Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Co pálí obyvatele Prachatic? Včera se debatovalo na Fóru Zdravého města

PRACHATICE - Včerejší podvečer v Národním domě v Prachaticích patřil jedenáctému ročníku diskusního Fóra Zdravého města. Sešlo se kolem osmdesáti lidí, kteří přišli o životě ve městě debatovat. Organizátoři jim nabídli osm témat u osmi stolů, každý si mohl vybrat, u kterého stolu se chce zapojit a pojmenovat problémy, které občany pálí.

 

Sympatické ale bylo, že na zdi společenského sálu visela témata z minulých let označená čtyřmi druhy barevných samolepek - zelená byla symbolem pro "dospěli jsme do cíle", oražová pro "řešíme", žlutá pro "hledá se cesta" a červená pro sebekritické - "tohle se nám nedaří." Na úvod setkání také starosta a jeho další spolupracovníci z filmového plátna zbilancovali všech sedm priorit, které vzešly z loňského hlasování v sále a současně z pozdější ověřovací ankety na webu města. 

Evergreenem mezi požadavky obyvatel je už řadu let znovuzprovoznění letního kina. Starosta Martin Malý sdělil, že jeho rekonstrukce rozpočtovaná na víc než 52 milionů je připravena, město vyčkávalo, jestli se neobjeví využitelná dotace, ale to se neděje. Starosta přislíbil, že teď už se čekat nebude a akce by se měla objevit v rozpočtu na rok 2021. Na toto téma už se vedla debata i v zastupitelstvu a padaly návrhy, aby zatím probíhalo aspoň provizorní promítání na vytipovaném místě. 

Druhou loňskou prioritou bylo hledání prostor pro druhý stupeň místní Montessori základní školy, financování asistentů pro tuto školu a jejího vybavení. Zde odpovídal místostarosta Jan Klimeš, který sdělil, že škole byla nabídnuta budova Sovy, o úhradu asistentů je třeba žádat státní školské instituce a na vybavení ZŠ Národní, kde Montessori třídy fungují, dává město letos 200 tisíc korun. Problém tak dořešen zatím není a jak později naznačil v rozhovoru pro JčTEĎ starosta Martin Malý, řešení není vůbec snadné. "Nabídli jsme Montessori škole budovu Sova, ale říkají, že se tam nevejdou. Teď mají mateřskou školu, první stupeň a šestou a sedmou třídu, do budoucna tedy potřebují ještě prostory pro osmou a devátou třídu. My jsme dva prostory v ZŠ Národní našli, ale jsou poněkud stranou, je to třeba byt školníka a z Montessori školy nám říkají, že z podstaty jejich filozofie vyplývá, že fungují jako společná komunita od školky až po velké děti, že potřebují být pohromadě. To by znamenalo, že by do těch vzdálenějších prostor měly jít třídy ZŠ Národní a to tam budí určité emoce," řekl starosta. Kdo ale zažil třenice a hádanice, které vznikly před lety v Písku, když do ZŠ Šobrovy byla nastěhována alternativní škola Svobodná, ten si to umí představit. 

Třetím loňským podnětem bylo zřízení pravidelných městských trhů na hlavním náměstí. Starosta Malý ve svém vyjádření k věci uvedl, že tržní místo mají Prachatice na Zvolenské, tam trhy probíhají a podle průzkumu města není pro další trhy poptávka ani obchodníků, ani zákazníků. Podle starosty farmáři vozí své zboží do vzniklých bioobchůdků a netouží už po tom, aby postávali na náměstí. Město tedy na tomto podnětu nepracuje. To se ale nelíbí skupině mladých lidí, kteří vyhledávají farmářské trhy, jež párkrát do roka pořádá nezisková organizace Impakt na Skalce. Označení červeným kolečkem - tedy že je toto téma passé, se nelíbilo zastupitelce Barboře Koritenské, která přišla na čtvrteční fórum s Kateřinou Wagnerovou. Na názoru se shodly. "Pořadatelé na Skalce to financují ze svého. To není dlouhodobě udržitelné. Přitom tam chodí hodně lidí. Zaštítit a financovat by to mělo město. Paní starostka z Chluman, kde se jim to podařilo rozjet velmi dobře, nabídla městu pomoc a rady, ale není o ně zájem. Ze zkušenosti z Chluman vyplývá, že je potřeba do rozvoje trhů napřed několik let investovat, nevybírat nic od prodejců za místo nebo jim i přispět na benzín, aby nebyli ve ztrátě, i kdyby nic neprodali. Je důležité, aby vytvářeli bohatou nabídku a to si postupně našlo zákazníky. Město by i mohlo nechat vyrobit jednotné stánky, aby byl trh hezký," řekla Barbora Koritenská a Kateřina Wagnerová dodala: "Na tom přece není třeba vydělávat, městské trhy jsou tu pro příjemnější život ve městě, vytváření občanské sounáležitosti, to se nedá měřit penězi. Však ono by to časem šlo." Na otázku, co budou zájemci o tyto aktivity dělat, jestliže u současné radnice narazili, zaznělo: "Však budou za dva roky zase volby."

Čtvrtým loňským podnětem byla bezpečnost dětí v okolí autobusového nádraží a vůbec ve městě. Tady odpovídal velitel městské policie Ivo Novotný. Řekl, že loňský podnět vznikl z aktuální situace, kdy se ve městě množily bitky různých partiček mládeže. Strážníci se na to zaměřili a tento problém už tu letos není. Je vyřešeno. 

Pátým přáním obyvatel bylo nové sídlo pro knihovnu. Odpovídal starosta Malý. "Tohle téma už tu žije dvacet let. My jsme přišli s nápadem zrekonstruovat pro knihovnu Národní dům, ale v zastupitelstvu na tom nebyla shoda. Ty názory se ale teď v poslední době mění, takže znovu předložíme návrh, aby se začalo projektovat. Celá knihovna se do Národního domu ale nevejde, část bude muset zůstat v Husově ulici." 

Jako šestou prioritu loni lidé vybrali vznik stacionáře pro klienty s demencí. Na to odpovídala Hana Rabenhauptová z radnice a informovala o krocích, kterými město na tomto úkolu pracuje. Věc je v řešení. 

Sedmou loňskou prioritou byla úprava Malého náměstí. Starosta Malý řekl, že je nutná rozsáhlá výměna kanalizace. Celá akce je rozpočtována na 174,8 milionu korun. "Ta stavba se dotkne i části Pivovarské ulice až po Malé náměstí, chceme to spojit i s revitalizací této části města, takže projektujeme a předpokládáme, že na realizaci dojde po roce 2022," uvedl. 

Z námětů dřívějších let lze zmínit třeba vznik Komunitního centra Zlatá stezka, které je před dokončením, změna systému třídění odpadu ve čtvrtích s rodinnými domy, kde domy mají své vlastní nádoby na třídění a směsný odpad se podařilo omezit, vylepšení koupaliště Hulák, což už se také povedlo, nebo podpora lesní školky. Tu otevřel privátní subjekt. Nepovedlo se vysadit lipovou alej ke 100. výročí republiky, protože na všech vytipovaných místech se narazilo na sítě, nepodařilo se získat další zubní lékaře - a to ani nabídkou nebytových prostor, nepovedlo se rozšířit po městě pítka, naopak některá kvůli vandalismu zanikla. 

V sále se objevila i velká část zastupitelů a se zájmem naslouchali debatám u stolů. Zatímco starosta Martin Malý v úvodu setkání řekl, že jde o svátek demokracie, ale během roku každý občan může přijít za vedením města na radnici, opoziční zastupitel Jakub Nepustil řekl, že každá debata je dobrá, ale jedno setkání ročně nemůže vyřešit komunikaci s veřejností. "Zvláštní je, že vzorová města, kde to funguje - jako je Líbeznice, Litomyšl nebo Dolní Břežany, žádná Fóra Zdravého města nemají, ty věci tam probíhají kontinuálně. Potěšilo mě ale, že témata, se kterými vystupujeme jako opozice v zastupitelstvu, tady mezi lidmi zjevně rezonují."

Speciální stůl patřil na Fóru Zdravého města názorům mladých. Sešli se tam spíš děti školou povinné a přály si víc zeleně, vyčistit nádrž na koupání ve Starých Prachaticích, letní kino, rekonstrukci Štěpánčina parku, upozorňovali na nebezpečné přecházení do areálu Lesních her, kde by děti chtěly nadchod. Jedním z námětů také bylo - nestavět další obchodní centra. Proč? "Protože je jich tu už dost a jen se zabetonovávají další plochy," odpověděla děvčata u stolu. 

Poté, co všechny stoly nasbíraly náměty, lidé dávali k jednotlivým problémům čárky. Mluvčí stolů pak představili dva problémy, které získaly nejvíc čárek. Ty byly napsány na cedule a všichni v sále se pak seřadili do fronty a každý dostal dva umělohmotné lístečky, kterými mohl hlasovat mezi 16 finálními náměty. Z nich se vybrala desítka s největší podporou. 

A jak TOP desítka dopadla? 

1. Podpora letního kina, 2. Spolkový dům k setkávání, 3. Zachování všech oddělení v prachatické nemocnici, 4. Nové prostory pro Montessori školu, 5. Důsledná kontrola majitelů psů, 6. Strategie sportovišť - outdoorové aktivity a atletický koridor, 7. - 9. Více cyklostezek; Zvýhodnění obyvatel, kteří třídí odpad; Zřízení sociálního bydlení, 10. - 11. Vyřešit knihovnu a zajistit více dopravního spojení k nemocnici. 

Vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu Marie Peřinková na závěr uvedla, že od pondělka se bude o těchto deseti prioritách hlasovat na webu města a ověřenými prioritami se stanou ty, které získaly jak podporu v sále, tak ji získají ve webové anketě. 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace