Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Hypnotizér Jakub Kroulík

    pondělí 17.2 18:00 - Spektrum Sezimovo Ústí

    Přednáška.

  • Cestovatelská beseda - Transsibiřská magistrála

    pondělí 17.2 18:00 - Klub pod kinem, Vyšší Brod

    Vyprávění - promítání.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Demonstrace v Budějovicích byla poklidná. Policie zasahovala až navečer

Demonstrace v červenci , Autor: Jiří Řeháček

Demonstrace v červenci     Autor: Jiří Řeháček

AKTUALIZOVÁNO - 24.8.2013 20:59

ČESKÉ BUDĚJOVICE – V osmi českých městech probíhají očekávané protiromské pochody a demonstrace. Ve tři odpoledne očekávaly Budějovice tu svou. Mělo se jí zúčastnit asi stovka lidí. V krajské jihočeské metropoli panovala nervozita. Ale zbytečně. Sešly se sice tři stovky demonstrantů, ale ty prošly poklidně městem až k Vltavě na náplavku. Tady trasa pro ně skončila. Už po čtvrté odpoledne se lidé rozešli. Už po čtvrté odpoledne se lidé rozešli. Některé skupiny se posléze vydaly k sídlišti Máj. Policie tuto neukázněnou hrstku zastavila. Zbytek pronikl k Volfově ulici. Kolem šesté večer radikálové posedávali na lavičkách a pokřikovali do oken. Nedbali na policejní výzvy, a tak jich bylo devět zadrženo.

Podobné akce se ve stejnou dobu konaly v Ostravě, Jičíně, Duchcově, Plzni a v Brně. Demonstranti chtěli vyjádřit nesouhlas se systémem sociálních dávek a údajným černým rasismem. Účastníci se svolávali po sociálních sítích. Protesty proti "černému rasismu, policejnímu násilí a sociálnímu příkoří" svolali nespokojení občané také na další místa v Ústeckém kraji, policie informovala o shromážděních v Děčíně a Varnsdorfu s několika desítkami lidí.

Dnešní českobudějovickou plánovanou trasu demonstrace lemovala na chodnících protestní hesla Máš modré oči, Národ rovně, Nevybočuj z řady! Víš proč jsi tu? Ty jsi malý jedinácek apod. Nápisy na chodnících jsou od členů iniciativy Budějovice proti násilí, vyjadřují nesouhlas s odpolední demonstrací. Nechtěli narušovat protiromskou demonstraci, ale hesly na chodnících chtěli vyjádřit svůj nesouhlas s takovýmto řešením situace. Nápisy jsou prý lehce umyvatelné a jejich autoři slíbili, že je nejpozději do jednoho měsíce odstraní.

Radikálové nesmí k sídlišti Máj v Budějovicích 

Protestní pochod radikálů a nespokojených občanů v Českých Budějovicích vyšel odpoledne z Lannovy třídy a skončil u Dlouhého mostu. Účast na něm potvrdilo asi sto lidí. Bylo jich však tři sta. Policisté byli připraveni na to, že pokud průvod radikálů a nespokojených občanů neskončí podle povolení u Dlouhého mostu a bude pokračoval směrem k sídlišti Máj, zasáhnou.

Policejního mluvčí Jiří Matzner k tomu řekl: „V rámci všech možných demonstrací napříč republikou je i jihočeská policie připravena reagovat na jakoukoli změnu bezpečnostní situace, ve které by se odrazily oznámené shromáždění nebo pochody v Českých Budějovicích. Policie bude celou situaci monitorovat a bude reagovat v okamžiku, kdy dojde k protiprávnímu jednání, nebo k narušení bezpečnosti osob či veřejného pořádku.“ 

České Budějovice se v létě staly jedním z center protiromských protestů. Situace na sídlišti Máj byla napjatá od června, tehdy se do sporu dostaly děti na hřišti a následně se do konfliktu zapojilo asi sto dospělých. Následovalo několik demonstrací a protestních pochodů, které vyústily v potyčky. Zasahovala policie na koních, těžkooděnci, zatýkalo se, osmnáct lidí je obviněno. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace