Co se starým nábytkem? Někomu se může hodit

„Provoz by měl sloužit k tomu, aby občané, kteří mají doma nějakou nepotřebnou věc, ji mohli do Re-use centra přinést a jiní, kterým se tento předmět může hodit, si jej mohli odnést,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí Jana Daňková. „Vše probíhá zdarma. Vedena bude pouze jednoduchá evidence, abychom motivovali k tomu, že si lidé nebudou brát domů věci, které se jim za pár dnů znelíbí a oni je vyhodí třeba ke kontejnerům. My touto evidencí získáme přehled, jak centrum funguje a zda jeho provoz má pro město nějaký význam.“
V některých městech si předměty z re-use center lidé kupují. Tento postup je ale možný pouze dvěma způsoby. Buď musí provozovatel centra při prodeji předmětu vystavit daňový doklad nebo lze přijímat od občanů peníze formou finanční sbírky. „Rozhodli jsme se raději pro variantu bezplatného příjmu i výdeje zájemcům,“ říká Petr Adensam, jednatel táborské společnosti Rumpold, která má centrum Re-use na starosti ve svém objektu v Klokotech. Pracovníky centra bude platit město. Na konci roku předloží odbor životního prostředí zprávu o nákladech a vyhodnocení provozu. Podle toho se rozhodne o případném pokračování projektu.
Podle zkušeností budějovického Kabinetu však zájem stále vzrůstá. Kromě domácností, které mění po letech zařízení a naopak těch začínajících, které hledají cenově přístupný nábytek, sem často dodávají i soukromé společnosti. Velké firmy někdy mění vybavení i po dvou letech, věci jsou kvalitní a je škoda je vyhodit. Budějovické centrum zásobují i firmy, které končí činnost, nebo ty, které se stěhují do jiného města a náklady za stěhovací služby se jim nevyplatí.
Diskuse k článku