Co se děje za zavřenými dveřmi Milevského muzea? Výstava hraček se prodlouží, finišuje příprava nové knihy o Milevsku - Jižní Čechy Teď!
26. 4. 2020 7:47

Co se děje za zavřenými dveřmi Milevského muzea? Výstava hraček se prodlouží, finišuje příprava nové knihy o Milevsku

MILEVSKO - Pouhý týden byla od vernisáže 7. března otevřena první letošní výstava v Milevském muzeu. Má atraktivní název i obsah - Hračky pro každý den, a tak není divu, že už během prvního týdne na výstavu zavítalo na 150 návštěvníků. Jenže vyhlášením nouzového stavu se dveře Milevského muzea uzavřely. Výstava hraček pro pamětníky byla v plánu do 10. května. Jaké s ní má tedy muzeum nyní plány?

Co se děje za zavřenými dveřmi Milevského muzea? Výstava hraček se prodlouží, finišuje příprava nové knihy o Milevsku - Jižní Čechy Teď!

 

„Předpokládáme, že tuto výstavu prodloužíme přes prázdniny až do září. Po výstavě hraček totiž měla následovat výstava ke 150. výročí milevského hasičského sboru. Výstava se vázala k velké oslavě v Bažantnici, chystané na 6. června. Tam se ale celá oslava má odložit na příští rok, tedy i výstava o historii hasičů. Tím by se uvolnil termín pro prodloužení výstavy hraček až do poloviny září, kdy má u nás následovat výstava o sto letech milevského fotbalu,“ zmiňuje ředitel Milevského muzea Vladimír Šindelář. To všechno samozřejmě platí za situace, že se uvolní nynější karanténa a skončí nouzový stav.

Generálka věžních hodin

A co dělají muzejníci v zavřeném muzeu? „Tak například se zgenerálkovaly první věžní hodiny z baziliky, které jsou součástí naší expozice. Pocházejí z roku 1699 a byly na pravé věži baziliky. V roce 1890 se tam osadily novější hodiny a ty nahradily později ještě další, jejichž odbíjení už pamatuji i já. Bydlel jsem za náměstím a když večer zavládl klid, byly hodiny z kláštera slyšet až tam. Odstraněny pak byly při přestavbě průčelí do původní románské podoby v první polovině 90. let,“ uvedl Vladimír Šindelář.

Finišuje také příprava nové knihy, která ponese název Milevsko fotografované tehdy a teď. Nabídne na 250 stranách kolem 220 fotografií, kdy na dvojstraně bude vždy historická fotografie určitého místa a vedle podoba současná. S vydáním knihy se počítá o milevském posvícení a v týdnu před ním by měl proběhnout křest.

Fotogenické Milevsko a další plány

„Volně tak navazujeme na loni vydanou knihu Naše Milevsko, kde bylo spíš povídání a tady zas budou fotografie. Kniha bude mít tři tématické oddíly – klášter, město a podnik ZVVZ. Zejména u továrny mě překvapilo, kolik se našlo zajímavých snímků, třeba holé pláně před začátkem výstavby,“ popisuje ředitel muzea. Texty budou i v němčině a angličtině. „Nejstarší snímek v knize bude z roku 1882. Z 19. století je tam fotografií docela dost, ale Milevsko má problém, že se tady všichni fotografové v minulosti soustřeďovali na klášter, městský kostel a malé a velké náměstí. Získat historické snímky z jiných zákoutí města je dost těžké,“ dodal Vladimír Šindelář. A naznačil i další vydavatelské plány muzea. „Už dlouho se chystáme na vydání monografie o siamských dvojčatech, sestrách Blažkových. Rádi bychom pohled na ně přinesli z různých pohledů – lékaře, psychologa, hudebníka a dalších. Jak je známo, žily nakonec v Americe a nám se o nich podařilo sehnat unikátní články z amerických novin,“ prozrazuje ředitel, že se patrioti milevského kraje mají na co těšit.

Sestry Josefa a Růžena Blažkovy se narodily v roce 1878 ve Skrýchově u Opařan. Byly srostlé pánví a oddělení lékaři označili za neřešitelné. Prosluly uměleckou kariérou i v zámoří. Hrály na housle, xylovon a zpívaly. Z výdělku pořídily například zájezdní hostinec v Sepekově, dnešní hotel Pecka, který pronajímaly. Ve Spojených státech sestry Blažkovy také v roce 1922 ve věku 44 let zemřely.

 

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.