Co s ucpaným Pískem, jak na černé ubytovny a kam se pohne bazén? Místostarosta Písku odpovídá - Jižní Čechy Teď!
17. 5. 2019 8:57

Co s ucpaným Pískem, jak na černé ubytovny a kam se pohne bazén? Místostarosta Písku odpovídá

PÍSEK – V minulém volebním období sledoval dění v Písku z lavice opoziční zastupitele, teď sedí v nejužším vedení města. Řeč je o píseckém místostarostovi za KDU-ČSL Petru Hladíkovi, který v následujícím rozhovoru komentuje některé otázky týkajících se jemu svěřených gescí. Jaký má názor na složitou dopravní situaci a rozkopané ulice města, kdy se podaří Písku dotáhnout do konce projekty na nová sociální zařízení, jak bojovat s ubytovnami a co říká na kauzu bazénu?

Co s ucpaným Pískem, jak na černé ubytovny a kam se pohne bazén? Místostarosta Písku odpovídá - Jižní Čechy Teď!

 

Už jste poznal rozdíly v práci v opozici a ve vedení města? 

V opozici si můžete spoustu věcí myslet, na některých věcech se s vládnoucí koalicí shodnete, na některých ne. Mnohdy je to o tom, jestli vás někdo chce poslouchat, nebo nechce. Z opozice můžete připomínkovat, v koalici realizovat, pokud přesvědčíte kolegy. Uvedu příklad: Kdybych byl v opozici a viděl bych, že se štosují kolny v Kollárově ulici, můžu psát příslušnému místostarostovi. Ze své současné pozice, když začaly práce teplárny a byl zavřen sjezd na Budějovice v Burketově ulici, jsem tam každý den ráno jel a díval jsem se, jak jsou nastaveny semafory. No a pak jsme s vedoucím odboru dopravy panem Kovaříkem odmluvili na oslovení firmy, která semafory naprogramuje takový režim, aby mohl na Kollárce proudit plynulejší provoz.

Když tedy máte dopravu v gesci, jak hodnotíte nešťastný souběh několika investičních akcí, které teď komplikují v Písku dopravu?

Je to nešťastné, ale já bych to neviděl tak tragicky. Do provozu se dostávám dnes a denně a je to nepříjemné. Sjezd z Burketovy ulice je věc Ředitelství silnic a dálnic. Pokud má stát peníze, tak realizaci akce neovlivníme. To, že jsme si před pár lety odsouhlasili tepelnou koncepci a snižování ztrát teplárny, je další věc. Teplárna musí opravit potrubí, které praská. Během dvou let bude kompletně celé centru vyřešené a v tu chvíli se dopravní situace vrátí k normálu. Momentální nespokojenost nějaká je, ale já bych doporučoval všem, aby se dojeli podívat do Plzně, Prahy nebo Brna, kde je situace mnohonásobně horší. U nás se to týká půl hodiny ráno a zhruba hodiny, nebo hodiny a půl, v odpolední špičce, když končí směna v průmyslové zóně. Pokud by se ten, kdo může, pohyboval pěšky nebo hromadnou dopravou, bylo by to o poznání lepší.

Co považujete ve funkci místostarosty za svůj největší úkol?

Byť mám srdcem daleko blíže k sociální oblasti, kde řešíme například bydlení pro seniory v Sovově ulici, přesto si myslím, že větší úkol je řešení dopravy ve městě. Eskaluje problém s auty. Velitel městské policie pan Rapant mi říkal, že v celém oblasti obce s rozšířenou působností Písek je zhruba 50 tisíc obyvatel a je tu registrovaných zhruba 80 tisíc automobilů. Nevím, kdy se to zastaví, ale je to trend, který souvisí s cenou a dostupností dopravních prostředků. Město nemůže úplně převzít zodpovědnost za to, že developer postaví dům a udělá u něj málo parkovacích míst. Chceme udělat nějaká opatření, aby byli developeři nuceni parkovací místa vytvářet.

Jak daleko je příprava seniorského domu v Sovově ulici?

Projektuje se, je hotová studie a snažíme se vyčíslit potenciální náklady. Snažíme se jednat s ministerstvem práce a sociální věcí o případné podpoře. Na letošek to ještě nevypadá, ale v příštím roce bychom si snad mohli požádat o dotaci.

Na posledním jednání zastupitelstva se mluvilo také o bývalé léčebně U Honzíčka, kde by také mohlo vzniknout nějaké sociální zařízení… Tady jsou plány ještě na začátku?

Jsme ve fázi úvah. Kdybychom požádali o datace na dva projekty, s velkou pravděpodobností bychom stejně byli úspěšní jen s jedním. Možnost žádosti o dotaci by tam byla, máme možnost si sáhnout na 50 až 60 procent dotace, což není úplně málo. Z mého pohledu, než prodat tuto budovu na tomto místě nějakému podnikateli, který by z toho postavil ubytovnu, tak je možná vhodnější s výhledem do budoucna vybudovat zařízení například pro lidi s demencí, roztroušenou sklerózou a podobně. Jsou to cílové skupiny, které by ministerstvo bylo schopno podpořit.

Má město šanci stav ubytoven ovlivnit?

Můžeme jednat s provozovateli, ale je to jejich byznys. Pokud jsou to prostory k tomu schválené, pak nemůžeme dělat nic. Tlačit na ně můžeme maximálně z hlediska pořádku, aby se neděly nějaké potyčky. Jinak na to vliv nemáme. Složitější je to i u ubytoven takzvaně na černo, je těžké prokázat, že se jedná o ubytovnu, pokud ubytovaní lidé mají klasickou nájemní smlouvu. Když majitel domu pronajímá své prostory jako ubytovnu a odvádí finančnímu úřadu prostředky tak, jak má, žádná páka na něj není. Uvědomuji si, že je to velké mínus. Mám informaci, že se děje například to, že v panelovém domě pronajímá majitel byt agenturním zaměstnancům, kteří se tam střídají tak, tak jak chodí do směn. Je tam hodně přelidněno. Ale pokud mají nájemní smlouvu, je těžké je perzekuovat. Je to o svobodě, kterou si mnozí představují jinak. Obyvatelé domů se pak podivují, že takto byt pronajímá někdo, kdo tam vyrostl a je jejich letitý soused. A ono ani nejde o to, že by se museli zaměstnanci chovat špatně. Jen když se střídají po směně, začnou si v noci dělat něco k jídlu a pohybovat se po bytě, je to problém.

Jsou zaměstnavatelé přístupní k jednání?

Já se domnívám, že ti jsou pod tak velkým tlakem, že tohle příliš neřeší, protože mají nedostatek zaměstnanců. Týká se to zejména firem z větších společností z průmyslové zóny.

Když se zaměříme na fungování písecké koalice, ztěžuje vám nějak práci fakt, že nemáte deklarovanou většinu podepsanou v koaliční smlouvě?

Spíš nás to nutí hledat širší podporu a přinášet smysluplné projekty a řešení. Pokud si všímáte, tak se nestává, že by nám procházely body jen těsně 14 hlasy. Je to hodně o komunikaci, ne o silových řešeních. V menšinové koalici to ani nejde. Snažíme se hodně komunikovat a vydiskutovat věci, které nejsou jednoznačně vnímané. Je to mnohdy na delší lokte, což bývá nepříjemné. Jistě by šly některé věci rychleji, kdybychom měli deklarovanou většinu. U mnohých věcí to brzdí proces rozhodování, ale nemůžu si zatím stěžovat na to, že by někdo hodil do projednávaného bodu vidle. Za mě osobně koalice funguje. S paní starostkou a místostarosty se scházíme pravidelně a diskutujeme, protože se na mnoha věcech musíme shodnout.

Jak hodnotíte změnu rozhodnutí kolem nového bazénu, které nově nemá stát pod lesnickou školou, ale v kasárnách společně se sportovní halou?

Je to těžké téma. V rámci koalice víme o tom, že se na to tom neshodneme. Já jsem byl od začátku pro to, aby se opravil starý bazén, což by ale bylo možné jen při novém referendu. To by bylo jediné řešení, jak bez dalšího napětí rekonstruovat starý bazén. Už zhruba před dvěma lety jsem řekl, že pokud by se mělo někam investovat, měla by to být lokalita Žižkových kasáren. Mrzuté a nepříjemné jsou vynaložené finanční prostředky na projekt pod lesnickou školou, ale je dlužno podotknout, že to není první ani poslední projekt, který se pravděpodobně nezrealizuje. Mrzí mě to i vůči občanům města, kteří se bazénu nějakou dobu ještě nedočkají. Ale začala fungovat pracovní skupina a hledáme řešení, jak to posunout dál, aby vznikla důstojná stavba za mnoho peněz. A já si nemyslím, že by byla levnější, než bazén pod lesnickou školou. Od začátku říkám, že tato lokalita mi pro bazén nepřijde vhodná. Byl jsem od začátku pro opravu starého bazénu, ale chci ctít výsledek referenda, kde lidé projevili vůli. Bazén se sportovní halou v kasárnách se výsledku referenda nevymyká. Že to bude nějakou dobu trvat a stát spoustu peněz, to víme. Pokud už v minulém volebním období byla informace, že do kasáren je potřeba dát hodně financí, tak si myslím, že je lepší je tam dát, než je vynaložit pod lesnickou školu.

Nejvíc se kolem bazénu řešila cena. Bude za pár let jednoduché zvednout ruku pro stavbu o mnoho dražší, když součástí bude i hala? Nebude to další psychologická brzda?

Nevím. Když to spočítám laicky, tak teď byla projektová cena na bazén pod lesnickou školou 350 milionů a zhruba 150 milionů by mohla být hodnota sportovní haly. Když to dáme dohromady, je to půl miliardy. Domnívám se, že za tuto cenu by se společná stavba postavit dala, ale nejsem ani stavební inženýr a ani projektant, takže to neumím spočítat. Navíc ceny stavebních prací jdou zatím ještě spíš nahoru, než že by klesaly. Můžeme se dostat do nějaké recese, kdy se bude soutěžit za méně peněz, ale stejně by nás tyto investice čekaly. Nemyslím si, že bychom nový bazén postavili levněji. Jsem přesvědčen, že pokud bychom opravovali starý bazén v nějakém rozsahu, že by to stálo méně peněz.

 

 

Petr Eliáš
Petr Eliáš

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.