Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Jarní keramická dílna

    Čtvrtek 27.2 17:00 - Dům dětí a mládeže - Domeček, Dačice

    S sebou starší oblečení, které si můžete ušpinit a přezůvky.

  • Malta - opomíjený klenot Středomoří

    Čtvrtek 27.2 19:00 - Divadlo Oskara Nedbala Tábor

    Beseda s promítáním.

Zobrazit všechny události
 

Dát peníze na černochy nebo bělochy? Kuriozní debata budějovických zastupitelů

Ilustrační foto

Ilustrační foto

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Firma Tempo team, organizátor dalšího ročníku budějovického 1/2 maratonu, který se uskuteční 2. června, požádal město České Budějovice o další peníze. Už dostal na letošní ročník běhu 400 tisíc, když požadoval 800 tisíc. Nyní požádal o dalších 250 tisíc, zastupitelé dnes schválili přídavek dalších 100 tisíc. Rozpoutala se ale kolem toho pozoruhodná diskuse.

Pořadatelé jako důvod totiž uvedli, že začali spolupracovat s významnou evropskou atletickou federací, aby se prý posílila účast významných evropských běžců. "Asi aby to tu pořád nevyhrávali Keňani," poznamenal primátor Jiří Svoboda (ANO) po radě města, která žádost o příspěvek doporučila zastupitelům ke schválení. I primátor ale neopomněl podotknout, že loni bylo město osloveno se žádostí o peníze právě proto, aby mohli startovat keňští běžci. Deziluze nastala, když hlavní hvězda - keňský vytrvalec Wilson Kipsang, pak hned po nedlouhém úseku vzdal. 

Na to, že se zřejmě jen hledají líbivé argumenty pro získání další finanční injekce, upozornila na dnešním zasedání zastupitelů Petra Šebestíková (TOP 09). "V uplynulých letech jsme dostávali žádosti o podporu, aby mohli přijet černoši. Teď zas máme dát peníze, aby mohli pro změnu přijet běloši," řekla. Eva Hajerová (ČSSD) poodkryla pokličku nad praktikami pořadatelů ještě víc: "Zkrátka každý rok chtějí organizátoři půl milionu a jen se pro to hledají argumenty. Napřed, že mají přijet Afričané, abych byla politicky korektní, pak když nám tu Afričan vzdal, tak zase na Evropany, aby pro ně nebylo demotivující, když je Afričani porážejí. Možná bychom měli přispět na účast Afričanek, jedna z nich tu minule porazila všechny." Eva Hajerová připomněla, že tři miliony vyberou pořadatelé na startovném, od města mají veškeré pronájmy zdarma, město za ně vyřeší dopravní opatření. "Tak jim ten půlmilion, který každý rok chtějí, dávejte rovnou," navrhla, aby se předešlo hledání argumentů pro žádosti o další dodatečné peníze.

Pavel Burda (ČSSD) řekl, že žádost nepodpoří, pro něj jde o komerční akci. Stejně se vyjádřil i Petr Braný (KSČM). "Ať pořadatelé ukáží, co dokáží bez naší další podpory," navrhoval Braný. Většina - 27 ze 45 zastupitelů - se ale přiklonila k názoru, že jde o jednu z mála mezinárodních sportovních akcí, která navíc České Budějovice ukazuje do světa na televizních kanálech a masově se do ní zapojuje veřejnost. Takže pořadatelům dalších 100 tisíc přidali, tentokrát tedy na Evropany.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace