Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Noční prohlídka města Vimperk

    středa 17.7 20:00 - Vimperk, sraz na parkovišti u parku (Auto JaMra)

    Noční komentovaná prohlídka s průvodcem.

  • Eliška Kotlínová - Písecké kulturní léto 2019

    středa 17.7 19:00 - Písek, Palackého sady

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Dá se vyhláškou zamezit krádežím kovů?

JIŽNÍ ČECHY – Zakázat výkup sběru od lidí, kteří nepodnikají? Může vyhláška, která by mohla začít platit od nového roku, omezit počet krádeží? Už nyní by se měly osoby přivážející sběr prokazovat, vykupovat se nesmí ani některé druhy věcí. Rozhodně ne takzvaně za hotové.

 

Předpokládá se, že by na základě nové vyhlášky mohlo ubýt krádeží. „Uvidíme, jak to bude probíhat, jak se bude vyhláška dodržovat v praxi. Už teď platí, že se musí lidé ve sběrně prokazovat občanským průkazem. Zatím těžko soudit, jak se bude situace vyvíjet, ale předpokládá se, že by to mohlo krádeže tohoto druhu omezit,“ uvedla tisková policejní mluvčí Jaromíra Nováková. S novou vyhláškou nesouhlasí majitel kovošrotu v Českých Budějovicích Petr Burda. „Myslím si, že je to celé kontraproduktivní. Jde akorát o peníze, které se v tomto byznyse točí. Ve finále pak z toho budou těžit města a firmy zabývající se zpětným odběrem. Přibude více černých skládek. Lidé mi to sem zadarmo vozit nebudou,“ uvedl s tím, že se krádežím stejně nezabrání. „Ten člověk, který nakrade kov a přiveze ho, tak peníze potřebuje sehnat. Na fet, alkohol a podobně. Když mu za šrot nikdo nezaplatí, tak nakrade jiné věci, které pak někde zpeněží.“ Podle Petra Burdy by přitom stačilo být důslednější při kontrolách sběren, ne všichni se živí poctivě. „Všechno je o lidech. Některé sběrny jsou otevřené i v noci. Proč?“ ptá se. Přitom platí vyhláška ministerstva životního prostředí, která určuje, co se vykoupit smí a co ne. „Podle mého názoru by stačilo, kdyby se důkladněji kontrolovala stávající vyhláška. Nesmí se vykupovat pietní věci, třeba kříže, nebo kolejnice, zabezpečovací zařízení a podobně. Když něco takového přiveze jednotlivec, tak to nevykoupím vůbec, to je ošidné. Když to přiveze firma, tak se vše musí nafotit a nechat 48 hodin ležet. Kdyby se náhodou zjistilo, že věci pocházejí z krádeže,“ vysvětlil Petr Burda. Podobný názor zastává i Ladislav Kratochvíl, majitel Sběrných surovin v Blatné. „Je to akorát bič na poctivé firmy a poctivé lidi. Doplatí na to obyčejní lidé, kteří třeba zdědí chatu se spoustou věcí, které patří do výkupu, ale vyhláška jim to zkomplikuje. Zloději si podle mého názoru stejně nějakou cestu najdou. Domluví se s někým, kdo jim to do sběren bude dávat.“ Také podle Ladislava Kratochvíla by stačil radikálnější přístup kontrolních úřadů. „Třeba nonstop otevřené sběrny jsou prostě divné,“ upozornil.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace