Co na vsi zvládnou hasiči, nad tím mají města těžkou hlavu. I v Táboře


Větší problém než se starým železem je ale se starým nábytkem, televizory, počítači a různým harampádím, které lidé k popelnicím a kontejnerům vyhazují, ačkoliv mají ve městech k dispozici sběrné dvory. Občané města tam mohou nepotřebné předměty odevzdávat bezplatně. V Táboře jsou sběrné dvory čtyři – v Chýnovské ulici a na sídlišti Nad Lužnicí otevřené ve všední dny od 15 do 18 hodin a v sobotu od 8 do 12 hodin, v Bydlinského ulici na Maredově vrchu ve všední dny od 10 do 12 a odpoledne od 13 do 18 hodin a v sobotu od 8 do 12 a ve sběrném dvoře v Klokotech platí stejná otevírací doba a navíc byla zkušebně zavedena i neděle od 8 do 12 hodin. Zkušební provoz potrvá do konce října.
„Chápeme, že každý nemá auto nebo přívěsný vozík, aby velké věci do sběrného dvora odvezl, proto je tu nabídka odvozu nepotřebných věcí za určitou cenu. Nebo si je musí dát člověk do sklepa,“ zareagovala místostarostka Kateřina Bláhová na vystoupení občana Tábora v diskusi. Z její poslední poznámky by asi neměl radost Bytes ani jiní majitelé domů, ti pro změnu řeší sklepní prostory zatarasené podobným nepořádkem.
Táborské Technické služby nabízí odvoz dodávkou za cenu 16 korun za kilometr a 86 korun za čtvrhodinu nakládky a vykládky. Odvoz starého nábytku tak přijde zhruba na dvě stovky. Je to pravděpodobně výhodnější než si půjčovat vozík v půjčovně nebo ničit vlastní auto. Ovšem stále dražší, než pod rouškou tmy vytáhnout starý gauč k popelnicím a čekat, až městské správě dojde trpělivost a nepořádek odstraní.
Příběh má ale i tečku. Díky kamerovému systému už se městské policii v minulosti podařilo původce takové partyzánské akce vypátrat a všímaví bývají i lidé v okolí. Někteří nelení zapsat si SPZ auta, které jim před domem způsobuje nepořádek, nebo dokonce záškodníci vyfotit. Pokuta v takovém případě nejspíš přiměje zamyslet se nad tím, jestli nebylo rozumnější odvoz do sběrného dvora v Technických službách objednat.
Města tedy postrádají akční dobrovolné hasiče, kteří si berou pořádek za svou věc, ale hledají zas jiné způsoby, jak mít prostředí pěkné – investují do provozu sběrných dvorů, budují podzemní kontejnery na odpad a když už musí stát kontejnery na ulici, dokonce si je někde barevně ztvárňují, tak jako se třeba přičinili žáci a studenti soběslavských škol a nám fotografii zaslala naše spolupracovnice Eva Výborná. Malované popelnice ale „potkáte“ i na táborském Starém městě.
Diskuse k článku