Czech Press Photo – nejlepší fotografie připutovaly do Tábora. Jsou k vidění ve stanu













Jak na dnešní vernisáži prozradil jeden z porotců a také kurátor výstavy, známý český fotograf Herbert Slavík, letos se do soutěže přihlásily bezmála tři stovky fotografů a obeslali ji čtyřmi tisíci snímků. Jedenáctičlenná mezinárodní porota, která se na této soutěži každoročně obměňuje, si fotografie na Staroměstské radnici prohlížela tři dny, než se usnesla, koho v 19 kategoriích ocení. Novinkou je videokategorie.
Výstava top snímků byla vždycky pražskou záležitostí. Letos se poprvé vydala po republice. Umožnila to podpora Skupiny ČEZ. Zástupce ředitele Jaderné elektrárny Temelín Jan Kruml zmínil, proč se společnost rozhodla zviditelnit práci špičkových fotografů a stála pochopitelně o jihočeskou zastávku. Výběr padl na Tábor, což ocenil i starosta Jiří Fišer. Manažer útvaru vnějších vztahů ČEZ Radim Ochvat upozornil také na fotografii, která získala zvláštní cenu Skupiny ČEZ. Hledal se snímek, který by nejlépe vyjadřoval energii. Vybrána byla fotografie Martina Sidorjáka s mraveništěm běžců na lyžích ve sněhových pláních Dolomitů.
Výstava zavítá celkem do sedmi českých a moravských měst a pouť zakončí v červnu v Bruselu.
Prvním městem byla Ostrava, kde si výstavu prohlédlo 2500 lidí, následovala Třebíč s 3500 návštěvníky. Teď se čeká, jestli Tábor toto číslo překoná. Do stanu s tím nejlepším z české a slovenské novinářské fotografie může zajít každý od zítřka až do neděle 13. dubna. Vstup je zdarma.
Z Tábora výstava poputuje do Plzně, pak ještě do Mělníku, Ústí nad Labem a Hradce Králové, než se přemístí do Bruselu.
V dnešním vydání Jihočeských týdeníků si můžete přečíst také rozhovor s fotografem Herbertem Slavíkem. Dozvíte se, proč fotí vojáky v Afganistánu, ale nefotí akty. A také co si myslí o fotografování v době, kdy digitální aparát vlastní téměř každý.
Diskuse k článku