velkých plemen je riziko torze žaludku. Rozhodně není rozumné psa nakrmit a krátce nato s ním jít např. sportovat. Nejvhodnější je krmit večer, kdy už zvíře nevyvíjí velké aktivity anebo brzy ráno, pokud potom pes tráví dopoledne spánkem.

- Nekrmte psa „lidskými jídly", jejich zbytky či jinou nevhodnou stravou (sladkostmi, čokoládou, kořeněnými pokrmy atd.).

- Vyvarujte se častého či dokonce pravidelného kombinování vařené stravy a granulí. Rozhodněte se pro jeden druh stravy, na který si psí zažívání navykne. Můžete pejskovi jídelníček něčím zpestřit (např. kousek jablka, tvaroh, tvrdný sýr, přidat trochu masa, vajíčko), ale mělo by to být jen v malém množství jako chuťovka.

- Pokud krmíte psa (kočku) komerční stravou, obstarejte mu co nejkvalitnějšími granule a neměňte je, pokud to není nutné. Krmení granulemi ze supermarketů, které stojí 10 kg cca 200 Kč je absolutně nevhodné. Tyto granule nedají vašemu zvířátku po výživové stránce vůbec nic. Podívejte se ve složení na mizivý obsah masa. Pro výběr správných granulí se můžete rozhodnout po přečtení různých hodnocení a diskusí na internetu a nebo se můžete obrátit na lidi, kteří pracují se psy. Osobně jsem spokojená např. s českou značkou Brit, kde si můžete na internetu vybrat ze široké nabídky granulí.

- Krmíte-li vařenou stravou nebo barfujete (krmení syrovým masem a drcenými kostmi plus přílohy), nezapomeňte na přísun potřebných vitamínů a minerálů, a to obzvláště ve štěněcím věku, kdy rychle rostoucí pejsek potřebuje ve stravě vyvážený poměr vápníku a fosforu pro zdravý vývoj kostry. Mnoho chovatelů z tohoto důvodu krmí štěňata nejdříve raději kvalitními granulemi, kde je poměr minerálů a vitamínů vyvážený, a k barfování přistoupí až v době, kdy je ukončen růst a vývoj pejska (např. u velkých plemen v 1,5 roce). Rovněž je vhodné přidávat kloubní výživu, ve které hraje velkou roli kyselina hyaluronová (doporučuji např. Aptus Apto – Flex).

 

 

Diskuse k článku - 4 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • I 

  Reagovat

   

  Brit je jeden z největších hnusů. Kosti jsou velmi vhodné, klidně drůbeží, ale syrové. Pokud pes nemá s ušima problém, nikdy nevytrháváme ani nečistíme. A přesně naopak, od štěňat je vhodné barfovat + přílohy+ zelenina. Po ukončení vývoje kvalitní granule, když není zbytí, jinak barfovat. A hlavně - granule Brit je komerčně prosazovaný hnus.

  Vloženo 22.6.2019 22:10:35

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Neprodáváš calibru? byznys je byznys

   Vloženo 23.6.2019 09:47:58

   • I 

    Reagovat

     

    Calibra taky nic moc. Já granule nekrmím.Btw, my se známe?

    Vloženo 23.6.2019 11:16:04

 • pejskař 

  Reagovat

   

  Pozor na komerční krmiva. ČÍm více reklamy, TÍM VĚTŠÍ ŠMEJD.

  Vloženo 22.6.2019 12:24:48

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace