Co se anonymně zjistilo v protidrogovém vlaku o drogách a dětech i na Strakonicku? - Jižní Čechy Teď!
Co se anonymně zjistilo v protidrogovém vlaku o drogách a dětech i na Strakonicku? - Jižní Čechy Teď!
Co se anonymně zjistilo v protidrogovém vlaku o drogách a dětech i na Strakonicku? - Jižní Čechy Teď!
28. 2. 2019 8:37

Co se anonymně zjistilo v protidrogovém vlaku o drogách a dětech i na Strakonicku?

Zobrazit galerii (2)
Co se anonymně zjistilo v protidrogovém vlaku o drogách a dětech i na Strakonicku?
STRAKONICE a KATOVICE - Je to tvůj život, kámo… Stručná věta, která v některých případech znamená strašně moc. Může se zejména teenagerům pěkně zavrtat do mozku a pomoci jim urovnat si myšlenky, jakým směrem se dát. Přijmout první cigaretu od kamarádů? Sklenku alkoholu? Zkusit marihuanu? Píchnout si pervitin? Nebo ne? K závislosti je cesta snadná, těžko se z ní ale vrací.

 

Vloni v říjnu zavítal do Strakonic na pozvání městské policie protidrogový vlak – Revolution Train – s projektem zaměřeným na varování před návykovými látkami. Primárně je určen dětem od dvanácti let, které jsou nejrizikovější skupinou. Vlak má šest vagonů, šest zastavení, při kterých průvodce popisuje realitu. Celou dvouhodinovou exkurzí provází zfilmovaný příběh mladých lidí, kteří se přes obyčejnou cigaretu dostanou k tvrdým drogám.

Tento příběh byl natočený podle skutečného příběhu mladíka Marcela, kamaráda autora projektu Pavla Tumy. Projekt se mimochodem rodil velmi těžce. Narážel na ignoranci z vyšších míst, čelil kritice, že film je pro takto mladou generaci až moc drsný a naturalistický. Pavel Tuma i jeho průvodci ve vlaku však oponují, že realita je mnohem horší.

Příběh je lehce pochopitelný. Parta nezletilých dívek jde do baru s již dospělými kamarády. Kouří, dají si vodku s džusem, neodmítnou taneční drogu extáze, sednou do auta, kde se volantu chopí opilý kamarád. Jedna z dívek je zásadová, varuje kamarádky, ale ty ji v opojení neposlouchají. Asi každý tuší, jak to dopadne…

Frajer za volantem zabije protijedoucího motorkáře a jde do vězení. Jedna slečna přijde o oko, což ji poznamená na celý život. Ústřední dvojice spadne do drog. Petra a Marcel. Petru zachrání nehodou postižená kamarádka, když ji zfetovanou včas najde a dopraví do nemocnice. To už má Petra za sebou krádeže i prostituci, protože s přítelem potřebují peníze na drogy, do toho zjistí, že je těhotná. Dostane šanci na nový život a využije ji. Ve filmu je její syn zdravý, ve skutečnosti je na vozíku a má žloutenku. Marcel se stal otrokem drog. Nedokáže ovládat své absťáky. Píchne si zlatou dávku…

Projekt Revolution Train je unikátní. Zatímco v Čechách zpočátku trpěl nezájmem a shazováním, v Německu rychle pochopili, jak dokonale je propracovaný. Exkurzí ve vlaku to totiž nekončí. Navazují na ní besedy ve třídách, které se zúčastnily. Policejní mluvčí, policisté či strážníci byli týmem Revolution Train k tomuto proškoleni. Účastníci exkurze navíc anonymně vyplňují dotazníky. Z nich tým připravuje podrobnou zprávu pro daná města. Opravdu podrobnou. Do Strakonic ji 12. února osobně přivezl Pavel Tuma. „V tuto chvíli máme v souvislosti s chováním teenagerů a v souvislosti s návykovými látkami nejvíce sebraných dat, která předáváme i ministerstvu zdravotnictví,“ uvedl Pavel Tuma. Mnohdy jsou data překvapující.

Ve Strakonicích protidrogový vlak navštívilo během dvou dnů 914 zájemců. Přijely školy napříč okresem, dorazila i veřejnost, vesměs rodiče s dětmi. Celkem 625 respondentů ve věku 13 až 15 let odpovědělo na zadané otázky. Například, jak tráví volný čas. Třiašedesát dětí uvedlo, že se nudí skoro každý den. „Proč?,“ ptá se Pavel Tuma, „rodiče se jim nevěnují, nikam je nevezmou, ve městě je nedostatek zájmových kroužků?“

Pětaosmdesát procent dětí odpovědělo, že na internetu brouzdají každý den a hledají zábavu, 25 procent ho využívá k hledání informací k výuce. „Toto číslo se každý rok zvyšuje. Ve Strakonicích mě překvapilo, že 72 procent odpovídajících se aktivně věnuje sportu či kroužku. Tak vysoké číslo některá města nemají,“ podotkl Pavel Tuma a pokračoval: „Kolem devátého roku vyzkouší dítě první cigaretu, kolem dvanácti let má zkušenost s marihuanou, přiznaly také, že v osmi letech si poprvé lízly alkoholu. Pokud si na tyto návykové látky dítě navykne do 15 let, hrozí, že bude kouřit a že bude pít alkohol. Tato věková skupina je opravdu hodně riziková.“

Upozornil také na e-cigarety, které považuje za časovanou bombu. Dokonce i youtubeři, které tato generace doslova hltá, jsou schopni vypustit do éteru, že elektronická cigareta neškodí. „Je to stále ještě novinka, nikdo neví, co udělá s naším tělem třeba za třicet let,“ poznamenal Pavel Tuma. Z ankety dále vyplynulo, že 86 procent dětí z druhého stupně základních škol, a to se stále bavíme o výsledcích průzkumu ve Strakonicích, má zkušenost jak s kouřením cigaret, tak s alkoholem. „Je vidět, že naše společnost je k tomuto velmi tolerantní. Když tyto výsledky z Čech ukážeme v Německu, tam jim většinou spadne čelist a nechtějí tomu věřit,“ dodal Pavel Tuma. V rámci zemí Evropské unie je totiž jen 14 procent dětí této věkové kategorie, které kouří a pijí alkohol.

Děti také přiznaly, že ve většině případů dostaly svou první cigaretu od kamaráda (64 procent) nebo od rodičů (16,5 procent). Zkusily to ze zvědavosti či z frajeřiny, aby se před kamarádem neshodily. Opačně to je u alkoholu. Tady 74 procent dětí přiznalo, že ho dostaly v rodině a 20 procent uvedlo kamarády. A proč ho zkusily? Seřazeno podle počtu to byla opět zvědavost, rodina, zábava, kamarádi, frajeřina, nuda, aby se nakoply, samota, strach. Podobně je to s marihuanou. Celkem 159 respondentů z 625 popsalo dostupnost marihuany na Strakonicku za lehkou až velmi lehkou.

Čísla nejsou tak alarmující, jak možná vypadají. Část dotazníku se vyplňovala během exkurze vlakem, část až po jejím skončení. Skoro 80 procent dětí po zhlédnutí filmu následně odpovědělo, že by kamarádem nabídnutou cigaretu odmítlo, 71 procent, že ani za dva roky kouřit nebude. Téměř stoprocentní byly odpovědi na otázku, zda-li by si sedly do auta s opilým řidičem – v žádném případě.

Revolution Train připravuje další preventivní projekty a shání peníze na nový film. Ani po letech úspěšného cestování po České a Slovenské republice a Německu, jak Pavel Tuma uvedl, nemají klid. „Zejména neziskové organizace, které se zaměřují také na prevenci proti drogám, nás nemají rády. Roli v tom hrají úředníci napojení na dotace. Jsou v tom prostě lobby. V republice je aktuálně registrováno 48 tisíc feťáků. Jeden feťák ročně stojí milion korun,“ řekl Pavel Tuma.

Projekt Revolution Train následně pokračuje besedami ve školách, jejichž žáci vlakem prošli. Besedy vede policejní mluvčí Jaromíra Nováková a mluvčí a preventistka strakonické městské policie Anežka Kunclová. Propojovací linkou už není věta „je to tvůj život, kámo“, ale věta „to je zákon, kámo“. Žáci znovu zhlédnout film o Marcelovi a Petře, ovšem tentokrát dostávají informace z pohledu zákona. Provádí je virtuální policista, který zadává ve třídě utvořeným skupinám otázky. Je to perfektně zpracované a perfektně podané formou, kterou teenageři pochopí. Jedna taková beseda proběhla v pátek 15. února u deváťáků v Základní škole v Katovicích.

Přestože trvala tři hodiny, mládež dokázala udržet pozornost. Její dotazy v průběhu besedy svědčily o tom, že je dané téma na pokračování zajímá. Pravda, některé otázky v průběhu směrované na policejní mluvčí byly poněkud průhledné… Teenageři se prostě šalamounsky chtěli ujistit, jestli náhodou zákon neporušují, jestli je to či ono přestupek a v jakých případech jsou informováni rodiče.

Mluvčí vysvětlila například termíny legální, nelegální, mladistvý a nezletilý či přestupek a trestný čin, kdo je kdo u policie (vyšetřovatel, technik, operativec). Jednotlivé přestupky a trestné činy demonstrovala přímo po filmu. Třeba, že nabídnutí cigarety či alkoholu mladším 18ti let je prostě protiprávní. „Mladiství jsou v takovém případě v rolích poškozených. Když děláme kontroly barů a diskoték tady na Strakonicku, chodí s námi mimo jiných i sociální pracovnice a ty pak prohřešky hlásí přímo rodičům,“ uvedla pro příklad Jaromíra Nováková. Pro zajímavost dodala, že pozitivní test bude mít i ten, kdo například v autě sedí vedle člověka, který kouří marihuanu.

„Je to váš život, a ten je jen jeden. Dodržovat zákony se vyplatí a ti, co tvrdí opak, se sami často ocitnou na slepé koleji. Vy sami se musíte rozhodnout, co je pro vás dobré a co ne. My jsme vás chtěli jen inspirovat k odpovědnému rozhodnutí…“ praví na závěr virtuální policista provázející besedou. Jak mluvčí Nováková podotkla, v některých třídách trvá beseda i čtyři hodiny. Tento projekt je cílové skupině šitý na míru a svým pojetím skutečně varuje.

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.